İlk yakıtım2

@silvershadow uzun ve sürükleyici yazınız için teşekkürler biyografinizide okudum bu arada, görüyorumki herkeze böyle uzun uzun yazıyorsunuz (baştan savma değil) buda insanlara verdiğiniz değeri gösterir, araçlar adı üzerinde bir yerden bir yere gitmemizi sağlayan makineler, bunları kuralına göre kullanmak ay sonu bize para olarak döneceğine göre burada yazılan paylaşılan dikkat edilmesi gereken şeyleri okumak bize kazanç ve göz zevki olarak dönüyor, malum turunçu siteden sonra burası göl kenarındaki yazlık eve benziyor mutlu ve huzurlu, cevap için tekrar tekrar teşşekür ederim. o imzama benzer bir karikatürü bundan önceki az yakan dizel aracıma bile yapıştırmıştım, malesef insanlar vergi kaçırmayı marifet bildiği yerde devletin tek geçim kaynağı olan tütün ve akaryakıt kaleminden çıkarınca kat ve kat fazlasını ödüyoruz, 5-6 sene libyada çalıştım benzinin litresi 0,12 kuruş dizel 0,15 kuruş dizel araba neredeyse yokdu, sebebini sorduğumda bakım maliyeti ses ve konfor demişlerdi :)  ozamantürkiyeye 0,25 tl den ihracat yapılıyordu, buna karşılık ülkemizden inşaat giyim gıda gibi ürünler gidiyordu ben aracımı 6-7 tlye fullerken çok zoruma gitmişti araplar 200-250 tl yakıt ücretini duyunca dalga geçiyorsun diyerek inanmadı , öyle şaka değil 250 tlye yakıt olması imkansız diyor :)  lardı , 

Hocam ben bu değerlere inanırım neden derseniz ben Çorum gibi bir şehirde, çok kısa bir güzergahta (4 km gibi kısa ve trafik olan) bu havada 0.31 krs yaktıysam uzun yolda ve 90-100 i gelmeyerek bu veriler yakalanbilir. 

Aracımı bir hafta önce teslim aldım,malum İstanbul trafiği artı iki kez gebze otoban güzergahı,210 TL benzin=700 km yol ??

@Jesi

4.20'den almış olsanız tam 50 litre yapar. 100 km'de 7.1-7.2 gibi bi ortalama. çok kötü değil. eğer arada da keyfini çıkarmak için ufak ufak gazladıysanız :)

şehir içi ortalamanız 8 gibi. ben ankarada pek görmüyorum bu değerleri. istanbullu 122-125 sahipleri daha iyi cevap verecektir hocam

Aracımı bir hafta önce teslim aldım,malum İstanbul trafiği artı iki kez gebze otoban güzergahı,210 TL benzin=700 km yol ??
Gayet iyi hocam. İstanbulda dizel ile bu değeri yakalayamayanlar var :)

@Jesi

4.20'den almış olsanız tam 50 litre yapar. 100 km'de 7.1-7.2 gibi bi ortalama. çok kötü değil. eğer arada da keyfini çıkarmak için ufak ufak gazladıysanız :)

şehir içi ortalamanız 8 gibi. ben ankarada pek görmüyorum bu değerleri. istanbullu 122-125 sahipleri daha iyi cevap verecektir hocam
Shell nitro benzin aldım 48 lt ilk yakıtım,tabiki otobana çıkınca kızıl şeytanı tutmak maalesef mümkün olmuyor @maniax :))

@Jesi

hocam azıcık da basın canınız sağolsun. almışınız 125 beygiri :)

ben de diyet yapıp yapıp kendini akşama baklavayla ödüllendirenler gibi, sabah ekonomik gidip akşam adrenalinli dönüyorum  :D

Gayet iyi hocam. İstanbulda dizel ile bu değeri yakalayamayanlar var :)
Evet @yusuf,özellikle mesai saatlerinde tamamen kilit oluyor her iki yakada maalesef,ve motor henüz çok yeni burada en önemli konu bence böylesine yoğun trafikte seyrederken devamlı şerit değiştirip gazlamak tabikide yakıta olumsuz etki ediyor.

Ben adiyamanda kullanicam aracı. Genelde şehir içi olacak. Araç 1.4 tsi 125 dsg . Yakit tuketimi için çok farklı değerler var. Ben aracı çok ekonomik kullanmam tabi çok agresif de değil. 7 litre diyen de var 8.5 diyen de . Ortalama bir trafikte ne kadar yakar ?

Ben adiyamanda kullanicam aracı. Genelde şehir içi olacak. Araç 1.4 tsi 125 dsg . Yakit tuketimi için çok farklı değerler var. Ben aracı çok ekonomik kullanmam tabi çok agresif de değil. 7 litre diyen de var 8.5 diyen de . Ortalama bir trafikte ne kadar yakar ?
Hocam kısa sürüşler hariç 7 altında kalacaktır. 3 4 km mesafedeki yollarda 9 10 olabilir korkmayın ;)

Ben hep 120 sabit gidiyorum. Ortalama 5.1-5.6 arasında değişiyor. Tebrik ederim bu değerler bayağı iyi. 

Ben bir şey sormak istiyorum: 1.4 TSI 125 ps. DSG Highline BMT dediğimiz Golflerde uzun yolda; acelemiz yoksa , yol da güzelse, hele bir de Karadeniz yoluysa en iyi değerleri yakalamak için kaç kmh hıza sabitleyelim aracı?  
Hocam en az yakiti karadeniz sahilde 90  ile yakiyor. Yazin 4,7 kisin 5,2  6 arasi degisiyor. Genel anlamda yaz kis 5, 2 diyebiliriz. 100 km hizda   0.2 gibi bi artis gosteriyo. 110 da tekrar 0.2 yada 0.3 artis oluyo. Denedim defalarca. Samsun unye arasini genelde 90-100 arasi hizlarda 5,2 ile gidiyor genelde dur kalklar dahil.

Hocam en az yakiti karadeniz sahilde 90  ile yakiyor. Yazin 4,7 kisin 5,2  6 arasi degisiyor. Genel anlamda yaz kis 5, 2 diyebiliriz. 100 km hizda   0.2 gibi bi artis gosteriyo. 110 da tekrar 0.2 yada 0.3 artis oluyo. Denedim defalarca. Samsun unye arasini genelde 90-100 arasi hizlarda 5,2 ile gidiyor genelde dur kalklar dahil.
Aynen hocam 90 da bayağı az yakıyor. Sabırlı olsak 70-75 civarı en iyi ortalamayı yakalarız gibime geliyor. 7. Viteste turboyu devreye sokmadan gidebilirsek mesela. O da 70-75 civarı oluyor. Benzinimiz tükenmeyebilir ama sabrımızın tükeneceği kesin :)

Geri
Üst Alt