Kim Nerede, Nasıl Ceza Yedi ?

Ankara şehir içinde sabit radardan radar yemek artık çok zor çünkü hepsinin yeri neredeyse belli artık :)  Geziciler hariç tabii.

Çoğunun yerini yazardım ama radar yeri belirtmek suç sanırım..

Radar gördüğümde ki kacirmam mutlaka karşıdan gelenlere selektorle haber veririm. Beklesin güneşin altında milleti tuzağa düşürüp ceza kesecegim diye. Neden mi bunu yapıyorum; 

1. Manisa cisikinda beni sollayip geçen guiletta ve sonrasında beni Radara a girdiniz diye polis durdurdu. Guiletta yi bıraktı. Neden onu bıraktın bana ceza kesiyorsun dediğimde polisin cevabi: beyefendi biz size kesecegiz isterseniz mahkemeye gidersiniz.

2.izmir halkali spor salonunun parkından daha kapıdan gecmemistim caddeye cikmadan motorlu polis emniyet kemerinden ceza kesti. Tam o sırada telefon gelmiş ona cevap veriyordum ve yavaş yavaş hareket etmekteydim. Belliki uyanık polisimiz bunu adet edinmiş yoksa kimin aklına gelir. Daha otoparktan çıkmadım dediğimde aynı cevabı aldım.  Odersiniz sonra mahkemeye verirsiniz isterseniz. Dedim yaz makbuzun üstüne otoparkta kesilmistir diye. Hay hay dedi yazdı dalga geçer gibi:)

3.bursa ya izmir yönünden girişte sabahları 2 polis aracı oluyordu bir zamanlar. Birisi sahte radar. Onu görüp geçen biraz basıyor ama az ilerde gerçek Radara girip çevriliyordu. Vatandaşa böyle tuzak kuran bir zihniyet var.

Velhasıl hız kontrolü uygulaması insanları tuzağa düşürüp avlamak için değildir. Hız Kontrolü yapılmaktadır diye sürücüyü uyarirsin ve o nokta da bir süre kontrol yaparsın. Sürücü zaten sartlaniyor, kontrol yapılmasa bile o yolu devamli kullananlar yavaş gitmeye basliyorlar.Bunu kendimden örnekleyim. 9 yıldır izmir bursa arası gider gelirim. Her radar yerini ezbere bilirim. Radar olsa da olmasa da o noktalarda yavaşlarim. Sartlanmaya en güzel örnek budur:) Amaç ta bu olmalıdır. 

Polis bir ara uyarı işaretleri koymaya başlamıştı çünkü davalar açıldı ve mahkeme vatandaşı uyarmak zorundasın diye karar aldı. Fakat onun da kolayini buldular. Dikiyorlar bir tabela dikkat radar diye oldu bitti. 3 seritli bölünmüş yolda hız sınırı 70 hadi git gidebilirsen.

Neden sene sonunda her yerde hız kontrolleri yapılır?  Polis size neden polis gecesi bileti satmaya çalışır?  Vatandaşın parasini toplamak maksat.

Bu zihniyete karşı ben de nerde radar görsem mutlaka karşıdan geleni uyaririm.

İki küçük anımı da aktarmak isterim

-Akhisar a gelmeden çevirme yapılıyor. Polise dedimki yavaş gidiyorum Radara girmedim. Yok beyefendi dedi bizim amir Akhisar a gidecekti onu bırakabilir misiniz? Elbette dedim. 140-150 gidiyorum. Sordum 110 a düşeyim mi? Yok dedi istediğiniz hızda gidin. Ayrıca trafik amiri emniyet kemerini takamadi uğraştı durdu. Sonunda da boşver biz zaten alışkın değiliz buna dedi.

- yazın yollarda Alamancı çok olur. Bir Mercedes E radar var diye selektor yaptım. Amca selektorle korna ile cevap verdi yetmedi kolunu camdan çıkarıp hem sallayıp hem de korna çalarak teşekkür etti. Tabi almanya da yok böyle şeyler amca içinden demiştir geldim güzelim Memleketime güzel insanlar arasına :)

Son olarak; benim sorunum üstte bahsettigim zihniyet ve uygulayicilari. Yoksa normal çevirmede hal hatır sorarım. Bagajdan ajanda kalem takvim ne varsa hepsine veririm varsa cocuklarina gotursunler diye.

Benim de yaklaşık 10 gün önce şöyle bir olay geldi başıma.Edirneye gitmiştik akraba ziyareti hem bir ciğer yeriz geliriz dedik.Akşam üstü 5-6gibi dönüyoruz tam trakyabirlik var orda ışıklarda durduk,önüm arkamda araba kaynıyor.birden arkalarda bir ambulans belirdi yırttırarak geliyor.öndekiler başladılar kırmızıda geçmeye tabiki bende geçtim.karşıdada tedesler pusuda bizi bekliyor anlımızdan vurmak için.flaş falan patlamadı yada göremedim bilmiyorum sonuç ne olacak.ama ben baştan daha içimden güzel sözleri sarfettim.bu tedes olayı gerçektende çok kıl bişey.kırmızıda geçeni tamam yakala ama 50km hız sınırı var 55 le 60 yada 70 le geçmişin yerleştir cezayı ayıp yani.göndersene ewe ikaz fotosu kayıtlı olsun.bak kardeşim şurda hızlı geçmişin birdaha yaparsan cezan şu diye.

2016 golf7 1.2 tsı comfortline manuel beyaz sürüş komfor ve ışık paket.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ankara şehir içinde sabit radardan radar yemek artık çok zor çünkü hepsinin yeri neredeyse belli artık :)  Geziciler hariç tabii.

Çoğunun yerini yazardım ama radar yeri belirtmek suç sanırım..
Hocam gezici radarlardan nefret ediyorum yeterki yakalasınlar adamlar sanki çifte telli oynar gibi cezayı yapıştırıp geçiyorlar  8|

Benim de yaklaşık 10 gün önce şöyle bir olay geldi başıma.Edirneye gitmiştik akraba ziyareti hem bir ciğer yeriz geliriz dedik.Akşam üstü 5-6gibi dönüyoruz tam trakyabirlik var orda ışıklarda durduk,önüm arkamda araba kaynıyor.birden arkalarda bir ambulans belirdi yırttırarak geliyor.öndekiler başladılar kırmızıda geçmeye tabiki bende geçtim.karşıdada tedesler pusuda bizi bekliyor anlımızdan vurmak için.flaş falan patlamadı yada göremedim bilmiyorum sonuç ne olacak.ama ben baştan daha içimden güzel sözleri sarfettim.bu tedes olayı gerçektende çok kıl bişey.kırmızıda geçeni tamam yakala ama 50km hız sınırı var 55 le 60 yada 70 le geçmişin yerleştir cezayı ayıp yani.göndersene ewe ikaz fotosu kayıtlı olsun.bak kardeşim şurda hızlı geçmişin birdaha yaparsan cezan şu diye.başkaları dolar milyarderi olsun marabalar vergi vermesin 5milyon suriyeli bedava yaşasın ve daha yüzlerce örnek yazılır bunlar için ne bizi sömürürsünüz.

2016 golf7 1.2 tsı comfortline manuel beyaz sürüş komfor ve ışık paket.
Bildiğim kadarıyla ambulans a yol vermek için kırmızı da geçebiliyorsunuz. Eğer ceza gelirse buna itiraz edebilirsiniz. Kamera kayıtlarından tespit edip cezayı iptal etmeleri lazım.

@silvershadow

Teşekkürler hocam.. Aynısını yapmayı düşünüyorum.. Ancak henüz ödemedim çünkü internetten ödeme yapıldığında %25 indirim alınmıyormuş diye söylediler.. Vergi dairesine gitmek için de henüz vaktim olmadı..

Sonrasında ise Muratlu Sulh Ceza Mahkemesine cezaya itiraz dilekçesi yazmam gerekiyormuş..

Radar gördüğümde ki kacirmam mutlaka karşıdan gelenlere selektorle haber veririm. Beklesin güneşin altında milleti tuzağa düşürüp ceza kesecegim diye. Neden mi bunu yapıyorum; 

1. Manisa cisikinda beni sollayip geçen guiletta ve sonrasında beni Radara a girdiniz diye polis durdurdu. Guiletta yi bıraktı. Neden onu bıraktın bana ceza kesiyorsun dediğimde polisin cevabi: beyefendi biz size kesecegiz isterseniz mahkemeye gidersiniz.

2.izmir halkali spor salonunun parkından daha kapıdan gecmemistim caddeye cikmadan motorlu polis emniyet kemerinden ceza kesti. Tam o sırada telefon gelmiş ona cevap veriyordum ve yavaş yavaş hareket etmekteydim. Belliki uyanık polisimiz bunu adet edinmiş yoksa kimin aklına gelir. Daha otoparktan çıkmadım dediğimde aynı cevabı aldım.  Odersiniz sonra mahkemeye verirsiniz isterseniz. Dedim yaz makbuzun üstüne otoparkta kesilmistir diye. Hay hay dedi yazdı dalga geçer gibi:)

3.bursa ya izmir yönünden girişte sabahları 2 polis aracı oluyordu bir zamanlar. Birisi sahte radar. Onu görüp geçen biraz basıyor ama az ilerde gerçek Radara girip çevriliyordu. Vatandaşa böyle tuzak kuran bir zihniyet var.

Velhasıl hız kontrolü uygulaması insanları tuzağa düşürüp avlamak için değildir. Hız Kontrolü yapılmaktadır diye sürücüyü uyarirsin ve o nokta da bir süre kontrol yaparsın. Sürücü zaten sartlaniyor, kontrol yapılmasa bile o yolu devamli kullananlar yavaş gitmeye basliyorlar.Bunu kendimden örnekleyim. 9 yıldır izmir bursa arası gider gelirim. Her radar yerini ezbere bilirim. Radar olsa da olmasa da o noktalarda yavaşlarim. Sartlanmaya en güzel örnek budur:) Amaç ta bu olmalıdır. 

Polis bir ara uyarı işaretleri koymaya başlamıştı çünkü davalar açıldı ve mahkeme vatandaşı uyarmak zorundasın diye karar aldı. Fakat onun da kolayini buldular. Dikiyorlar bir tabela dikkat radar diye oldu bitti. 3 seritli bölünmüş yolda hız sınırı 70 hadi git gidebilirsen.

Neden sene sonunda her yerde hız kontrolleri yapılır?  Polis size neden polis gecesi bileti satmaya çalışır?  Vatandaşın parasini toplamak maksat.

Bu zihniyete karşı ben de nerde radar görsem mutlaka karşıdan geleni uyaririm.

İki küçük anımı da aktarmak isterim

-Akhisar a gelmeden çevirme yapılıyor. Polise dedimki yavaş gidiyorum Radara girmedim. Yok beyefendi dedi bizim amir Akhisar a gidecekti onu bırakabilir misiniz? Elbette dedim. 140-150 gidiyorum. Sordum 110 a düşeyim mi? Yok dedi istediğiniz hızda gidin. Ayrıca trafik amiri emniyet kemerini takamadi uğraştı durdu. Sonunda da boşver biz zaten alışkın değiliz buna dedi.

- yazın yollarda Alamancı çok olur. Bir Mercedes E radar var diye selektor yaptım. Amca selektorle korna ile cevap verdi yetmedi kolunu camdan çıkarıp hem sallayıp hem de korna çalarak teşekkür etti. Tabi almanya da yok böyle şeyler amca içinden demiştir geldim güzelim Memleketime güzel insanlar arasına :)

Son olarak; benim sorunum üstte bahsettigim zihniyet ve uygulayicilari. Yoksa normal çevirmede hal hatır sorarım. Bagajdan ajanda kalem takvim ne varsa hepsine veririm varsa cocuklarina gotursunler diye.
:)

Cezalar can sıkıcı olsa da anılarınız keyifliymiş..

Sizin yediğiniz cezanın kazaların hiçbirinde de kazaları önleyici bir caydırıcılık yok.. Maalesef uygulanan cezaların da amacının bu olmadığı belli.. Polisler daha doğrusu sistemin amacı ceza kesmeye yönelik olmuş..

Tuzak gibi radarlar konmuş, işi bilen gerektiği yerde 50'ye düşüp sonra 120-130 yapıştırıyor.. Farkında olmayan kişi 70-80 ile normal seyrederken 412 lira ceza yiyor..

Amasya Merzifon: 55 yerine 70 ile girdim 2. Dereceden hız 350 küsür lira

İstanbul Bahçeşehir Tem : Emniyet Şeridi 88 lira

İstanbul Tekirdağ yolu : 110 yerine 196 2. Dereceden 350 lira

Tekirdağ İstanbul Yolu 110 yerine 130 1.dereceden 150-160 küsür lira

İstanbul Esenyurt Park Yasağı 88 tl

İstanbul Boğaz Köprü Girişi Ön Plaka takmamaktan 88 tl

İstanbul Bakırköy incirli caddesi ön plaka takmamaktan 88 tl

@ladinkayin hocam etikliği tartışılır ama selektör olayı insanlığa olan inancımın ve dayanışma duygularımın en büyük destekçilerinden.  8D

Emniyet amiri anınız etkiledi bende iki küçük anı paylaşayım.

70 hız sınırı olan bir yerde bir arkadaşım 78 le ceza yemişti aradan birkaç hafta sonra aynı güzergahta radarsız bir günde ben 70 sabit giderken en az 90'la trafik polisi solladı beni. Göreve gidiyordu diyemedim çünkü ne tepe lambası açık ne siren. :)

Önceki aracımda oem halojen sis farlarım açık olduğu için ceza göndermişlerdi (tek cezam budur) ama sonrasında dikkat ettim ve ekip araçlarıda sis farıyla gezenleri çokça gördüm.

Bir emir geliyor ceza yazılıyor radar atılıyor sonra aynen devam diyebiliriz sanırım. :)

@silvershadow

Teşekkürler hocam.. Aynısını yapmayı düşünüyorum.. Ancak henüz ödemedim çünkü internetten ödeme yapıldığında %25 indirim alınmıyormuş diye söylediler.. Vergi dairesine gitmek için de henüz vaktim olmadı..

Sonrasında ise Muratlu Sulh Ceza Mahkemesine cezaya itiraz dilekçesi yazmam gerekiyormuş..
cezanın size ulaşmasını takiben 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimli ödersiniz. Yani internetten ödeme değil de 15 gün içinde ödemeye var o indirim diye biliyorum. Bir de maliyeye ödemek en garantilisi elinizde damgallı makbuzunuz olacak. Bankadan dekontu elektronik ortamda alabilirsiniz. Bizim bürokrasiye pek güvenim olmadığı için ne olur ne olmaz diye düşünüp maliye ye yaparım ödemeyi :)

cezanın size ulaşmasını takiben 15 gün içerisinde ödeme yaparsanız %25 indirimli ödersiniz. Yani internetten ödeme değil de 15 gün içinde ödemeye var o indirim diye biliyorum. Bir de maliyeye ödemek en garantilisi elinizde damgallı makbuzunuz olacak. Bankadan dekontu elektronik ortamda alabilirsiniz. Bizim bürokrasiye pek güvenim olmadığı için ne olur ne olmaz diye düşünüp maliye ye yaparım ödemeyi :)
Doğru biliyorsunuz erken ödeme %25 indirimli, internet üzerinden ödemelerde dekontunuzu saklayın benim 2014 yılında ödediğim trafik cezası vergi borcum da şuanda 350TL lere kadar çıkmış görünüyor. Vergi dairesini aradım kiralık araç olduğu için işlem yapamayız dedi ama elinizde makbuz varsa sorun olmaz dedi duruyor şimdilik öyle :)

@dgnRadar yerini söylemek suç değildir, özellikle radar olan yerlerde belirleyici trafik levhaları olması gerekmektedir. Hatta bu konuda sygic hız kamerası uygulamasını tavsiye ederim. Başarılı bir uygulamadır.

Benim trafik cezamda gırtlağım yüzüne oldu :)

Fethiyeden istanbula gelirken Ortaklarda çöp şiş yiyelim dedik yemez olaydım :)  90 limit olan yerde 105 ile radara girmişim, Cezamı aldım sonra gidip çöp şişimi yedim buz gibi ayranımı da içtim :)

2. Cezam ise motorsiklet ile sahilden giderken aşırı derece sıkışık trafikte motorla bile ilerleyemiyorken kaldırıma çıkanları gördüm bende çıktım, sonra sıkışık trafikte olan polis arabası bir anda arabadan indi keklik gibi hepimizi avladı :)  7-8 kişi vardı. Diğer polis tamam kesmeyelim filan dedi ama 2. polis yok kesecez cezayı diyip en düşük cezadan 65TL den kesmişti

@umitbt Bende Yandex'in baya faydasını gördüm hız kamerası olayında. Sygic kullanım yoğunluğu nasıl hocam birde sadece sabit yerler mi belli yoksa kullanıcı işaretlemesine göre mi belirleniyor noktalar?

Geçen çarşamba aracımı altur otomotivden teslim almaya gittim.Araç için anlaştığımda kesinlikle tamponlar plaka için delinmeyecek ve araç fırçayla yıkanmayacak diye sipariş formunun altına notlar yazıldı.App plaka için fark verdim bayiye fakat bantları yokmuş yapıştırmayıp torpidoya koydular yola çıktım maalakta taktırıyım plakayı diye sağolsun polis arkadaşlar e6 da en sol şeritten dur kalk trafikte aldılar beni söylesemde plakayı taktırmaya gidiyorum diye cezayı yazdılar.Nasılsa itiraz etsemde vazgeçmeyecekleri için canın sağolsun ne diyim yaz dedim bindim arabaya.Arabayı bayiden çıkarıp 10 dakika sonra cezamı yedim yani.

Allaha şükür daha radar cezam hiç olmadı 4 yıl önce sadece emniyet kemerinden yemiştim ondada koltuğa kemeri geçirip sonra içine gireriz ya türk işi tabi daha hızlı olsun diye bende öyle yapmıştım polis amçalarda durdurunca gördü tabi ne söylesem fayda etmedi haklılardıda zaten bidaha kine düzgün takarsın dedi bastı cezayı o gün bu gündür daha kemeri düzgün bağlamadan binmem arabaya 

Geri
Üst Alt