EGR valfi yarım hilal dişli

ekremalp

Yeni Üye
İsim
ekrem
Merhaba arkadaşlar bugün egr valfini söktüm. EGR valfinin içindeki yarım hilal dişlinin bir iki dişlisi kırılmış maalesef internette tam çark olan dişli satılıyor. Yarım hilal olanı bulamadım. Satılan bir yer biliyor musunuz? BLF motor 1.6 FSI makine

Yarım dişli bulamazsan son çare olarak tam çark dişliyi kesip hilal dişli haline getirebilirsin. Dişliler plastik, lehim havyası ile kolayca istediğin şekilde kesip zımpara ile düzeltebilirsin.  :)  

Upvote 0
Yakıt artar, performans düşer ,çekiş azalır bazen rolantide sarsıntı yapar. Motor çiğ yakıt atar bu da  katalitik konvertör ve sensör arızalarına neden olur. Yani uzun vadede daha maliyetli sorunlar çıkabilir.

internette egr iptalini araştırın.

Upvote 0
12 yıldır ve hala zevkle FSI ya binen biri olarak söylüyorum. EGR kolay kolay arıza yapmaz. Yapsa da sadece sizinki gibi dişli bozar oda çok kolay ve basit yöntemle tamir edilir. Dişliyi VW resmi servislerinde bulabilirsiniz yada yukarıda dediğim gibi kendiniz de yapabilirsiniz. EGR  arızalarının %95 i  sarı renkli , boğaz kelebeğinin altına giren EGR borusunun tıkanması sonucu oluşur. EGR arıza ışığı yanar ama EGR arızası değildir. O borunun içindeki ve borunun girdiği yerdeki kurumlar temizlenirse sorun çözülür. Başıma gelen tecrübelerle sabittir.

Upvote 0
Kurumları temizledim onda problem yok, araç sadece bilgisayara bağlanınca egr arızası veriyor. O yarım hilal tek satılmıyormuş eğer üstteki büyük plastik çark kırılsaydı 30₺'ye satılıyor dediğiniz gibi ancak benim hilalde iki diş kırık olduğu için aracın rolantisi sapıtıp stop ediyor. Bir kaç tornacı gezdim hiç biri yapmaya yanaşmadı bile..

Not: Bizzat kendim söküp temizledim. 

20190120_104959-jpg.173912

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Ekrem hocam siz daha iyi bilirsiniz ama egr iptali uzun süreçte başınıza daha ciddi sonuçlar açmaz mı? Bir yerden kaçayım derken başka bir yerden cebinizi yakar diye düşünüyorum.

Upvote 0
Egr iptali denildiği gibi uzun vadede sorunlara sebep olacaktır. Dişli bulursanız değiştirin elinizden geliyor bu işler. 

Upvote 0
f3478b4d-745b-441d-a12c-db0bfa1a3297.jpg

şöyle bişi gördüm internette ama 4 sene önce yazılmış. Tornacılar uğraşmak istemiyor parça çok küçük diye.. Ortalama 1₺ büyüklüğünde.. İşin kötü yanı sıfırına 1200₺ diyorlar kaleninde varmış oda 820₺ 

Upvote 0
Sonunda dişli açabilecek bir babayiğit buldum. Bir pirinçten birde sactan yaptırıcam malüm yarın öbür gün arızalnırsa diye ama sanmam daha arızalanacağını 

Upvote 0
Sonunda dişli açabilecek bir babayiğit buldum. Bir pirinçten birde sactan yaptırıcam malüm yarın öbür gün arızalnırsa diye ama sanmam daha arızalanacağını 
Aynen gayet sağlam olur. Çaresizseniz , çare sizsiniz. Pes etmemek lazım. EGR den vazgeçilmez egr candır araba için  :) . Bu arada arabalarımız aynı sanırım. Benim arabada ne işe yaradığını bilmediğim cama yapışık bir şey var. Resmini buraya kopyalıyorum. Bu şey seninkinde de var mı? Ne işe yarar acaba

20210918_160419.jpg

Upvote 0

Geri
Üst Alt