AutoHold Aracı Salmıyor

EsXi

Üye
İsim
Kıvanç
Araç
Golf 7.5 Highline
Herkese selamlar, iyi forumlar. Aracımı 1 hafta önce servise bakıma götürmüştüm bakımda auto hold ile ilgili bir sorunum yoktu. Bakımdan çıktıktan 3 gün sonra aracın auto hold fonksiyonu aracı salmamaya başladı. Bugün eve geldiğimde arka tekerlekleri kontrol ettiğim zaman fark ettim sağ arka tekerleğin fren diskinde bir çizik var. Araç auto hold ile ilgili bir arıza vermiyor. Aracı kaldırırken stop edecekmiş gibi oluyor. Konuya fren diskinin fotoğrafını ekledim daha önce başına böyle bir şey gelen arkadaşlar varsa yardımcı olabilir mi? Ayrıca şunu da eklemek istiyorum frenler arada ses yapıyordu (Her zaman ve her fren pedalına bastığımda bu sesi duymuyordum) Bu olaydan sonra ses hala devam ediyor fakat fren pedalına bastığımda sadece ön diskler frenleme görevi görüyor diye biliyorum. 

IMG_6507.jpg

Benzer bir sorundan mustaribim geri park manevrasında frenleme yapınca arka disklerden ''dank'' diye metal bir yere vuruyormuş gibi anlık bir ses geliyor daha önce başına gelenler yardımcı olursa çok iyi olur,
(Auto Hold aktif)

Teşekkürler,

Upvote 0
@EsXi 2 hafta önce serviste bir işim vardı. Arka balatadan (sağ) rahatsız edici derecede bir ses geliyordu. Sağolsunlar ilgilendiler arka balatayı söküp çapak yapan bir yer varmış törpüleyip geri taktılar. Aracım 2019 18.000 km'de. Ve ses alakasız zamanlarda geliyordu ilk kalkışta dönüşlerde vs. Frene basmayla alakalı değildi. Ses tamamen ortadan kalktı. Ses sorununuz bu şekilde olabilir balatada çapak taş pas vb olabilir. 

@MertHaktansizin şikayetinize gelince

servisteki arkadaş balatadan ses geliyor diyince sizin tarif ettiğiniz sesi söyledi tak şeklinde bir ses mi diye sordu önce. O tarz bir ses ise araç öne giderken kaliper öne pozisyonlu durup arkaya gitmeye başlayınca da bir miktar boşluk ilerleyerek arkaya pozisyon alıyor bu ses normal dedi. Ben sesin o olmadığını söyleyince sürüşe çıktık. Benim sorunum bu değildi. Ama sanırım sizin ses oysa normal olabilir.

Son olarak forumda autohold bırakmaması ile ilgili bir konu olması lazımdı aratarak bulabilirsiniz o sorunla karşılaşmadım bilmiyorum

Upvote 0
Neredeyse bu sorunla ilgili tüm konuları okudum fakat hiçbiri benim sorunumla alakalı değil. Aracı hiçbir şekilde salmıyor kapatıp devam etmem gerekiyor. Aynı durum el freni için de geçerli el frenini kendisi indirmiyor. Belki balatanın içinde bir taş var o yüzden böyle bir şey yapıyor olabilir mi? Çünkü başka türlü fren diskinde bu tarz bir çizik oluşması pek mümkün görünmüyor.

Upvote 0
Benim de sol arka diskimde öyle bir çizgi var ve sol arka fren baya ses çıkarıyor konusu açılmışken sorayım o çizgi neden oluşmuş olabilir?

Upvote 0
@EsXiolabilir hocam. Acaba taş vs var da algılayamıyor mu. Ufak bir ihtimal ama sen yine de boş bir yolda 40 50 ye çıkıp ani fren yap. Bir de geri geri giderken ani fren yap. Hatta bir de 50 ile falan giderken kısa bir süreliğine el freni çek. Zaten o durumda acil fren devreye girer arka frenleri çeker. Belki sorununuza çözüm olabilir.

Upvote 0
@ahmetersanBugün birkaç defa 1 saniye için el freni çekince bu iz oluştu. Orada bir şey var ama ne olduğunu kimse bilmiyor. Ani fren yaparken el freni mi çekmeliyim yoksa fren pedalını mı kullanmalıyım? Kışın ön fren balatama taş girmişti bayağı da ses yapıyordu ileri geri yapa yapa taş çıkmıştı balatanın içinden. Yarın boş bir arazide dediklerinizi yapacağım. Sorun düzelmezse pazartesi günü yine servis yolu göründü bana. 

Upvote 0
Siz kendiniz indirince birakiyor ise o zaman mekanik bir sorun yok gibi bence hocam acaba akü biraz azaldinda autohold otomatik olarak calisirken guc saglayamiyor mu. Bir taş falan sıkışsa elinizle indirdiginiz de de bir problem yaratabilir.

Upvote 0
Siz kendiniz indirince birakiyor ise o zaman mekanik bir sorun yok gibi bence hocam acaba akü biraz azaldinda autohold otomatik olarak calisirken guc saglayamiyor mu. Bir taş falan sıkışsa elinizle indirdiginiz de de bir problem yaratabilir.
Akü zayıf diye bir uyarı da vermiyor halbuki. Normalde serviste aküyü ölçüp bilgi veriyorlardı bu bakımda bilgi vermediler. (Geçen sene aküden için seneye kadar gider sonra sorun çıkartır demişlerdi) Aküden de olabilir belki ama bana daha çok balatanın içindeki cisimden dolayı böyle yapıyor gibi geliyor.

Upvote 0
@EsXi  servisin bir Allah bir dedigine inanacak durumdayim hocam o yuzden servis dediyse dogru olmayabilir. Ama diskte oluşan cizgi ilginc bir durum.

Upvote 0
Balata icine taş girmesi olayı şu

Golf Arka balatalarda orta eksende dikine toz kanalı var.

Hareket halinde toz kanalının üst kısmından giren ufak taş kanaldan aşagı düşüp hapis kalıyor. Balata km yapıp aşındıkca kanalda sıkısan taşda yüzünü diske gösterip baslıyor tahribata

IMG_20210731_232310.png

Upvote 0

Hareket halinde toz kanalının üst kısmından giren ufak taş kanaldan aşagı düşüp hapis kalıyor. Balata km yapıp aşındıkca kanalda sıkısan taşda yüzünü diske gösterip baslıyor tahribata

Ekli dosyayı görüntüle 49304
  Bilgi için teşekkürler hocam peki bunun diske veya fren sistemine herhangi bir zararı var mıdır?

Upvote 0
@EsXi  servisin bir Allah bir dedigine inanacak durumdayim hocam o yuzden servis dediyse dogru olmayabilir. Ama diskte oluşan cizgi ilginc bir durum.
Henüz servise gitmedim eğer ki düzelmezse sormak için gideceğim bu şekilde kullanmamda bir sakınca yoksa kullanırım sorun değil.

Ekli dosyayı görüntüle 49304
Muhtemelen başıma gelen olay (taş izi için konuşuyorum) tam olarak bu. Balatayı söktürüp bakmak gerek.

Upvote 0

@KaanU

Olan diske olur. 

Taş eriyene kadar oluk açar . Eninde sonunda taş erir tabi. 

Fren performansını bu kadar minimal bir oluk / çizgi anca %1 düşürebilir 

Disk/balata kusursuz parazitsiz karsılıklı yüzey örtüsmesi anca 1 cm ve üzeri oluk boslugu Olusturmasu durumunda fren performansını olumsuz etkiler. O kadar büyük tasda oraya giremez zaten

Yukardaki çizik /oluk genisligi anca max 0,1-0,2 cm 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt