Eko seri balatayla gelen rahatsız edici ses...

@vomgti bi de passat aldık yadigarı satamam artık :D  borcu bitmeden.Hanım kullanıyor mecbur disk balata değişicem gibi duruyor.
değiştir abi gitsin. Ama dikkatli kullan. Fabrikasyon kalitesinde değil hiçbir parça yani üzerindeki parça 100.000 gittiyse bunun 100.000 gitmesini bekleme enteresan bir sihir var o işte

Sert balatalar geç aşınıp uzun süre dayanıyor ancak ses yapıyor, yumuşak balatalar çabuk aşınıyor ses yapmıyor ama balata tozu yapıyor.

kesinlikle diskleri tornalatmayın, balansı bozulabilir, fazla inceltip toleransi geçebilir, fren performansında düşüş ve diskler çabuk ısınma ve eğrilmelere yol açabilir,  

fren sisteminin her parçası hayati olup, masraftan kar yapmaya gerek olmayan parçalardır.

Konu çok güzel aydınlandı kafamda, arkadaşlar çok teşekkürler.Babam her zaman şunu söyler; neye binersen bin, lastiği ve freni iyi olsun.

Ferodo 2 seneyi geçti halen ötüyor. :)  bu bir kısmı sıcak havalarda  gündüz x2 kat fazla.

Auto hold açıkken çok daha fazla kalkış anında bile cik cik  ötme var ve yokuş kalkışlarda aracı  ciddi anlamda tutuyor  tüm hidroliği boşaltıp   dot  4   yerine 5.1  koydurup   balataları  ate ile değiştireceğim  disklerde sorun yok yıkama sonrası  anında paslanma  genel bir durum anlaşılan.:)

14 dakika önce, rager007 yazdı:

Ferodo 2 seneyi geçti halen ötüyor. :)  bu bir kısmı sıcak havalarda  gündüz x2 kat fazla.

Auto hold açıkken çok daha fazla kalkış anında bile cik cik  ötme var ve yokuş kalkışlarda aracı  ciddi anlamda tutuyor  tüm hidroliği boşaltıp   dot  4   yerine 5.1  koydurup   balataları  ate ile değiştireceğim  disklerde sorun yok yıkama sonrası  anında paslanma  genel bir durum anlaşılan.:)

ben de balatalar ses yapıyor diyerek ferodo aldım filtremarketimden. e11 kodlu geldi balatalar. disklerin yüzeyi pütürlendiği için en azından tornalansın diyerek torna yaptırıp taktırdım balatayı(hidroliği de motul dot 5.1 ile değiştirdim). 1 ay geçmeden ötmeye başladı. arka diskleri yine tornalattığımda disk yüzeyini fazla pütürlendirdiğini fark ettim. herkes bir gün ate alacak gibi mecbur :D   

@mustafacagri Ben  hidroliği  uzun süredir değişmediği + birde uzun süreli yokuş inişlerinde biraz şişme var hissediyorum. 

Tüm hidroliği boşalttılar değil mi kaç litre alıyor.   Ate  şart  gibi arkadaş geçen 2.el aracı satın  alırken satıcı bakımını balatayı değiştiririm  dedi  gitmiş bosch taktırmış.  ötüyor oda servise  gitse alışacak vs.. hikaye anlatacak kesin :)   ben diskleri sonraya  bırakacağım   hidrolik + arka balatalar.

Bir saat önce, rager007 yazdı:

Dot 5.1 ‘e hiç gerek yok hocam., Dot 4 bizim araçlar için yeterlidir., ayrıca ne kadar boşaltırlarsa boşaltsınlar mutlaka bir miktar sistemin içinde kalıyor., sistemde iki farklı (4 ve 5.1) karışımın olması frende kararsızlık yaratabilme potansiyeli sebebiyet verir.,

Birde fren hidroliği ne marka alırsanız alın ama asla (plastik bidon) olanlardan almayınız..!! Bu sıvı o kadar sinir bozucu bir sıvıdır ki kapağını açmasan bile durduğu yerde kendi kendine bozulma gösteriyor., fren hidroliğini her zaman (teneke bidon) olarak satılanlardan temin ediniz., 

Aslında fren hidroliği değişimini dışarda yaptırmaya da hiç gerek yok., serviste (özel vakumlu cihazla) zubizu indirimi ile dışarısı ile aynı rakama geliyor (işçilik dahil)., hatta daha daha uyguna bile geliyor. 

Sistemin kapasitesi: 1,15 lt. dir ve bir miktar da boşa heba edileceği için 1,5 lt. sıvıya ihtiyacınız olacaktır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGillesAnladım tşkler  

ATE  dot 5.1 bakıyorum teneke yok gibi  geri kalan ürünlerin geneli plastik kutuda.  

Serviste ne kadara yapar yenileme işlemini. Ortalama

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mustafacagri Ben  hidroliği  uzun süredir değişmediği + birde uzun süreli yokuş inişlerinde biraz şişme var hissediyorum. 

Tüm hidroliği boşalttılar değil mi kaç litre alıyor.   Ate  şart  gibi arkadaş geçen 2.el aracı satın  alırken satıcı bakımını balatayı değiştiririm  dedi  gitmiş bosch taktırmış.  ötüyor oda servise  gitse alışacak vs.. hikaye anlatacak kesin :)   ben diskleri sonraya  bırakacağım   hidrolik + arka balatalar.
malesef bosch bence en çok öten balata :)  yaklaşık 1 lt kadar koymuş usta ama giderken nolur nolmaz diye 1.5 lt alarak gitmiştim. benim disk yüzeyi baya kötü hale geldiği için mecbur müdahale ettirmiştim. hidroliği de yarım lt plastik şişe olanlardan aldım mecbur

@forzaGilles 2012 aralık   GOLF 7 TDİ highline  
Forumda “güncel bakım masrafları” konusunda bir arkadaşımız paylaşmış 1 ay önce değiştirmiş., %25 zubizu indirimi dahil toplam: 212 tl. ödemiş., 

AMA o araç 2015 model., sizin aracınız 7 yaş üstü olduğu için %30 indirim hakkınız var., 

(1,15 litre fren hidrolik sıvısı + değişim işçiliği) + %30 zubizu indirimi dahil toplam: 198 tl. tutar. 

https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar-ve-finansal-cozumler/servis-kampanyalari/zubizu-servis-kampanyasi.html

@forzaGilles Tşkler  yetkili servise yaptırmak mantıklı özel servis daha fazla masraflı olacak.  birde vakumlu sistem vs.. sürekli yaptıkları iş kafa rahat olur. 

Geri
Üst Alt