Otomatik uzun far hakkında.

Rx7

Üye
İsim
Yasin
Selamün aleyküm arkadaşlar. Bizim araçlarla ilgili bir donanım aklıma takıldı.
Golften önceki aracım opel astra j cosmo idi. Bu aracımda otomatik afl far vardı. Virajlar olsun ve ya aracın hızına göre farın açısını ayarlıyordu.
Asıl sormak istediğim oto uzunları açıp kapatıyordu. Gece yolculuklarında çok sevdiğim özelliğiydi. Karşı şeritten gelen aracı algıladığında isterse 1km ötede olsun kapatıyordu. Bizim araçlarda da bu özellik var mı ve ya eklenebiliyor mu? 

Golf'ün donanımına göre değişir.

Şimdi profilinize girip tek tek yorumlara bakıp araç ile ilgili bir bilgiye ulaşmak da var ancak belirtince daha çabuk net cevap gelebilir.

@ogzogz 2015 1.4 tsi comfortline. Sürüş komfort paketli. 
aslında sadece benim aracıma değil golflerde böyle bi özellik var mı ? Yada highlinelarda mı var ? 

Selamün aleyküm arkadaşlar. Bizim araçlarla ilgili bir donanım aklıma takıldı.
Golften önceki aracım opel astra j cosmo idi. Bu aracımda otomatik afl far vardı. Virajlar olsun ve ya aracın hızına göre farın açısını ayarlıyordu.
Asıl sormak istediğim oto uzunları açıp kapatıyordu. Gece yolculuklarında çok sevdiğim özelliğiydi. Karşı şeritten gelen aracı algıladığında isterse 1km ötede olsun kapatıyordu. Bizim araçlarda da bu özellik var mı ve ya eklenebiliyor mu? 
Comfortline araçlarda bu özellik olmuyor., Highline da bile opsiyonel donanım., 2 opsiyon aynı anda alınmalı; 

AFS Bi-Xenon Plus Farlar + U Led gündüz sürüş farları 

DLA (Dynamic Light Assist) 

Bu iki opsiyonel barındıran araçlarda istediğiniz özellik mevcut oluyor.

Bu özelliği bulunduran bir golf  sahibi olarak diyebilirim ki bence bu teknolojiyle gereksiz bir özellik. Çünkü sistem yavaş ve dengesiz çalışıyor. Şöyle ki, xenonlar yol kenarındaki tabelada patlayınca uzunları kapatıyor. Araç gelirken  uzunları kapatıyor ve gölgeleme yapıyor. Virajda yaptığı gölgeleme sizin görüşünüzü kısıtlayabiliyor. Viraja yaklaştığınızda yada viraj içinde yaptığı gölgeleme ve uzun/kısa değişimi dikkatinizi dağıtıyor Ve gölgeleme özelliğinin hassasiyeti ve tepki süresi başarısız. 

İşe yaradığı zamanlar olmuyor değil. Bu donanımdan ziyade ( DLA idi sanırım ) virajlarda direksiyon hareketine göre aydınlatma sağlayan özellik çok daha işinizi yarıyor, iyi bir far ayarı iLe uzunları selektör harici kullanmanıza gerek kalmıyor. 
Gene de araç ne kadar doluysa o kadar iyidir 👍

Moderatör tarafında düzenlendi:
@major24 Vag grubunda nasıl çalışıyor bilmiyorum astrada çok başarılı hoşuma giden bir özellikti. 
Eşim Agvalı özellikle şileyi geçtikten sonra yollarda pek aydınlatma direği olmuyor. Golfte uzunları aç kapa aç kapa o özelliğe alıştıktan sonra biraz zor geliyor 😄 

Aracımda DLA özelliği var. Virajlara dönerken güvenli sürüşe hizmet ediyor. Karanlık bir yere dönmüyorsunuz. Fakat, karşıdan gelen araca göre ayar yapmaya çalışması son derece başarısız. Yani uzunların bir kısmını açıp kapatmaya çalışıyor. Işığın alanına giren araçları karanlıkta tutuyor. Yada tutmaya çalışıyor. Bu özellik gereksiz, çünkü xenon farlarda iki aydınlatma kaynağı ile ya örnünü aydınlatırsın yada aydınlatmazsın. Çoklu LED merceğe sahip araçlarda işe yarıyor. O araçlarında forum adı E, A6, Q7 gibi oluyor. Velhasıl sadece araç geldimi kapat gittimi yak hizmeti daha mantıklı idii

Mk7 Bi-Xenon ‘lu araçlarda DLA özelliği malesef çok efektif çalışmıyor., ama AFS özelliği çok harika çalışıyor., 

DLA özelliği sadece karanlık yollarda düzgün çalışabiliyor., bu konu zaten eskiden daha önce de konulmuştu.

Sebebi 2 adet Xenon ampülü ile sistemin sağlıklı çalışabilmesi sağlıklı perdeleme yapabilmesi mantıken de zor.,

Zamanında Porsche bunun üstesinden gelmek için her bir farda çift mercek olan 4 adet Xenon ampülü ile çalışan far geliştirmişti., işte o zaman sistem sağlıklı çalışıyordu ama maliyet ciddi pahalı olduğu için bu aşırı pahalı olan opsiyonel donanıma pek rağbet gösteren olmadı, 

Mk7,5 Led farlı araçlarda sistem düzgün çalışıyor., DLA (Dinamik Uzun Far Asistanı) gibi akıllı far sistemleri Led far teknolojisine ihtiyaç duyuyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Rx7 aleyküm selam hocam 

Benim araçtada dla var aynı şekil arkadaşlarında dediği gibi virajlarda çok iyi dönüyor döneceğiniz yeri olabildiğince aydınlatıyor 5 6 kez perdelemesini gördüm çok iyi değil ama hiç olmamasından iyi ki hocalarımın dediği gibi ve videolarını izlediğim gibi led olupta dla olanlar kat kat iyi ayrıca hiç olmamasındansa auto uzun kısada iyi elini yormaz özellikle çok karanlık yollarda 

Bu auto uzun kısa olayına vcds ile biraz kurcaladım açılış kapanışını değiştirdim selektör kolunu geri itince açılıp kapanıyor önceden daha bi değişikti autoda bir kere itince far anahtarıyla oynamazsam sürekli gündüz bile ekranda auto kısmını görüyorum gece yol boş olursa direk uzunları açıyor 

Ayrıca ışığı algılama hassasiyetide vardı galiba ama ona dokunmadım bu haliyle çok uzaktaki araçları görüp kapatıyor uzunları onu daha geçe alsam daha iyi olur 

• Beğen
Tepkiler: Rx7
2015 Highline aracımda DLA var mı yok mu bilmiyorum. Golfte yeniyim nasıl anlarım ?

2015 Highline aracımda DLA var mı yok mu bilmiyorum. Golfte yeniyim nasıl anlarım ?

DLA için aracın şu 2 opsiyonel donanımı barındırması gerekir;

1) Adaptif Bi-Xenon Plus Farlar + U Led Gündüz Sürüş Farları
2) DLA (Dynamic Light Assist)

DLA var ise ön cam da şöyle bir kamera olur;

img_0098.jpg

Benim de önceki Mazda cx-3 Power Sense donanımlı aracımda Uzun Far Asistanı vardı. Gece uzun ve kısalara kendi geçiyordu.
Şimdi Caddy 2021 Style var araştırıyorum "Ön farlar ve Dönüş farları" özelliği, kör nokta uyarı ve diğer resimdeki özellikler var. Diğer olması gereken donanımlar aracımda varsa ve yapabilirsem OBDeleven cihazım gelince kodlamayı düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• 20210702_202605.jpg
    20210702_202605.jpg
    248 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:

Bu özelliği bulunduran bir golf sahibi olarak diyebilirim ki bence bu teknolojiyle gereksiz bir özellik. Çünkü sistem yavaş ve dengesiz çalışıyor. Şöyle ki, xenonlar yol kenarındaki tabelada patlayınca uzunları kapatıyor. Araç gelirken uzunları kapatıyor ve gölgeleme yapıyor. Virajda yaptığı gölgeleme sizin görüşünüzü kısıtlayabiliyor. Viraja yaklaştığınızda yada viraj içinde yaptığı gölgeleme ve uzun/kısa değişimi dikkatinizi dağıtıyor Ve gölgeleme özelliğinin hassasiyeti ve tepki süresi başarısız.

İşe yaradığı zamanlar olmuyor değil. Bu donanımdan ziyade ( DLA idi sanırım ) virajlarda direksiyon hareketine göre aydınlatma sağlayan özellik çok daha işinizi yarıyor, iyi bir far ayarı iLe uzunları selektör harici kullanmanıza gerek kalmıyor.
Gene de araç ne kadar doluysa o kadar iyidir 👍
Model yılına göre gelişmiş olabilir hocam. 2019 Audi a3 8v facelift araçta tabeladaki patlamalardan dolayı hiç far kapatmıyor gördüğüm kadarıyla. Ancak şöyle eleştirebilirim, stop farları çok sönük yanan araçları çok yakınına gelene değin algılayamadığı haller olabiliyor.

Geri
Üst Alt