Golf 7 Bi-Xenon U Led Far İç Dış Temizliği ve Osram D3s Night Breaker Ampul Değişimi (Bol Fotoğraflı)

Omer58

Katılımcı Üye

İsim
Ömer
Öncelikle iyi forumlar geçen gün aracı aldığımdan beridir yapmayı düşündüğüm ama bir türlü nasip olmayan 2 problemi hallettim

Bu arada araç 2014 1.6 tdi highline uzun far asistanlı 179 bin kmde

Farlarla ilgili olarak forumdan şaşi no toplamıştım araç ful yetkili servis bakımlı 170 bin bakımında farların durumunu anlattım şaşileri verdim ilgilenen danışman garantisi olsaydı değişeceğini söylemişti iyi niyetle olmazmış far değişimi 😬

Muayene öncesi sol far ampulun geçmesi ile başladı herşey 😄IMG_20210709_222114.jpg

IMG_20210709_221916.jpg

IMG_20210731_180220.jpg2014 ten beri takılı olan Philips xenecostart ampul 7 yılda ömrünü tamamlamış

IMG_20210731_180743.jpg

patlayan ampul

Öncelikle @yeniisikoto oğuzhandan ( bizim oralardan geçince kesinlikle çaya beklerim ) osram ds3 nihgt breaker laser serisini almak için gittim çok iyi insanlar çok yardımcı oldular ne sorduysam cevaplandılar baya bi konuştuk farlardan ampullerden araçlardan gündemden felan 1500 ₺ den aldım yapısı gereği ampul çalıştıktan 62 saat sonra tam olarak verim alınıyormuş henüz o kadar olmadı ampulun aydınlatması beklediğimden kat be kat iyi performansı aynı Youtube ta izlediğim karşılaştırma videoları gibi çok iyi ayrıca fiyat olarak evet pahalı ama olmuşken iyisi olsun istedim sararmış far ve ömrünü tamamlamak üzere olan ampullerden dolayı kör gibi idim akşamları önümü görmem lazımdı

Konumu YENİ IŞIK OTOMOTİV
(0212) 549 95 40
https://maps.app.goo.gl/iiHBBLJDbFWELmeM7

IMG_20210731_164029.jpg Screenshot_2021-07-31-16-40-02-256_com.android.chrome.jpg

Orijinallik sorgulama

Osram d3w night breaker aydınlatması ( far ayarı ayarsız )

Screenshot_2021-08-07-09-09-02-726_com.miui.videoplayer.jpg

Screenshot_2021-08-07-13-25-43-763_com.miui.videoplayer.jpg

Screenshot_2021-08-07-13-27-03-706_com.miui.videoplayer.jpg

Screenshot_2021-08-07-09-10-11-938_com.miui.videoplayer.jpg

Daha sonrasında ise daha önceden görüştüğüm dükkanındaki temizlediği farları gördüğüm ÖZK far ve stopa gittim ve temizlettim gerek esnaflığı gerek işçiliği gerek davranışı çok iyiydi baya memmun kaldım tavsiye ederim hatta en son farların bu kadar temiz olabileceğini tahmin etseydim aracı aldığım ilk gün gelirdim diye onada söyledim fiyat olarak iç dış temizlik 400 ₺ tuttu temizlik yaklaşık 4-5 saat arası sürüyor özel ürünlerle temizlemişler farın için kesinlikle açılmıyor açılmadan temizliyorlar çok ısrar etmeme rağmen sırrı öğrenemedim 😄 en son farların üstünü tekrwr sararmasın diye şeffaf kaplatıyım mı dedim kesinlikle gerek yok bu şekil hiç bir şry yapmadan kullan dedi sadece ilk gün su tutma dedi normal yıkamaya felan bir sıkıntısı yokmuş bu işlemin ömrüde yaklaşık 3-4 yıl gider dedi temiz şekilde

konumu Özk Far Ve Stop
0553 324 03 52
https://maps.app.goo.gl/aQqSbYuXo9yzAUs67

Instagram ( çok aktif değiller ) https://instagram.com/ozkstop?utm_medium=copy_link

Bunlar temizletmeden önceki hali

IMG_20210731_212038.jpg

içinin lekeleriScreenshot_2021-07-31-19-23-59-736_com.miui.gallery.jpg

Merceklerin durumuScreenshot_2021-07-31-19-01-40-974_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2021-07-31-19-02-47-635_com.miui.gallery.jpg

sararmışlığı - kararmışlığı

Screenshot_2021-07-31-19-07-45-273_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-07-31-19-07-48-473_com.miui.gallery.jpg

Screenshot_2021-07-31-19-04-58-433_com.miui.gallery.jpg IMG_20210730_205201.jpg IMG_20210730_205221.jpgiçinin tozu

IMG_20210731_090003.jpg

Temizleme esnasında farlar panjur sökülüyor farların sökülmesi için ise çamurluk ağzındaki vidalar sökülüp tampon hafif aşağı indiriliyor

Farsız dolaşırken aldığım uyarılar

IMG_20210731_090603.jpg

Temizlik sonrası farları ilk gördüğüm anda dedim bunlar benim aracın farları değil çok aşırı şaşırdım ağzım kulaklarımdaydı sıfır gibi oldu desem yeridir 😄 ayrıca ampulleride burada taktırdım bunun için her hangi bir ücret vermedim

IMG_20210731_171441.jpgİlk görüş

IMG_20210731_171448.jpg IMG_20210731_173051.jpg IMG_20210731_173100.jpg

U ledlerin IMG_20210731_173130.jpgmercek

bu işlemler sonrası araca bakışım daha bi değişti nerden bakarsam bakayım farlar parıl parıl parıldıyor adeta dün akşam aracı biraz kullandım özellikle aydınlatma olmayan yollara gittim araçta far asistanıda olduğu için virajlarda farlar adeta dans ediyor bir sağ bir sol , uzunları açıp kapatması , far çizgisi , görüş alanı, selektör , öndeki aracı perdelemesi 😍 bu zamana kadar boşa biniyormuşuz desem yeridir ki bi arada far ayarına baktıracağım makine ile detayları nedir makinede ayar için yardımlarınızı bekliyorum

Son olarak forumdan bilgilendirmeleri için @yeniisikoto ve @forzaGilles 'e çok teşekkürler

@Omer58 

Maalesef bu farlardaki yıldızlanma durumu hoş görünmüyor. 

Farlar temizlendikten sonra da,  hani "cam gibi olmuş" derlerya , ha işte tam da öyle olmuş.. :)  

Örnek olarak tahmini görüntü bu olmalı..

güzel görünüyor, güle güle kullanın.

Hayırlı olsun çok güzel olmuş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@Omer58 hayırlı olsun., farları temizleyen yer 3-4 sene sorunsuz idare eder değiş fakat yıkamacıların kullandığı köpükte kostik olduğu için kısa sürede sararma olması kaçınılmaz., ayrıca plastik yüzey çizilecek., eğer film kaplatırsanız hem farlar çizilmez hem de 8-10 sene sorunsuz kullanırsınız., fakat piyasadaki pvc filmlerden değil., PPF tip diye geçen film kaplatmanız gerekli., pvc tip filmler solma yapar sökerken yüzeyi bozar vs.. ve ömrü daha kısadır maksimum 2 sene., PPF filmler çok uzun süre yaklaşık 8-10 sene hiç birşey olmadan dayanım gösterir.,

Far ayarı için digital far ayar makinası lazım., eski usül analog far ayar cihazları Xenon ve Led farlarda sağlıklı ayar imkanı vermiyor., Xenon ampülün yapısı gereği sağlıklı bir far ayar için yeni nesil digital far ayar cihazı gerekli., ve yaptırmadan önce bagajdaki ağırlık yapan çanta, bavul vs.. varsa boşaltmanız., aracın bagajı fabrikadan çıktığı gibi sadece yedek lastik ve kriko takımı hariç başka bişey olmamalı., ve yakıt deposunun %80 oranında dolu olması doğru far ayarı için bunlara dikkat ediniz.,

Not: bilginiz olsun araçtan sökülen Philips XenEcoStart ampüller sahte ürün., yüksek ihtimal aracın eski sahibi ampülleri değiştirmiş ve bilerek veya bilmeyerek çakma (sahte) ampül takılmış..!!

***Not 2: Araçta DLA (Dynamic Light Assist) opsiyonu olduğu için hem far ayarı yapılmalı, hem de "kalibrasyon" yapılması lazım., kalibrasyonu yapan yer bulmak biraz zor olabilir..!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
haaarika olmuş hocam, kazasız belasız kullanın :)   :masallah:

@Omer58 hayırlı olsun., farları temizleyen yer 3-4 sene sorunsuz idare eder değiş fakat yıkamacıların kullandığı köpükte kostik olduğu için kısa sürede sararma olması kaçınılmaz., ayrıca plastik yüzey çizilecek., eğer film kaplatırsanız hem farlar çizilmez hem de 8-10 sene sorunsuz kullanırsınız., fakat piyasadaki pvc filmlerden değil., PPF tip diye geçen film kaplatmanız gerekli., pvc tip filmler solma yapar sökerken yüzeyi bozar vs.. ve ömrü daha kısadır maksimum 2 sene., PPF filmler çok uzun süre yaklaşık 8-10 sene hiç birşey olmadan dayanım gösterir.,

Far ayarı için digital far ayar makinası lazım., eski usül analog far ayar cihazları Xenon ve Led farlarda sağlıklı ayar imkanı vermiyor., Xenon ampülün yapısı gereği sağlıklı bir far ayar için yeni nesil digital far ayar cihazı gerekli., ve yaptırmadan önce bagajdaki ağırlık yapan çanta, bavul vs.. varsa boşaltmanız., aracın bagajı fabrikadan çıktığı gibi sadece yedek lastik ve kriko takımı hariç başka bişey olmamalı., ve yakıt deposunun %80 oranında dolu olması doğru far ayarı için bunlara dikkat ediniz.,

Not: bilginiz olsun araçtan sökülen Philips XenEcoStart ampüller sahte ürün., yüksek ihtimal aracın eski sahibi ampülleri değiştirmiş ve bilerek veya bilmeyerek çakma (sahte) ampül takılmış..!!

***Not 2: Araçta DLA (Dynamic Light Assist) opsiyonu olduğu için hem far ayarı yapılmalı, hem de "kalibrasyon" yapılması lazım., kalibrasyonu yapan yer bulmak biraz zor olabilir..!!
Hocam dijital far ayari yapan bildiğiniz bir yer var mi? Ben bunu birkaç far ayari yapan yere sordum oyle birsey yok vidalardan ayarlıyoruz dediler

Cok güzel temizlemişler hocam gule gule kullanın.

@mardan1978 sağolun hocam 

@ogzogz sağolun hocam görüntü buna yakın tabi ayardan sonra daha iyi olur sararmış ve temizlenmiş fardan buna yakın görüntü bana yeter eskisine nazaran 

@Gökhan Bilgin sağolun hocam  

@HONEY sağolun hocam

@forzaGilles sağolun hocam , ben özellikle sordum abi galiba ppf le normal filmin farkını bilmiyordu hatta bana üstüne yapışır dedi ppf işini tekrar bi onada ppf yapan yerlerede soracağım 

Dikkate alacağım farları ayarlatırkende o yer nerde nasıl bulucam dijital far makinesi  

Dla ayarı derken yukarı aşağı yönün haricinde sağ ve sol ayarınıda diyorsunuz dimi hocam 

Bu çıkan Philipsler gerçekten sahte mi nerden anlıyorsunuz vay eski sahibi vayyy 😬 

@AliAkg sağolun hocam 

@ZITIPAŞA sağolun hocam

Hocam dijital far ayari yapan bildiğiniz bir yer var mi? Ben bunu birkaç far ayari yapan yere sordum oyle birsey yok vidalardan ayarlıyoruz dediler
Evet doğru farın üzerindeki vidalardan ayarlanıyor fakat aynı zamanda araç diagnoz cihazına (bilgisayara) bağlanarak bazı parametreler için farklı ayarlar da yapılıyor..!! 

Ayrıca eski usül analog cihazlarda Xenon ayarı yapılması sağlıklı sonuç vermez çünkü Xenon ‘nun yüksek ışık yoğunluğu yüzünden analog cihazın perdesine düşen ışık (saçak şeklinde) bir yapıya dönüştüğünden doğru ayar imkanı vermiyor., yeni nesil digital ayar makinesinde bu yüksek ışık yoğunluğunun makinanın perdesine düşerken öncesinde bir filtreden geçtiği için ışık perdeye düşmeden önce filtreden geçtiği için perdeye düşen ışığın sıfır hata ile ayar yapılmasına imkan veriyor. 

Dışarda da bu yeni nesil cihazlardan vardır ama nerde vardır bilmiyorum., genelde servislerde bu cihazlardan oluyor.

@mardan1978 sağolun hocam 

@ogzogz sağolun hocam görüntü buna yakın tabi ayardan sonra daha iyi olur sararmış ve temizlenmiş fardan buna yakın görüntü bana yeter eskisine nazaran 

@Gökhan Bilgin sağolun hocam  

@HONEY sağolun hocam

@forzaGilles sağolun hocam , ben özellikle sordum abi galiba ppf le normal filmin farkını bilmiyordu hatta bana üstüne yapışır dedi ppf işini tekrar bi onada ppf yapan yerlerede soracağım 

Dikkate alacağım farları ayarlatırkende o yer nerde nasıl bulucam dijital far makinesi  

Dla ayarı derken yukarı aşağı yönün haricinde sağ ve sol ayarınıda diyorsunuz dimi hocam 

Bu çıkan Philipsler gerçekten sahte mi nerden anlıyorsunuz vay eski sahibi vayyy 😬 

@AliAkg sağolun hocam 

@ZITIPAŞA sağolun hocam
DLA kalibrasyonunu (auto uzun far asistanı) aktifken farların sağlıklı "perdeleme" yapabilmesi için yapılıyor., sağ-sola merceklerin dönüşünde DLA 'nın bir etkisi yok onu farların AFS sensörü yapıyor.

Güle güle kullanın... Far camı çıkmadan bu kadar nasıl temizlemişler, hayrete düştüm doğrusu...

Geri
Üst Alt