Triger seti değişimi

Skork

Yeni Üye
İsim
Sabri
Arkadaşlar merhabalar aracım 2015 tdi highline 58000 km dir. 20 gün önce ısı suyu sıcaklığı uyarısı verdi doğuş otoda su eklemesi yapıldıktan sonra  şu an uyarı vermiyor. Fakat v kayışında genelde ilk çalıştırmada ısınmamamdan kaynaklı ses geliyor. Sormak istediğim şu bütün bunlar triger set değişimi gerektirir mi. Sanayide güvendiğim iki iyi ustaya sordum ikiside çok geciktirme yapmadan değişimi önerdiler Şu ana kadar hep benzinli araç kullandığımdan bilemedim ne dersiniz?

120.000 km de değişmeli. Servis kontrol etsin sorun var ise değişmeli. V kayışı ile trigerin değişme gereksinimi olmaz diye biliyorum.

Triger için erken v kayısını kontrol ettir eğer su kaçağı varsa devir daimde sıkıntı olabilir o zaman trigerde değişmesi gerer

@Salih Sayın 120 bin yada en az beş-altı yaş arabalarında değişimi gerekir diye biliyorum. Benim arabada 2015 model bir süre daha idare eder mi acaba

@reko su kaçağı mı var ondan emin değilim çünkü su ekleme yaptıktan sonra her hangi bir eksiltme yapmadı. V kayışı da ısınmadan sonra ses yapmıyor. Acaba 2015 model için triger seti bir süre daha idare eder mi acaba 

2015 tdi 72bin'deki aracımda aynı sorunla karşılaştım. 10 gün önce antifriz uyarısı verdi. yetkili servis kaçak yok dedi, antifriz ekledi gönderdi. şimdi motordan ses gelmeye başladı. videosunu çektim motorun, çünkü soğukken net bir şekilde duyuluyor. servis ısrarla incelemeyi ve gerek duyulan parçayı değiştirmeyi öneriyor. ama örneğin sadece pompayı değişseler, sonradan kayış koparsa büyük masraflar çıkabilirmiş. şu anda indirimli 3,350 tl'ye istek dahilinde değiştiriyorlar. 

sanayi ustası ise 6 yaşında aracın risk almadan tüm triger setini değiştirmeyi önerdi. gates marka buldum bir yerde. oradan alıp, ustaya götürüp değiştirmek 1,900 tl'ye mal oluyor. 

servis garantim yok. gerçekten çok zor. piyasada ina marka yok. örneğin gatesle farkı var mı, yetkili servise o kadar ücreti ödemeli miyim, yoksa incelemeye mi bırakmalıyım? ya da dışarıda daha önce triger değişimini bildiğim ustaya değiştirsem en kötü ne olabilir?

bilgisi, tavsiyesi olan yanıtlarsa sevinirim. 

motor sesi video linki: https://streamable.com/rgoi4k

Moderatör tarafında düzenlendi:
2015 tdi 72bin'deki aracımda aynı sorunla karşılaştım. 10 gün önce antifriz uyarısı verdi. yetkili servis kaçak yok dedi, antifriz ekledi gönderdi. şimdi motordan ses gelmeye başladı. videosunu çektim motorun, çünkü soğukken net bir şekilde duyuluyor. servis ısrarla incelemeyi ve gerek duyulan parçayı değiştirmeyi öneriyor. ama örneğin sadece pompayı değişseler, sonradan kayış koparsa büyük masraflar çıkabilirmiş. şu anda indirimli 3,350 tl'ye istek dahilinde değiştiriyorlar. 

sanayi ustası ise 6 yaşında aracın risk almadan tüm triger setini değiştirmeyi önerdi. gates marka buldum bir yerde. oradan alıp, ustaya götürüp değiştirmek 1,900 tl'ye mal oluyor. 

servis garantim yok. gerçekten çok zor. piyasada ina marka yok. örneğin gatesle farkı var mı, yetkili servise o kadar ücreti ödemeli miyim, yoksa incelemeye mi bırakmalıyım? ya da dışarıda daha önce triger değişimini bildiğim ustaya değiştirsem en kötü ne olabilir?

bilgisi, tavsiyesi olan yanıtlarsa sevinirim. 

motor sesi video linki: https://streamable.com/rgoi4k
En kötü ne olabilir sorusuna cevap vereyim, hatalı montaj yapılırsa seyir halinde triger sıyırabilir yada kopabilir. Subaplar pistonlara çarpar kırılır. Şansın varsa subap iticileri kırılır ve motor üst kapağının rektefiyesi ile kurtarırsın. Subaplar kırılır pistonların içine düşerse, pistonlar ve gömlek zarar görür ve komple rektefiye gerekir. Bu nedenle yaptığı işe garanti veren bir yere yaptırmanızı tavsiye ederim

V kayışı değişiminin trigerlerle ilgisi yok. Ayrı ayrı değiştirilebiliyor. Doğuşta 200 lira gibi bir paraya değiştirdim geçen haftalarda

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@cenkparlak çok pardon sıcaklık sorunu değil, v kayışı da değil, çünkü ses içeriden geliyor. videoda sesin nereden geldiği pek belli olmuyor belki de. neyse yine de ayrı başlık açmaya gerek yoktu sanırım. 

@wineofparadise hocam benim araçta dizel gelen ses Volant sesinede benziyor araç manuel ise debriyaja basınca ses gidiyor mu bi kontrol edin bide benim araçta hafif gaza basınca motordan farklı bir ses geliyor acaba bütün dizeller böyle mi başka dti araçtada bu sesi duydum sizinkindede var mı merak ettim hafif gaza basıp video atma şansınız var mı

Ayrıca tek kulağızını motora yaklaştırıp dinler iseniz daha net sonuç alırsınız

@wineofparadise hocam az önce kendi aracımın motorunu dinledim sizin ki gibi öyle bir ses yok sizin aracın trigerinden ses geliyor büyük ihtimalle 

@nihat34 araç otomatik, iki usta da trigeri komple değiştir dedi. biraz önce continental elektrikli örme kayış set satın aldım. dışarıda değiştirteceğim. öncesinde dolaştığım yedek parçacılarda elektrikli elektriksiz tutarsızlığı oldu. ilk yer fabianın gates kayışını veriyormuş. neyse ki bilen bir abim uyardı. dikkatli olmakta fayda var. şasi noya göre bakmalarına rağmen yaptılar bunu. gerisi değişecek ustanın becerisine kaldı. sente aparatına sahip olması da çok önemliymiş. umarım pişman olmam. @erosmarcos

• Beğen
Tepkiler: SCC

Geri
Üst Alt