Direksiyondan cızırtı sesi gelmesi

Yusufozdemir

Yeni Üye
İsim
Yusuf
Muhtemel olarak direksiyondan geldiği şüphelendiğim ses ile karşı karşıyayım bu ses ile birlikte start stop hatası verdi akü değişikliği yaptım ses hala devam ediyor bazen düz bozuk yollarda bazen ise sola dönüşlerde bu sesi veriyor ama her zaman yapmıyor ara sıra yapıyor karşılaşan oldu mu çözümü ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim sesi aşağıya linke bırakıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam bana daha cok trim sesi gibi geldi yani plastik parcaların surtmesine bağlı olarak. Direksiyonda piano black parcalara bastirarak az cok yeri tahmin edilebilir diye dusunuyorum

Upvote 0
@Yusufozdemir kontrol listesi..

Eşya gözlerini tektek kontrol edin.

Orta sürgülü gözün içindeki bardak tutacak çıkıntıları kontrol edin.

Güneşlik aynasını kontrol edin. Sıcakta ses yapabiliyor. Hatta güneşliği yarım indirin geriye kendisi kapanacak kadar yaklaştırıp kendisinin kapanmasına müsaade edin ses gelip gelmediğini dinleyin.

Dikiz aynasını kontrol edin kenarlarını

Anahtarlık halkası varsa onu kontrol edin.

Anahtar giren yerin etrafında metal parça var orayı kontrol edin.

Özet olarak boş bir yolda etrafı elleye elleye bulabilirsiniz :)

Kulaklıkla dinlediğimde ses orta konsoldan, üst gözlüklük ya da sağ taraftan geliyor gibi. Sağ Güneşlik de olabilir.. ama bi bakmışsınız tam tersi başka bir yerden de olabilir..

Bir de lastikleriniz eski ya da basıncı fazla. Çok sert hissettiriyor olmalı..

Upvote 0
Dönüşlerde ses kesiliyor iyi bir mekanikçiye gidin bence.

Upvote 0
@ogzogz hocam dediğiniz kontrolleri yapacağım teşekkür ederim ama direksiyon kutusundan geldiği düşüncesindeyim lastiklerim 2021 model basıncını kontrol edeceğim teşekkürler 

Upvote 0
@Forsss ışıklarda beklerken denedim ses vermedi ama bazen hareket halinde bile ses vermiyor o ana denk gelmiş olabilir 

Upvote 0
@Yusufozdemir başlıkta cızırtı yazınca titresimlerde gelen sese odaklandım.

Direksiyon kutusu sesi olarak genelde tıkırtı ya da tık tık diye gelen ses olarak biliyorum. 

Siz 14. saniyede gelen bir çıt sesi var ondan mı bahsediyorsunuz?

O ses sanki sinyal verdikten sonra direksiyonu çevirdiğimizde gelen ve tur açısına göre gelen çıt sesine benziyor. Daha sonra direksiyonu düze alırken sinyal kolunu yerine getiren daha doğrusu sinyali otomatik kapanmasını sağlayan basamaklama sesi gibi. Eğer buysa , basamaklamayı sağlayan tırnaklarda da sorun olmuş olabilir. 

Benim olasılıklarım bunlar.

Upvote 0
@Yusufozdemir Hocam öncelikle merhabalar, 7.5 highline aracım var benim de. Yaklaşık 10.000 kmde aracı almıştım. Aynı sorunla bende karşılaştım. Çok rahatsız edici olmasa da belli bir süreden sonra insana takıntı haline gelip çileden çıkartan bir durum oluyor. Direksiyon hafif sola doğru kırıkken özellikle 3 bin devir civarlarında bu sesi duyuyordum. Aracı aldığım kişiye sordum kendisinin farketmediğini söyledi. Bende ses çıkarabilecek her parçayı kontrol ettim en sonunda şoför koltuğunun ayaklara klima üfleyen yerinden geldiğini farkettim ve geçici olarak o parçayı bant ile sabitleyip arasına pamuk sıkıştırdım. Sonrasında ses kesildi ama yine de bantları ve pamuğu çıkarıp yetkili servise götürdüm aracımı. Yetkili serviste usta ile test sürüşe çıktığımda usta da farketti sesi. Sonra aracımı alıp bir kaç işlem yaptılar ve garantisi olduğundan dolayı ücret almadılar. Sonrasında ses kesildi. Şuan aracım 40.000 km civarlarında. Halen bir sorunla karşılaşmadım. Siz de umarım en kısa zamanda çözersiniz. İyi günler :)

Upvote 0
@ogzogz yok hocam video başında elektrik cızırtı sesi gibi gelen sesten bahsediyorum sonradan kesiliyor bozuk yol ile birlikte tekerin içeri verdiği ses ile cızırtı sesi tekrar duyuluyor 

Upvote 0

Geri
Üst Alt