Start-Stop Sonrasın Gaza Basmam ile Gelen tıRRRRRRR Sesi

@jajaja hocam kaputu actıgınızda Allaha emanet bir şekilde oturtulmuş bir parça var o parça yerinde çıkıp motorun orasına burasına girerek o sorunu yapabiliyor bendede olmuştu parcanın adını ne yazıkki bilmiyorum ama şöyle tarilf ediyim vw yazısının yukarısında bir parça bir kontrol edin derim
valla böyle birşey varsa durum daha vahim. kalite kontrol yapılmadan gönderiliyor demektir. aracımı aldığımda start/stop tuşu basılı gelmişti zaten. ordan bi falsoları var. 

@jajaja benimde aracımda bir çok defa servis gördü hocam bende mutsuzum

Arkadaşlar ayni sesin nadirde olsa bende de olmasindan sonra aracimi izmir vosmer servise getirdim. Test sürüşü esnasinda böyle bir ses oluşmadığı için kayıt acmak istemediler. Bende bunun üzerine benim böyle bir şikayet ile geldigimi ancak test surusunde herhangi bir arizanin tespit edilemedigini anlatan yazılı bir belge vermelerini istedim. Kendileri böyle bir belge veremiyeceklerini söylediler. Ancak uzun israrlarim sonucunda kayıt açmayı kabul ettiler. Bugün saat 16.00 a kadar aracim orda kalicak. Bakalım nasıl bir belge vericekler. Not: Araci aldigim Manisa Demoto servisi telefonda bu tür durumlara karsilastiklarini ve yazilim yenileme ile çözülme ihtimalinin olduğunu soylemesine rağmen, Gaziemir vosmer beni saskinlikla dinledi. Bir taraf cakallik yapiyor hama hangisi bilemedim.

Arkadaslar sonuc: arabamda yazilim kontrolü yapildi ve guncel olmayan bir yazilim bulunmadi. Bir ariza tespit edilemedi. Yorumlarinizi bekliyorum.

Ben bu sesi havalar ısındığından beri duymadım. 2 ay olmuştur. Acaba hava sıcaklığıyla alakası varmıdır ?

olabilir hocam. bende start stopu devamli devre disi birakrtigim icin duymuyorum.

mobil cihazdan tapatalk ile gonderildi..yazim yanlisi icin kusura bakmayin. One Life Thug Life ;)

Merhaba bu sorun aracı ilk aldığım dönemlerde sanırım 3 kez başıma gelmişti.Ben ozamanlarda problem olmasın diye kapalı olarak kullandım bir süre.Son 4-5 aydır da bu işlemi kendim manuel olarak yapıyorum durunca devreye alıyorum hareket etmeden önce de devreden çıkıyorum.Benim 1. teorim şu yönde sanırım bu fikir kimseden çıkmadı.Arac gaz pedalına basınca aracı çalıştırmak ve hareket etme eylemini aynı anda gerçekleştirdiği için sanırım tam bu noktada parçalar yeteri kadar çabuk devreye giremiyor yada devreden çıkamıyor ve sürtünme problemi yaşanıyor.Bu sorunu kendim yaşadığımda tam emin değilim ama sanırım gaz pedalına hafif değilde aracı hareket ettirecek kadar normal gidiş için gerekli olan basıncı verdiğim için olduğunu düşünüyorum.Eğer gaz pedalına hafifçe bas çek yaparsak bu sorun olmayaktır diye bir teorim var.Yani gitmek için değilde çalıştırmak için bir basınç uygulanmalı ve araç çalıştıktan sonra gidiş için baskı uygulanmalı olabilir.

Gelelim 2. Teorime start stop devrede iken biliyorsunuz bazen araç tam durmadan da devreye girebiliyor ve birden direksiyon sertleşiyor falan ama araç hareket etmeye devam ediyor aslında.İşte tam bu durumlarda araç stop etmişken bir sonraki çalışma için kendini hazırlamış oluyor ama araç hareket ettiği için bazı parçalar temas etmeye devam ediyor ve gaza basınca temas eden parçalar üzerinde bir yük oluşuyor ve bu ses ortaya çıkıyor.

Sonuç itibari ile tuş üzerinden manuel aç kapa yaparak bu sorununun hiç tekrar ettiğini görmedim.Işıga bakarım uzun sürecekse devreye alırım 2sn kala tekrar tuşa basarak devreden çıkartırım.Sorunu olan arkadaşlar bu şekilde kullanabilirler ve test edebilirler.

SAYGILARLA

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba bu sorun aracı ilk aldığım dönemlerde sanırım 3 kez başıma gelmişti.Ben ozamanlarda problem olmasın diye kapalı olarak kullandım bir süre.Son 4-5 aydır da bu işlemi kendim manuel olarak yapıyorum durunca devreye alıyorum hareket etmeden önce de devreden çıkıyorum.Benim 1. teorim şu yönde sanırım bu fikir kimseden çıkmadı.Arac gaz pedalına basınca aracı çalıştırmak ve hareket etme eylemini aynı anda gerçekleştirdiği için sanırım tam bu noktada parçalar yeteri kadar çabuk devreye giremiyor yada devreden çıkamıyor ve sürtünme problemi yaşanıyor.Bu sorunu kendim yaşadığımda tam emin değilim ama sanırım gaz pedalına hafif değilde aracı hareket ettirecek kadar normal gidiş için gerekli olan basıncı verdiğim için olduğunu düşünüyorum.Eğer gaz pedalına hafifçe bas çek yaparsak bu sorun olmayaktır diye bir teorim var.Yani gitmek için değilde çalıştırmak için bir basınç uygulanmalı ve araç çalıştıktan sonra gidiş için baskı uygulanmalı olabilir.

Gelelim 2. Teorime start stop devrede iken biliyorsunuz bazen araç tam durmadan da devreye girebiliyor ve birden direksiyon sertleşiyor falan ama araç hareket etmeye devam ediyor aslında.İşte tam bu durumlarda araç stop etmişken bir sonraki çalışma için kendini hazırlamış oluyor ama araç hareket ettiği için bazı parçalar temas etmeye devam ediyor ve gaza basınca temas eden parçalar üzerinde bir yük oluşuyor ve bu ses ortaya çıkıyor.

Sonuç itibari ile tuş üzerinden manuel aç kapa yaparak bu sorununun hiç tekrar ettiğini görmedim.Işıga bakarım uzun sürecekse devreye alırım 2sn kala tekrar tuşa basarak devreden çıkartırım.Sorunu olan arkadaşlar bu şekilde kullanabilirler ve test edebilirler.

SAYGILARLA
Onur hocam yani bu sorunu yaşayanlar ayağını frenden çeker çekmez gaza yüklenen kişiler midir ? 

Start stop kullanışınızı beğendim, bende sizin gibi kullanıyorum ama ara sıra değişiklik olsun diye klima ile açıp kapatıyorum start stopu :D  

20 derecede stop etmemişse 22-23'e getiriyorum duruveriyor ya da durmasını istemiyorsam 19-20 ye alıyorum. Tabi şartlar değişiklik gösterebiliyor, imkan dahilinde olduğunda böyle yapıyorum ara sıra :)  

Şöyle bir soru sormadan duramayacağım. Bu kadar farklı uygulama ve kılı kırk yararak kullanma olacaksa start stop esprisi güldürmüyor o halde.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şöyle bir soru sormadan duramayacağım. Bu kadar farklı uygulama ve kılı kırk yararak kullanma olacaksa start stop esprisi güldürmüyor o halde.
Start stop firmaların emisyon değeri düşürmek için kullandıkları bir yöntem. Çok da bir anlamı yok zaaten ;)

@MSE

Muhammed hocam ben dururken frene basmıyorum autohold surekli devrede bende bu nedenle normal beklerken gaza basınca bu ses geliyor.

Sizin yöntemde güzelmiş ben manuel ac kapa yaparak aynı zamanda anahtarsız çalışmayıda simüle ediyorum.Start stop tuşu benim için engine start/stop oldu  :000043-medium:

SAYGILARLA

@MSE

Muhammed hocam ben dururken frene basmıyorum autohold surekli devrede bende bu nedenle normal beklerken gaza basınca bu ses geliyor.

Sizin yöntemde güzelmiş ben manuel ac kapa yaparak aynı zamanda anahtarsız çalışmayıda simüle ediyorum.Start stop tuşu benim için engine start/stop oldu  :000043-medium:

SAYGILARLA
Onur hocam DSG kullanıcıları için geçerliydi o düşüncem :) DSG'de ayağınız frende olduğu sürece motor çalışmıyor diye biliyorum. Stop durumundayken fren bırakılır bırakılmaz gaza mı yükleniliyor diye düşünmüştüm. 

Auto Hold'u sadece birilerine göstermek için kapatmışımdır. Daima açıktır bende ama keşke benimki de 2015 ve sonrasındaki gibi kemer takma mecburiyet olmadan aktif olsaydı  :(

Bazen site girişinde güvenlikten kargo almak için duruyorum kemeri çıkarıp iniyorum araçtan, sonrasında kemerimi takmadan el frenini manuel indirerek hareket edip aracı park edip eve çıkıyorum. Tabi kemer takılmadığı için Auto Hold çalışmıyor, Auto Hold çalışmayınca da el frenini kendisi çekmiyor. 2-3 defa öndeki arabanın tamponuna yapışık bulmuştum bizim mavişi :)

@MSE

Hocam autohold icin size bir kemer tokasi hediye edelim yoksa mavis baska araclari öpecek gibi duruyor :)

Siteye giriste takarsiniz tokayi devam edersiniz. 

Su frenden cekince calisma olayi bende hic olmadi arada basip basip cekiyorum acaba 2 kez bas cekmi yapiliyor falan diye ama olmadi zaten antalyada benim guzargahta ole kirmizi isiklar varki iki haneli rakamlar bekleme suresini gosteremiyor o derece yani. Okadar sure ayak frende beklerse de olmaz biz debriyajdan kurtulalim diye otomatik aldik gene pedela basacaksak isimiz var

SAYGILARLA

@MSE

Hocam autohold icin size bir kemer tokasi hediye edelim yoksa mavis baska araclari öpecek gibi duruyor :)

Siteye giriste takarsiniz tokayi devam edersiniz. 

Su frenden cekince calisma olayi bende hic olmadi arada basip basip cekiyorum acaba 2 kez bas cekmi yapiliyor falan diye ama olmadi zaten antalyada benim guzargahta ole kirmizi isiklar varki iki haneli rakamlar bekleme suresini gosteremiyor o derece yani. Okadar sure ayak frende beklerse de olmaz biz debriyajdan kurtulalim diye otomatik aldik gene pedela basacaksak isimiz var

SAYGILARLA
Çok ilginç hocam, sayenizde yeni bir şey öğrendim. B7 Passat'ta ayağını frenden çektiğin gibi araba çalışıyordu :(

Geri
Üst Alt