Halojen kısa far ampulünü değiştirme

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Daha önce aracın kısa veya uzan far ampullerini kendisi değiştiren oldu mu? Benim aracın kısa farları artık tatmin etmemeye başladı sanki ve sanırım daha önce de hiç değişmemiş yeterince aydınlatmadığını hissediyorum özellikle kısalar. Şuanki parlaklığıyla da idare edilebilir aslında ama değiştirmek istesem kendim yapabilir miyim merak ettim. Araştırdığımda farı komple söken de var kaput altından sadece bi kapağı söküp değiştiren de. Elime yüzüme bulaştırmadan yapabilir miyim emin olamadım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Tulkas  Merhaba.

Kendi aracımı ilk aldığım zamanki halojen far ampullerini değiştirirken mecburen farları komple söküp , ampulleri dışarıda takmıştım ,  farın arkasındaki kapağı el ile açabiliyorsunuz fakat halojen ampul içerideki soketine vida ile tutturulmuş durumda o kadar kısa mesafede tornavida ile vidaları sökmek çok zor oluyor. O nedenle farların sökülüp takılması tek çözüm gibi.

Söküm işleminde ise farı tutan 4 adet vida var , bu vidaların 2 tanesi farın arkasında , bir tanesi ön panjura monte halde diğeri ise tamponun alt kısmına gizli. Tampona gizli olan vidayı çıkarmak için lastik davlumbazının tepesinde bulunan ön tamponu tutan bir adet vidayı çıkarıp , ön tamponu elinizle biraz genişletip gizli olan vidayı çıkarmanız gerekiyor.

Biraz karışık gözükebilir fakat zor bir işlem değil. Ama benim yaklaşık 1.5-2 saatimi almıştı sök tak yapması.

Upvote 0
@Tulkas benim aracım 2015 model , halojen farları var, ampul olarak osram nightbreaker ve philips extreme vision denedim, ikiside bence fabrikasyon ampulden daha iyi ve aydinlatmalari birbirlerine cok yakin, ancak omurleri kısa, degistirirseniz eski ampuller mutlaka arabada olsun ne zaman kesecegi belli olmuyor, ben kendim degistiriyorum, cok az biraz el becerisi gerekli ancak 1 kere basarili olursaniz diger seferleri cok daha kolay

Upvote 0
3 saat önce, Forsss yazdı:

İşte yapmak istediğim şey bu, @bmrt95 ise vidalı olduğunu söylemiş ama videodaki bu adam elini uzatıp aradan lap diye söküyor ampulü, bende umuyorum ki inşallah videodaki gibi kolaydır. Bi cesaret deneyebilirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Tulkas ben aynen videodaki gibi, sökmeden degistirdim 3-4 defa ancak yer cok dar elleriniz ince parmaklariniz uzun ise buyuk avantaj.

Upvote 0
@Tulkas hocam ben de memnun değildim yeşil ışık otodadan beyaz haleojen aldım ingiliz markası gayet de mennunım ben kendim yaptım çoğu zaman uzanlara bile ihityaç duymuyorum

Upvote 0
@Tulkas benim aracım 2015 model , halojen farları var, ampul olarak osram nightbreaker ve philips extreme vision denedim, ikiside bence fabrikasyon ampulden daha iyi ve aydinlatmalari birbirlerine cok yakin, ancak omurleri kısa, degistirirseniz eski ampuller mutlaka arabada olsun ne zaman kesecegi belli olmuyor, ben kendim degistiriyorum, cok az biraz el becerisi gerekli ancak 1 kere basarili olursaniz diger seferleri cok daha kolay
Evet "halojen olarak" osram night breaker 'ın ömrü kısa fakat philips xtreme vision için konuşursam performans ampülleri arasında en uzun kullanım ömrü olan ampüldür. 450 saat kullanım ömrü vaad ediyor ki bu çalışma saatine yaklaşan başka performans serisi ampül yok diyebilirim.

Standart halojen ampül 500-550 saat

Philips Xtreme Vision 450 saat

Osram Night Breaker Laser 250 saat

Philips Racing Vision 250 saat

Upvote 0
Philips extreme vision en mantıklı seçim olacak galiba. Orjinal ampül ömrü en uzun olan ve en verimli aydınlatmayı sağlayan o sanırım. Şimdi geriye sadece bi cesaret girişip sökmek takmak kalıyor inşallah üstesinden gelebilirim.

Upvote 0

Geri
Üst Alt