Birkaç Soru ve Sorun

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar 2015 model 1.2 TSİ comfortline manuel golf aracım var. Az önce trafikte bir sorun yaşadım onu sizinle paylaşmak istiyorum. Hafif yokuş yukarı bir yerde klima açıkken aracı kaldırmak istedim fakat stop etti, tekrar debriyaja basınca çalıştı fakat yüksek devirde gaz verip debriyajı bırakmaya çalıştığımda araç olduğu yerde patinaj çekti fakat el freni kırmızı konumdaydı, yani araç gitmek istedi fakat el freni bırakmadığı için patinaja düştü. İkinci sorum ise, debriyaja basıp geri vitese takarken bu işlemi park vs gibi durumlarda hızlı yaparsam kırt diye bir ses geliyor, ama yavaş yaparsam bu olmuyor. Yorumlarınızı bekliyorum.

El frenini bazen egim cok iken arac kayarsa cekiyor kendi. Sizdekide o tarz bir durummudur bilemedim. 2. Dediginiz bendede oluyor. Debriyaj pedalina dibine kadar basinca olmuyor. 

Upvote 0
@gembad durduğum yerde az önce çok kez denedim, dibine kadar basıyorum fakat hızlı şekilde geri vitese takarsam yapıyor tam bassam dahil. Sahler 4.5 d paspas var 2mm civarı kalınlığı olabilir. Ondan mı yapıyor diyeceğim fakat bizim debriyajlar elektronik diye biliyorum 

Upvote 0
Arkadaşlar 2015 model 1.2 TSİ comfortline manuel golf aracım var. Az önce trafikte bir sorun yaşadım onu sizinle paylaşmak istiyorum. Hafif yokuş yukarı bir yerde klima açıkken aracı kaldırmak istedim fakat stop etti, tekrar debriyaja basınca çalıştı fakat yüksek devirde gaz verip debriyajı bırakmaya çalıştığımda araç olduğu yerde patinaj çekti fakat el freni kırmızı konumdaydı, yani araç gitmek istedi fakat el freni bırakmadığı için patinaja düştü. İkinci sorum ise, debriyaja basıp geri vitese takarken bu işlemi park vs gibi durumlarda hızlı yaparsam kırt diye bir ses geliyor, ama yavaş yaparsam bu olmuyor. Yorumlarınızı bekliyorum.
2016 1.2 comfort manuel kullanıcısıyım.
İlk sorunuzda herkesin başına gelebilir bir durum olmuş arabayı stop ettirmişiniz ve motorun tekrar çalışması sonrası fazla gaza basarak araba patinaja düşmüş.
Benim kendi düşüncem 1.2 motor dik yokuş kalkışlarını pek sevmiyor yada debriyaj>gaz bağlantısını çok iyi ayarlamak lazım.
2.sorunuzda geri vitese hızlı geçirmeyin bu durum bende de mevcut debriyaj basıp 1 sn bekleyip geri vitese öyle takın hiç bir sorun olmayacaktır.

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Upvote 0
@slck ilk durumda, gaza çok yüklenmekten ziyade el freni aracı bırakmadı bug da kalmış gibiydi, ikinci durumda denemelerime göre debriyaja basıp beklesemde aynısı oluyor fakat debriyaja basarken geri vitese geçme işini hızlı yaparsak sorun oluyor gördüğüm kadarıyla 

Upvote 0
[mention=255]slck[/mention] ilk durumda, gaza çok yüklenmekten ziyade el freni aracı bırakmadı bug da kalmış gibiydi, ikinci durumda denemelerime göre debriyaja basıp beklesemde aynısı oluyor fakat debriyaja basarken geri vitese geçme işini hızlı yaparsak sorun oluyor gördüğüm kadarıyla 
İlk sorunda araba patinaj çekip gitmedim nasıl oldu yani aynı yerdemi kaldı araba anlamadım.
Patinaj çekip gitmiyorsa debriyajı tam salmıyorsunuz demek.bug da kaldı anlamını bilmiyorum.

2.sorunda debriyaj tam basın 1 sn bekleyin ve geri vites geçiş yolunu iyi buldurun.
Eğer hala sorun varsa teknik konulara giriyor burdada @forzaGilles @Savatage hocalara paslayalım durumu

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Upvote 0
@slck şu şekilde açıklayayım. Aracın patinaj çekmesi durumu aracın gidebilecek kadar güç sağlayıp gidememesi durumu, yani diyorum ki araç gitmek istiyor fakat bunu engelleyen bir durum var, o durum da el freninin arabayı bırakmamış olması. El freni neden arabayı bırakmadı bunu merak ediyorum. Bug da kalmak, yazılım hatası olması anlamında

Upvote 0
@Skyline hocam debriyaj ne durumda bende sizin anlattığınıza benzer bir senaryo baskı-balata bitmeye başlayınca rampalarda kendini bırakmıyordu.

Upvote 0
@ekim hocam ben de onu merak ediyorum fakat araç henüz 57 binde, bitmemiştir diye düşünüyorum.

Upvote 0
Aracınıza el freni güncellemesi yapıldı mı daha önce? Güncellenmediyse bununla alakalı olabilir.

Upvote 0
@hakanb hocam, bilmiyorum bunu. Nasıl öğrenebilirim? Araç sürekli servis bakımlı ama

Upvote 0
@Skyline Volkswagenim uygulamasını telefonunuza indirip aracınızı kaydederek servis geçmişini görebilirsiniz. Muhtemelen el freni için güncelleme yapılmıştır servis bakımlı ise.

Upvote 0

@Skyline Plakası değişti mi aracın, eğer öyle ise servisi arayarak kaydettiğinizde görebiliyorsunuz sanırım servis geçmişini.

Upvote 0

Geri
Üst Alt