Çap ve ebat değişimi hk.

Berkay48

Üye
İsim
Berkay
Merhabalar iyi akşamlar cümleten. 16 dover jantlardan 18 inç 40 yanak jant lastiğe geçiş yaptım. Kafama takılan birşey var. Bu değişim sonrası araç üzerinde jant lastik ebat tanımlaması ypmak gerekmiyor mu ? Ayrıca focus aracım var. 18 janta geçince beyin üzerinde tanımlı olan ebatı 18e göre kalibre etmiştik. Golf aracımdada yapmak gerek diye düşünüyorum. Derdimi tam anlatabildim mi bilmiyorum ancak anlayan abi arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. İyi akşamlar cümleten

4CD2E688-41AC-46E9-A3B9-EC9154E28D86.jpeg

225/40/18 taktıysanız sapma uğraştığınıza değmeyecektir. Farklı boyutlarda güncelleme yapmanız gerekebilir

Golf için ilk defa böyle bir şey duyuyorum. Merak ettim, konuyu takipteyim…

ABS sensöründen basınç kaybıyla ilgili sapmayı değiştirmek gerekecek. Bence TPMS Lastik Basınç Sensörü taktırmak daha mantıklı. Bende nasipse taktıracağım bakalım. Bu arada 18" janta göre abs sensör değerlerini bilen ve nerden yapılacağından anlayan arkadaş varsa paylaşırsa iyi olur.

Ebat değişikliğinden alınan yol farklılık göstereceğini düşünmekteyim o yüzden muhakkak bi ayarı vardır diye düşünüyprum

Jantın ebatı değişsede lastiğin ebatı değişmediği için yol farkı olmaz. Ø çap aynı çünkü bir arge'ci olarak bana güven ;)

Lastik caplari az da olsa farkli, biri 24.9" biri 25.1"

Aracta Pla yada Acc yoksa sadece Kadran'da bi kodlama var diye biliyorum. Pla ve Acc'de vardi ayrica hatirladigim.

Kadran'daki Byte3 Bit0-2 de olmasi lazim

225 40 18 icin olmasi gereken Versiyon3 diye yazılmıştı.

Bilgi teyitli değil sadece okuduklarim :)

Bir Km'de 504 yerine 500 tur atar yeni lastik, buda kadrana %1 hata olarak yansir, ama zaten kadran da hata payi var :)

Lastik caplari az da olsa farkli, biri 24.9" biri 25.1"

Aracta Pla yada Acc yoksa sadece Kadran'da bi kodlama var diye biliyorum. Pla ve Acc'de vardi ayrica hatirladigim.

Kadran'daki Byte3 Bit0-2 de olmasi lazim

225 40 18 icin olmasi gereken Versiyon3 diye yazılmıştı.

Bilgi teyitli değil sadece okuduklarim :)
Orjinal ebatı 225/45 R17 olan araca 205/55 R16 takarsak yine bu çap farkından kalibrasyon/kodlamayı yapmak gerekiyor mu..?

Geri
Üst Alt