GOLF 7 U LED ARIZASI

Devran0668

Yeni Üye
İsim
Devran
Merhaba, golf 7 2014 highline aracımda sol u ledim yanmıyor. Sol gündüz farını kontrol edin diye uyarı veriyor. Farı sökmeden tamir edebilir miyim?

Son dönemde forumda o kadar sıklasmaya başladı ki mk7 arizaları her gün konu açılır oldu. Arac kac kmde hocam. Birde acmadan tamiri zor gibi.

Hocam araç 90k km de herhangi bir kazası işlemi olmamasına ve sakınarak kullanmama rağmen son 2 ay içerisinde u led patladı, cam tavan ön kısmından boya dökülmesi başladı, aracı p konumunda terk edin uyarısı vermeye başladı. Günden güne soğumaya başladım artık   

İllaki daha oncede yasanmistir U led arızası ancak son donemde gercekten ciddi ariza artisi var acaba gercekten bu kadar sicak giden havalar golflere yaramiyor mu dusunmeye basladim.

U Led konusunu çok araştırdım ancak herhangi bir bilgiye ulaşamadım henüz 7 yaşında olan bir araç için gerçekten can sıkıcı, servis konusuna hiç değinmiyorum tamir yerine 6500 tl ye farı değiştirmeyi teklif ettiler 

Hocam araç 90k km de herhangi bir kazası işlemi olmamasına ve sakınarak kullanmama rağmen son 2 ay içerisinde u led patladı, cam tavan ön kısmından boya dökülmesi başladı, aracı p konumunda terk edin uyarısı vermeye başladı. Günden güne soğumaya başladım artık   

U Led konusunu çok araştırdım ancak herhangi bir bilgiye ulaşamadım henüz 7 yaşında olan bir araç için gerçekten can sıkıcı, servis konusuna hiç değinmiyorum tamir yerine 6500 tl ye farı değiştirmeyi teklif ettiler 
Can sıkıcı olacak bir durum yok hocam çünkü kullanıma bağlı olarak zamanla eskiyen bir parçadan bahsediyoruz., farı değiştirmenize falan da gerek yok., Led güç modülü değişecek iş çözülmüş olacak., 

Arabanın lastiği, aküsü nasıl zamanla eskiyor ise bu parça da kullanıldıkça eskiyor.,

Parça kodu: 4G0907697F 

Örrnek resim: 

5443AE24-D6E5-42DD-93BA-CD2795636E30.jpeg  

BD161E22-DA18-4FAA-BA79-F6F1F0FFBA15.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Ankara için tavsiye edebileceğiniz iyi bir vw elektrik ustası ve mekanik ustası var mıdır ?

İster 

Mk7 uled ler 

İster mk 7,5 highline gündüz J Ledler + kısa / uzun led farlar. Comfort7,5 gündüz ledleri

Led sistemlerinin saatlik yanma /aydınlatma ömürleri dısında , 

Birde acılıp kapanma ömürleri mevcut. 

Genel olarak üreticilerin referans verdiği  Ortalama 30.000 saat çalışma ömrünü öpüp basımıza koyalım orda sorun yok 

Gündüz ledleri icin örnekleme yapacak olursak 

Fazladan fazladan Günde 4 saat trafikte kalan bir aracın gündüz ledleri (uled)

365x4 saat den

Yılda 1450 saat yanık kalır.

30.000 saate varmaya bu aracı 15 yıl kullanıp uled arızası beklemek mantık dahilinde görünüyor.

Ancak geldik Açma kapama ömrüne?

Ortalama 10 bin kere açma kapama olarak refere edilen bir led aydınlatmada

Görünürde günde 1 kere far açıp kapatan icin ohhh ne güzel yılda 365 kereden 30 yıl idare eder gibi geliyor ilk bakısta ama 

Günde 1 marş çogu kisiye göre imkansız. En az benim kontak anahtarı günde 4-5  kere  yuvasına giriyor diyende vardır. 

Böyle bir durumda uledi acıp kapatma anlamında durum 30 yıldan şaak 7 yıla iner.

Daha far sensöründen hiç bahsetmedim. Hani gündüz ledleri (uled-jled) gece gündüz kontagı acıp kapatmadıgınız sürece hep yanıyor. Trafikte Far sensöründen bağımsız kabul

Ama Mk7,5 high kısa uzun farlarda her tünel / köprü altı/ gölge sokak da led farın  açma kapama anlamında ömürden yediğini  biliniz.

Bu nedenle far anahtarı bende tercihen auto da degil off dadır herzaman . Zahmet edip acarım ben sorun degil

Hella ve Valeo vw 'e aydınlatma far sistemleri üreten iki firma su an

Hella web den  led ömrü ile ilgili link

https://www.hella.com/cardriver/tr/LED-897.html

IMG_20210819_195138.png

Elektrik  retrofit vb... konularda  kaygusuz oto necati usta çok iyidir. Farınız açılması gerekirse  o işler karışık bu işin en iyisiyim diyen  biri bile farı kusursuz sökemez ısıtıp arasına bir şeyler sokup zarar veriyor. sonrasında  birleştirme için fabrikadaki işlemi uygulayamıyor. Buğu yapıyor. Birçoğu  kesip açıyor sonrasında kestiği yere silikon sürüp topluyor. (Bende öyle idi jet taşıyla  kesmiş ..........  boşluğu siz doldurun)

2 far sökülerek  led beyinlerini yer değişip denemek lazım. Led  de olabilir. Beyin de  tespit amaçlı değiştirin.  Farların altına  Çamurluk davlumbazını sökerek ulaşabilirsiniz. inş beyindir. 

20200801_175201.jpg

@forzaGilles Ankara için tavsiye edebileceğiniz iyi bir vw elektrik ustası ve mekanik ustası var mıdır ?
Ben istanbul’dayım hocam ankara ‘da yaşayan arkadaşlara sormak lazım illa ki bir  yer mutlaka vardır., parçanın fiyatını neymiş sorabildiniz mi.? Servise de parçanın fiyatını mutlaka sorun böyle elektronik parçalarda dışarda bazı uyanıklar servis fiyatına rakam isteyebiliyor., Araç 7 yaşında olduğunu hesaba katarsak serviste (yedek parça ve işçilikte) %25-30 arası zubizu indirimi var.!!

@Savatage cevabınız için teşekkür ederim bundan sonra farları kendim açıcam. @rager007 yarın söylediğiniz ustayla görüşücem . @forzaGilles Bi ustaya gittim abi bunlarda 3 beyin var dedi minimum maksimum fiyatı sordum 500 tl ile 4 000 tl arası dedi, Meşhur bir farcıya gittim abi ben bu farı alıyım sana güzel bi çıkma takıyım 1500 tl farkla dedi :)  yarın ankaraya gidicem bakalım inşallah temiz bi işçilikle hallederiz. 

@Savatage cevabınız için teşekkür ederim bundan sonra farları kendim açıcam. @rager007 yarın söylediğiniz ustayla görüşücem . @forzaGilles Bi ustaya gittim abi bunlarda 3 beyin var dedi minimum maksimum fiyatı sordum 500 tl ile 4 000 tl arası dedi, Meşhur bir farcıya gittim abi ben bu farı alıyım sana güzel bi çıkma takıyım 1500 tl farkla dedi :)  yarın ankaraya gidicem bakalım inşallah temiz bi işçilikle hallederiz. 
Evet dediği gibi 3 adet beyin var., daha doğru ifadeyle 1 adet xenon ballastı (xenon beyni), 1 adet Led güç modülü, 1 adet AFS beyni var. FAKAT sizin aracın farında led arızası olduğu için diğer 2 beyin ile işiniz yok., diğer 2 beyin arızalı olsaydı kısa ve uzun farınız çalışmazdı ama sizin zaten kısa-uzun far ile ilgili bir sıkıntınız yok.,

Daha önce de söylediğim gibi farınızın Led güç modülü arızalı., ve bu led güç modülü denilen parça fara sabitlenmiş bir şey değildir., soket bağlantısı ile fara monte edilmiş kolayca sök-tak yapılabilen bir parçadır., farın içinin açılmasına zaten gerek yok., çünkü bu parça farın içinde olan bir parça değil.!!

Led Güç Modülü denilen parçanın serviste 2.410 tl. fiyatı var., %30 zubizu kampanyası ile fiyatı 1.687 tl. 

Bu fiyatı yani (1.687 tl. fiyatı) referans olarak alın ve dışarda 2. el veya çıkma bir led güç modülü almanız yeterli., çıkma veya 2. el bir parçaya sıfır fiyatına yakın fiyat çekenler olacaktır buna dikkat edin., VE çıkma ve 2. el olan çalışıp-çalışmadığı belli olmayan (kaç saat ömrü kalmış belli olmayan) bir parçayı alırken bunu hesaba katmanız yararınıza olacaktır., 

Led Güç Modülü, Xenon beyni vs.. gibi parçaları far ampülü gibi düşünün., bu parçalar tıpki bir ampül gibi “belli bir saat çalışma ömrü” olan parçalardır. 

U LED Güç Modülü parça kodu: 4G0907697F 

@rager007 Dün necati ustamızın yanına gittim @forzaGilles üstadımızın yazdıklarının birebir aynısı çıktı.Ancak sol farın altında su bidonu olduğu için farı sökmemiz gerekti.İyiki sökmüşüz farın altında küçük bir çatlak çıktı ve su aldığı için led beyninde oksitlenme oluşmuş beyni değiştirdik.Farı Tamir için güven fara götürdüm tamire 100 tl cam değişimine 1200 tl gibi fiyat istediler. Orjinali bozmak istemediğim ve güvenemediğim için tamir yaptırdım. Ayrıca araç menüsünden gündüz faru açma kapatma sekmesi ekledik. Aracım 90k kmde şanzıman yağını değiştirmek istedim ancak bu konuda aşırı bilgi kirliliği var kimisi hiç değişmez derken kimisi 60 binde bir değiltirilmesi gerektiğini söylemiş.Hatta servis kitapçığında değiştirilmemesi gerektiğini söyleyen görseller paylaşılmış.

@rager007 Dün necati ustamızın yanına gittim @forzaGilles üstadımızın yazdıklarının birebir aynısı çıktı.Ancak sol farın altında su bidonu olduğu için farı sökmemiz gerekti.İyiki sökmüşüz farın altında küçük bir çatlak çıktı ve su aldığı için led beyninde oksitlenme oluşmuş beyni değiştirdik.Farı Tamir için güven fara götürdüm tamire 100 tl cam değişimine 1200 tl gibi fiyat istediler. Orjinali bozmak istemediğim ve güvenemediğim için tamir yaptırdım. Ayrıca araç menüsünden gündüz faru açma kapatma sekmesi ekledik. Aracım 90k kmde şanzıman yağını değiştirmek istedim ancak bu konuda aşırı bilgi kirliliği var kimisi hiç değişmez derken kimisi 60 binde bir değiltirilmesi gerektiğini söylemiş.Hatta servis kitapçığında değiştirilmemesi gerektiğini söyleyen görseller paylaşılmış.
VW fabrika şanzıman yağının ömürlük olduğunu söylemekte FAKAT aynı fabrika aracın kullanım ömrünü 10 yıl olarak belirlemiştir., ülkemizde araçları 10 yıl kullanıp sonra hurdaya ayırma gibi bir lüksümüz olmadığı için şanzıman yağı bizim için ömürlük değildir..!! Her 60-70 bin km ‘de bir değiştirmek şanzımanın sağlığı açısından gereklidir., FAKAT kullanılacak şanzıman yağı fabrikanın kullandığı yağın bire bir aynı olması çok önemli sebebi ise DSG araçlar farklı marka yağlarda sıkıntı çıkarabiliyor., geçmişte 7-8 sene önce DSG ‘de çıkan sorunları azaltmak için özel bir yağ kullanmaya başladılar., hatta bazı belirli model yılı ve belirli şasi no’ya kadar olan araçların şanzıman yağı ücretsiz değiştirildi., Yani demem o ki şanzıman yağının servisten orjinal yağını alıp değiştirmelisiniz., bu konuda sanayide kulaktan duyma bilgi kirliliği var., sistemin kapasitesi 1,8-1,9 lt. arası., servisten orjinal şanzıman yağı alıp dışarda değiştirirebilirsiniz.

Geri
Üst Alt