2014 Golf 7 Highline 6.5" Composition Media (MB2) Retrofit

sezerc

Üye
İsim
sezer
Merhaba

5.8" Compositon Media ve 5Q....819A kodlu üniteden (MB1)  6.5" Compositon Media ve 3Q....819A kodlu üniteye (MB2) bugün geçiş yaptım. Yaşadığım süreci diğer yapmak isteyenler için tecrübelerimi aşağıda detaylı olarak paylaşmak istiyorum.

Öncelikle neden bu işlemi yaptım diye soracak olursanız :

• Daha büyük ekran
  • Daha yüksek çözünürlük
  • Daha parlak ve renk gamı geniş ekran
  • flac formatını oynatabilmesi (flac doyalar ekranda VBR işareti ile gösteriliyor)
  • yaklaşık 3 kat hızlı işlemci / daha akıcı menü
  • Jpeg resim desteği
  • Thinkblue trainer
  • Daha fazla menü animasyonları (şarkı resimleri parmakla sürüklenerek şarkı seçme vb.) 
  • Ciddi anlamda yüksek ses kalitesi
  • retrofit aşkı

Neden carplay özellikli ünite almadın dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef bütçem bu kadardı. İlerde uygun fiyatlı bulabilirsem 824 veya 840 kodlu ünitelerden almayı isterim. Ancak bir kaç vag firması ile görüştükten sonra öğrendim ki bu üniteler karaborsa olmuş bulunmuyor.

Hazırlık aşamasında öncelikli olarak üniteleri sayın  @Terms  (Ahmet Bey) tedarik ettim. Ünite ve ekranı inanılmaz bir şekilde paketlemiş ve sarmış sarmalamıştı. Yarım saat açmaya çabaladım. kendisine tekrardan teşekkür ediyorum.

Akabinde Sayın @CemK (Cem Bey) den ünite montajı ve bileşen korumaya ilişkin bilgiler aldım. Verdiği bilgiler ve yol göstermesi için kendisine teşekkür ediyorum.

IMG20210819160123.jpg

IMG20210819160208.jpg

IMG20210819225738.jpg

Uygulama öncesi Cem Bey'den özellikle bileşen korumanıniki tip olabileceğini öğrendim

• VW ile bağlanarak online yasal bileşen koruma kaldırma (yurt dışından gelen telefon pasaport kaydı gibi bir anlamda)
  • Üniteyi crackleme (Telefona IMEI kodu atma gibi)

Ben pasaport kaydı yaptırmayı tercih ettim ama bileşen koruma kaldırma sonrası bluetooth fonksiyonun iptal olması riski vardı. Keza özellikle 2013, 2014, 2015 model olan Golf 7 lerde bileşen koruma kaldırma sonrası bluetooth fonksiyonu kaybolma riski vardı. Keza bu araçların bazılarında bu fonksiyon aracın şasi numarasına bazılarında da üniteye atanmış. yani bluetooth fonksiyonu atanmış üniteyi sökünce bu fonksiyon ünite ile gidebilir.

Bunun için Ender Elektronik ile görüştüm. Bileşen koruma kaldırma sonrası bluetooth fonksiyonunu şasi kodundan yeni ünite için geri çağırdıklarını. Bir ihtimal gelebileceği eğer gelmezse yeniden 500 TL bir bedelle tanımlama yapabileceklerini belirttiler.

Bu sabah ünite ve ekranları alıp soluğu ender elektronikte aldım. ve cerrahi operasyon başladı.

IMG20210821090735.jpg

Yeni ünite monte edilp bileşen koruma kaldırıldıktan sonra metin bey soğolsun bluetooth fonksiyonunu geri çağırdı, aakbinde Ahmet bey'in galaxy M20 sini ekranın aradığını görünce bayağı sevindim. Keza ekstra işlem yapıp bluetooth fonksiyonu eklemye gerek kalmadı. 

Yeni ekran da mevcut 5.8" ekranın çerçevesine uyuyor. Yeni çerçeve almanıza gerek yok. SD kartı takıp flac formatındaki müzikleri dinlemeye başlayınca iyi ki geçiş yapmışım dedim. Keza ses inanılmaz güzel.

İşlem toplamda 1 saat gibi sürdü.

Sonuçlar aşağıdaki gibi.

Ahmet Bey, Cem Bey ve Ender Elektronik'e tekrar teşekkürler

IMG20210821102827.jpg

IMG20210821163819.jpg

IMG20210821164228.jpg

Hayırlı olsun. Güzel olmuş. Tüm donanımlar bir yana multimedya bir yana bence. Arabadan aldığım zevk iki katına çıkmıştı ben yaptığımda.

Hayırlı olsun. Her araca şart multimedya yükseltmesi. Keyifli sürüşler.

@sezerc  adaşım ve firması candır… hayırlı olsun… 

Uygulama öncesi Cem Bey'den özellikle bileşen korumanıniki tip olabileceğini öğrendim

• VW ile bağlanarak online yasal bileşen koruma kaldırma (yurt dışından gelen telefon pasaport kaydı gibi bir anlamda)
  • Üniteyi crackleme (Telefona IMEI kodu atma gibi)

Ben pasaport kaydı yaptırmayı tercih ettim ama bileşen koruma kaldırma sonrası bluetooth fonksiyonun iptal olması riski vardı. Keza özellikle 2013, 2014, 2015 model olan Golf 7 lerde bileşen koruma kaldırma sonrası bluetooth fonksiyonu kaybolma riski vardı. Keza bu araçların bazılarında bu fonksiyon aracın şasi numarasına bazılarında da üniteye atanmış. yani bluetooth fonksiyonu atanmış üniteyi sökünce bu fonksiyon ünite ile gidebilir.

Bunun için Ender Elektronik ile görüştüm. Bileşen koruma kaldırma sonrası bluetooth fonksiyonunu şasi kodundan yeni ünite için geri çağırdıklarını. Bir ihtimal gelebileceği eğer gelmezse yeniden 500 TL bir bedelle tanımlama yapabileceklerini belirttiler.

Bu sabah ünite ve ekranları alıp soluğu ender elektronikte aldım. ve cerrahi operasyon başladı.

Ekli dosyayı görüntüle 49793

Yeni ünite monte edilp bileşen koruma kaldırıldıktan sonra metin bey soğolsun bluetooth fonksiyonunu geri çağırdı, aakbinde Ahmet bey'in galaxy M20 sini ekranın aradığını görünce bayağı sevindim. Keza ekstra işlem yapıp bluetooth fonksiyonu eklemye gerek kalmadı. 

Yeni ekran da mevcut 5.8" ekranın çerçevesine uyuyor. Yeni çerçeve almanıza gerek yok. SD kartı takıp flac formatındaki müzikleri dinlemeye başlayınca iyi ki geçiş yapmışım dedim. Keza ses inanılmaz güzel.

İşlem toplamda 1 saat gibi sürdü.

Sonuçlar aşağıdaki gibi.

Ahmet Bey, Cem Bey ve Ender Elektronik'e tekrar teşekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 49794

Ekli dosyayı görüntüle 49795

Ekli dosyayı görüntüle 49796

Güle güle kullanman dileğiyle. En önemli konu Bluetooth özelliğinin çalışması idi. Ben yıllarca telefon özelliğini kullanamamıştım. Oda olmuş. Emeği geçenlerin eline sağlık. :)

@tgun89 teşekkürler

@metinkar evet konusunda uzman ender elektronik. 

@canerr teşekkürler

@yavuzbattal teşekkürler hocam. Bluetooth geri gelmese bile yeni ünite o 500 tl ye değer valla.

@Nizamettin Kepoğlu fotoğraf hocam. Slayt modu var resimleri otomatik değiştiriyor. Deneme icin sd karta attim. 2000 kusür piksel resmi çat diye açtı

Bu arada şundan da bahsedeyim. Yeni ünite sonrası Direksiyon uzerindeki konuşma tuşu çalışmıyor. Eskiden konuşma tuşuna basınca ses sistemi mute olup susardı. Şimdi ise mute olmuyor. Tabi ekran üzerinden mute yapılabiliyor. Ben unite uzerinden tekerlek ile ses kısma alışkanlığım olduğundan çok önemli değil.

Bir de media seçenekleri arasında usb seçeneği kayboldu. Bluetooth, cd, sd kart ve aux in var. Usb telefon takinca şarj ediyor sıkıntı yok. Ama media seçenekleri arasında yok. Muhtemelen opsiyon kodları ile ilgili. Ben esas sd kart ve Bluetooth vasıtasıyla muzik dinlediğim icin telefon sarj etmek haricinde usb kullanmıyorum. 

Eğer yeni yapan arkadaşlar olursa dikkat etsinler. Sonradan farkettiğim için ender elektronik e de sormadım. Benim için önemsiz ama başkası için önemli olabilir

Geri
Üst Alt