Akü Uyarısı

Yunus Emre

Katılımcı Üye

İsim
Yunus Emre
Herkese hayırlı günler dilerim öncelikle

Bugün çalıştırdığım 5 yaşındaki aracım resimdeki uyarıyı verdi  ne yapmalıyım sizce

aa.jpeg

Akü zayıf diyor.

Sürüş yaparak şarj edin diyor.

Araç çalışıyorsa, biraz sürüş yapın 20 25 dk. 

Daha sonra uyarı gelmeye devam ediyorsa bir akücüye servise gidin.

Çalışmıyorsa kullanma kılavuzunda nasıl takviye yapılır tarif eder. Ona uyarak takviye yaptırın. 

Ya da bir akücü ya da servis çağırıp kontrol ettirin. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Benim aracımda Mars alırken zorlanıyordu serviste cam değişimi sırasında akümü de sarj etmişlerdi yolunuz düşerse söylerseniz sarj yaparlar sanırım. 

Upvote 0
@Yunus Emre Bence akünüz bitiyor. Araç5 yaşında diyorsunuz.  Şarj ettirseniz bile havalar soğuyup kış gelince yine hata veriri akünüzü yenilemeniz gerekir.

Upvote 0
@Yunus Emre 

Tsi / efb akü için 5 sene güzel süre. (Ortalama yaşam süresi  efb akülerde bu kadar)

Akü şarj / sürüşle şarj bunlar hikaye.

Aktarma yapıp çalıstırın eğer yarın belki çalışır derseniz?? Çalışmaz

İlk gün aktarma yaptıktan sonra sürüş yapmama rağmen ertesi gün çalısmadı . (2 kere aktarma sonrası akücüye gidildi yeni takıldı)

Upvote 0
teşekkür ederim yardımlarınız için yeni akü ne almalıyım sizce öneriniz nedir

Upvote 0
aractaki bitik Akünün üstünde amper değeri ne ise onu takın (aynı amper degerinde) 

59 ise 59

60 ise 60

66 ise 66 

Olmasına dikkat edilmeli

Bu tutmuyorsa kodlama farz olur. Zahmet olur zaman kaybı olur.

Marka ?

Varta !! Sallıyorum 700 lira iken

Muadil amperde mutlu 500 olsa 

Hadi bee yerli malı yurdum denip takılırda 

Varta 700

Mutlu 650 

Gerek var mı ???

Upvote 0
Akü zayıf diyor.

Sürüş yaparak şarj edin diyor.

Araç çalışıyorsa, biraz sürüş yapın 20 25 dk. 

Daha sonra uyarı gelmeye devam ediyorsa bir akücüye servise gidin.

Çalışmıyorsa kullanma kılavuzunda nasıl takviye yapılır tarif eder. Ona uyarak takviye yaptırın. 

Ya da bir akücü ya da servis çağırıp kontrol ettirin. 

teşekkür ederim yardımlarınız için yeni akü ne almalıyım sizce öneriniz nedir
Servise giderseniz birebir aynı amper değerinde akü ile değiştirilir. 

Dışarıda değiştirirseniz farklı amper akü olursa kodlaması yapılıp kullanılabilir.

Yeni üretim olması şartı ile bütçenize göre tercih edebilirsiniz.

Upvote 0
@ogzogz sağolun yardımlarınız için bugün servisi aradım varta akü için 1700 tl ekonomik akü için 1100 tl talep ettiler bende resimdeki aküyü 700 tl ye taktırdım.

başka akü ile takviye edilerek yeni akü takıldı

herhangi bir kodlama yapılmadı çıkan akünün 60 amper olduğunu söyledi usta fakat mutlu efb akü 63 amper inci akünün 65 amper standart ürettiğini sıkıntı olmayacağını söylediler hatta amper fazla olursa marşa daha iyi basar dediler

fakat akü yeni takıldıktan sonra eve gelirken start-stop devreye girmedi bilgi ekranında Aracın enerji ihtiyacı yüksek yazıyor 

start-stop-65-amper-inci-aku-efb-72-700x700.jpg

Upvote 0
@Yunus Emre hayırlı olsun yeni akünüz. 

Kodlama yaptırmanız iyi olur. Çünkü aracınız 60 amper akü varmış gibi şarj etmeye çalışır.  Bu da o 5 amper yok saymak gibi bir durum oluşturur. 

Dolu bir akü takılmış olsaydı hemen devreye girerdi start stop.. belki de eski bir akü ya da kodlama olmadığından şuan için start stop devreye girmiyordur.

Akü üretim tarihi umarım yenidir. En kısa zamanda kodlama yaptırın.

Upvote 0
@ogzogz teşekkür ederim kodlamayı yetkili serviste mi yaptırmalıyım yoksa herhangi bir vag com cu arkadaşımız yapabilirmi

Upvote 0
@Yunus Emre kodlama yapmış herkes yapabilir.

Servis burun kıvırır kendilerinde değişim olmamış aküyü kodlama yapmakta. Bazısının kodlamadan haberi olmayadabiliyor. Çünkü bire bir aynı amper takarak kodlama ile işleri olmaz. 

Yine de sorabilirsiniz servise. Kodlama ücreti alarak belki yapabilirler.

Upvote 0

Geri
Üst Alt