Acil yardım 2020 Golf yağ seviyesi uyarısı verdi.

Fourmatic

Yeni Üye
İsim
Mustafa
Golf 1.5 tsi aracım 5 ay önce ilk bakımı yetkili serviste yaptırdım akşam 10 gibi yağ seviyesi uyarısı verdi. Şükür evime yakın konumdaydim. Hemen aracımı evin önünde park edip kontağı kapattık.

Yağ seviyesi son kademeye inmiş herhangi bir kaçak göremedim lif ile kaldırılıp kontrol edilmesi gerek, yeni araçlarda yağ yakma olayını duymuştum, ama 5 ay önce ilk bakımı yapıldı, herhangi bir problemde yoktu. 

Sebebi ne olabilir, Nasıl hareket etmeliyim. 

Çekici mi çağırayım yoksa yağ ekleyip mi servise götüreyim. 

Bu aracın kaskosu vardır...Çekici hakkınız da vardır...Yağ ekleyipte gidilebilir de ne gerek var kafayı rahata almak için çekiciyle gıdin temiz temiz 

Aracın garantisi var ücretsiz çekici hakkiniz var wv yol yardımı arayın gelip alsınlar baksınlar ikame araçta talep edin derim mağdur olmayın.....

Geçmiş olsun hocam serviste bakılmasi gerekir fakat kesinlikle siz araca dokunmayın yani yağ eklemeyin siz yag eklediniz de böyle oldu derler doğuş bu garantiye sokmamak için elinden geleni yapar buyku ihtimal normal diyecekler ama yine de bi sorun olduğu bariz belli inşallah çözülür biran önce 

Geçmiş olsun dicem ama sanırım bu olayın geçmiş olmalık bi durumu yok çünkü normal diyecekler kılavuzda yazıyor diyecekler. 1.5 tsi aracımda bende sarı renkli yağ seviyesini kontrol edin uyarısını 2 kez aldım. İlki 10700 km oldu. 2.si 25700 de oldu. Yani 15bin bakımdan sonra 10700 km de bir 2 kez bu uyarıyı verdi.  Biraz dinlendirin düz zeminde yağ süzülsün uyarı kalkıyor. Ama tekrar yola çıkın 2 saat kullanın yine gelir.
Ben aracımı genelde uzun yolda kullanan birisiyim. bu uyarıları da hep uzun yolda aldım. Uzun yol yapanlarda bu durum yaşanıyor daha çok.  Aracı da sıkıştırmam. 110-130 km/s  arası giderim. Bunu da yapmayacaksak yağ eksiltir diye arabayı kaldır at. 

İkame araç garantiden sağlanır. Ama buna gerek yok. Yol yardım yağı getirip ekleyip gidiyor. Sadece yağ ücreti ödüyorsunuz.

eğer uyarınız kırmızı renkli yağ basıncı uyarısı ise motoru çalıştırmamalısınız! 
1.5 tsi 150 ps’ler de çok yüksek basınç oranları var. Bu yüzden yağ eksiltmenin normal olduğunu düşünüyorum. 

Garantisi geçmiş eski bir golf olsa da yetkisi serviste yapılan periyodik bakım ile 1 yıl boyunca ücretsiz çekilme ya da yol yardım hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Ya kapı içindeki etikette yazan numarayı, ya da bakın yaptırdığınız servisi arayınız.

Herhangi alttan darbe ile yani kullanıcı kaynaklı bir sorun değilse (ki bu ihtimalde olduğunu düşünmüyorum)  garanti kapsamında müdahale edilecektir..

Geçmiş olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geçmiş olsun. Kendiniz bir şey yapmadan önce yetkili servisi bilgilendirin ve yol yardımı çağırıp aracı o şekilde götürün. Yaşanabilecek herhangi bir aksilikte kullanıcı hatası diyemesinler.

Kendim çok yol yapmıyorum ancak babamın 1.5 TSI aracında 30 bin kmyi aştık henüz bir uyarı gelmedi. Umarım ben de yaşamam.

@ack937 hocam siz yol yardım mı aradınız galiba yağ eksiltince gelip yağı tamamlayıp gittiler doğru mu anladım.

Bilgi ve yorumlar için teşekkürler arkadaslar.

Servis bakimda yağı eksik koymuş olabilir mi?
Olabilir, Bu servistekiler de gerçekten güven vermiyor. Bir kaç kez muhatap oldum bilgilendirme ve ilgi sıfır. Yolunacak kaz gibi görünüyor gelenler yok bunu yapalım şunu yapalım.

Servis bakımlarda aracın başında durmak lazım.

Golf 1.5 tsi aracım 5 ay önce ilk bakımı yetkili serviste yaptırdım akşam 10 gibi yağ seviyesi uyarısı verdi. Şükür evime yakın konumdaydim. Hemen aracımı evin önünde park edip kontağı kapattık.

Yağ seviyesi son kademeye inmiş herhangi bir kaçak göremedim lif ile kaldırılıp kontrol edilmesi gerek, yeni araçlarda yağ yakma olayını duymuştum, ama 5 ay önce ilk bakımı yapıldı, herhangi bir problemde yoktu. 

Sebebi ne olabilir, Nasıl hareket etmeliyim. 

Çekici mi çağırayım yoksa yağ ekleyip mi servise götüreyim. 
Kağıt havlu ile yağ çubuğu silin yağın rengine bakın., yağın rengi açık sarı veya kehribar rengi veya koyu kahve veya siyahımsı mı peçetedeki renk ne durumda gözlemleyin..? Bu konrol size yağın bakımda değişip/değişmediğini anlamanızı sağlar., 

1.5 tsi yağ kapasitesi: 4,3 litre ama diğer 1.0/1.2/1.4 tsi motorların kapasitesi: 4 litre ‘dir. Düşük bir ihtimal olsa da belki eski motorlara olan alışkanlık gereği 300ml. eksik koymuş olabilirler. faturada koyulan yağın markası ve viskositesi yazıyor mu..? 1.5 tsi motor için uygun olan yağ tipi VW504.00 onaylı 0W-30 veya 0W-20 yağlardır ama  pek çok servis bu yağlar pahalı olduğu için malesef halaa eski nesil tsi motorlar için uyumlu olan 5W-30 yağı kullanıyorlar. Bu yağ 1.5 TSI ‘lar için “tam uyumlu” bir yağ değildir., Faturada ne kullandıkları yazması lazım., peçete/kağıt havlu ile yağın rengine mutlaka bakınız.

@forzaGilles teşekkür ederim Dediğiniz gibi yağ eksik koymuş olabilirler. Renk açık kahverengi baya ömrü dolmuş gibi.

Gece sarı renk yağ seviyesi kontrol uyarısı vermişti. Şu anda aracı calıstirdigimda uyarı vermiyor. Yağ seviyesi aynı sinirda yani düşük seviyede

5W/30 CASTROL kullanılmış.

Bu iş serviste çözülecek bu arada yol yardım kendiniz ekleyin dedi. Bi sıkıntı olmaz dediler.

@forzaGilles teşekkür ederim Dediğiniz gibi yağ eksik koymuş olabilirler. Renk açık kahverengi baya ömrü dolmuş gibi.

Gece sarı renk yağ seviyesi kontrol uyarısı vermişti. Şu anda aracı calıstirdigimda uyarı vermiyor. Yağ seviyesi aynı sinirda yani düşük seviyede

5W/30 CASTROL kullanılmış.

Bu iş serviste çözülecek bu arada yol yardım kendiniz ekleyin dedi. Bi sıkıntı olmaz dediler.
Yağ çubuğundaki (min. seviyesi ile max. seviyesi) arasındaki yağ miktarı yaklaşık 1 lt. dir.., daha 1 yaşında olan bir aracın 1 lt.ye yakın yağ eksiltmesi bana pek mantıklı gelmiyor.,

Ayrıca 5.000 km önce daha yeni bakıma girmiş araçta yağın rengi o kadar kararmaz (koyulaşmaz) mümkünse yağın rengi ile ilgili peçete testi yapıp bir resim paylaşırsanız biz de rengine bir bakıp yorum yapabiliriz., benim aklıma ilk gelen bunlar yağı hiç değiştirmediler mi., diyee insanın aklına kötü şeyler geliyor.. bunu anlamanın tek yolu peçete testi yapmak.,

VW Almanya yeni nesil 1.5 TSI motorlarda 5W-30 yağ artık kullanmıyorlar., Bu motorda 5W-30 kullanımı motorun normalden daha sesli çalışmasına ve yakıt tüketiminin de artmasına sebebiyet veriyor.,

1.5 TSI için doğru yağ (VW 504.00 onaylı) 0W-30 veya (VW 508.00 onaylı) 0W-20 kullanılmalıdır..!! araç üreticisinin tavsiyesi bu yöndedir.

Geri
Üst Alt