1.4 tsi motordan gelen traktör sesi

mirato

Yeni Üye
İsim
Fırat
Arkadaşlar lütfen yardımınızı istiyorum aracım 2012 1.4tsi golf 144 bin km de araç rolantide (çok az olsada), klima A/C yi açınca uzunları yakınca traktör sesine benzer ikinci bir motor sesi geliyor bu ses çok artıyor debriyaja basınca kesiliyor cevaplar için teşekkür ediyorum

@yunusaktas91 Hayir traktor gibi calisan TSI kaputu acinca ya da kapali garajda dinlerseniz. TDI pancar motoru gibi calisan...

Saka bi yana TDI hadi neyse de hele de soguk havada; TSI in da kendine has tir tir tir diye bir sesi var. Ozellikle de kapali garajda dinlerseniz. Euro 5 TSI lar nispten daha sessiz ve titresimsizdi ancak Euro 6 TSI lar daha sesli ve titresimli zira rolanti devirleri Bluemotion kapsaminda daha dusuk. Euro 5 TSI da pet sisede su koyarsaniz torpidoya su sallanmaz ama Euro 6 ya koyarsaniz suyun hafiften sallandigini gorebilirsiniz. Ama bazisi bunu hic anlamaz ve de takmaz...

Upvote 0
@Golf835 Siz öyle söyleyince “acaba ben mi yanlış biliyorum” diye dün akşam özellikle kaputu açıp kapalı garajda sesi dinledim. Az kalsın uykuya dalıyordum ninni gibi geldi :)  

Upvote 0

Upvote 0
Arkadaşlar lütfen yardımınızı istiyorum aracım 2012 1.4tsi golf 144 bin km de araç rolantide (çok az olsada), klima A/C yi açınca uzunları yakınca traktör sesine benzer ikinci bir motor sesi geliyor bu ses çok artıyor debriyaja basınca kesiliyor cevaplar için teşekkür ediyorum
Debriyaja hafif basınca kesiliyor mu?

Upvote 0

Tsi yapı gereği direkt enjeksiyonsiyona sahip bir motordur ve atmosferik araçlara göre daha yüksek sıkıştırma oranına sahip olduğundan dolayı sesi biraz yüksek çıkabilir.
Fakat sizin sıkıntınız klimayı açtıktan sonra oluyormuş.bu durumda klima kompresörü ile alakalı bir durum yada araç içindeki klima fanı ile ilgili bir sıkıntı olabilir.fakat farların bunlarla alakalı bir durum olacağını sanmıyorum.
Debriyaja bastığınızda ses kesiliyor ise ne klima nede farlar ile alakalı oldugunu düşünmüyorum.
araç ilk çalıştırmada ve rölantide debriyaja basmazsanız,vites boşta olsada prizdirek mili motor ile birlikte döner.yani kranktan gelen gücü şanzımana ileten parça bu prizdirek milidir.bu milin bir kısmı şanzıman dışında bir kısmı şanzımanın içindedir.iç kısımın başlagıcında bir ve milin sonunda bir toplamda iki rulman bulunur.
Debriyaja bastığınızda baskı balata bu kranktan gelen gücü keser ve bu mil dönmeyi bırakır.
Kısaca rölantide araç çalışırken bir ses geliyor ise ve sizde debriyaj a bastığınızda bu ses kesiliyor ise prizdirek rulmanı yada rulmanları bozulmuş demektir.
Debriyaja bastığınızda ses geliyor ise baskı balatanın arkasında bulunan ve baskı ile balatayı ayıran rulman yani debriyaj rulmanı döner.dolayısı ile bozuk olan rulman budur.

Upvote 0

Geri
Üst Alt