Dsg sorun

emresaatci

Üye
İsim
Emre Saatçı
Arkadaşlar merhaba, Golf 7 2015 model benzinli aracım, 64000 km de. Vitesi d ye alınca araç yürümüyor veya çok az yürüyor, hatta bazen gaza basınca sanki boştaymış gibi devir yükseliyor araba yürümüyor. Sebebi hakkında fikri olan varmı?

Kavrama gibi geldi bana da ama değiştirmek gerekir mi, beklemek sorun olur mu, yolda bırakır mı?

Upvote 0
[mention=22510]emresaatci[/mention] Yürümüyor demişsiniz değiştirmek gerekir mi diye sordunuz anlamadım? Kullanmayacaksınız sorun olmaz arabayı.
Gaza basınca yürüyor efendim, frenden ayağı çekince yürür ya otomatik araba onu yapmıyor. Agresif cevap vermenize veya dalga geçmenize gerek yok.

Upvote 0
Gaza basınca yürüyor efendim, frenden ayağı çekince yürür ya otomatik araba onu yapmıyor. Agresif cevap vermenize veya dalga geçmenize gerek yok.
Araci yeni mi aldiniz veya ne zamandir kullaniyorsunuz ?

Frenden ayagi cekince yurumesi icin autohold kapali olmasi lazim biliyorsunuzdur. Kapaliyken ve düz zeminde yürümüyorsa kavrama bitmistir. Egimli zeminde yine yürümez.

SM-G980F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Upvote 0
Araci yeni mi aldiniz veya ne zamandir kullaniyorsunuz ?

Frenden ayagi cekince yurumesi icin autohold kapali olmasi lazim biliyorsunuzdur. Kapaliyken ve düz zeminde yürümüyorsa kavrama bitmistir. Egimli zeminde yine yürümez.

Teşekkür ederim cevabınız için. 35 bin km oldu aracı aldığım. Autohold kapalı. Düz zeminde çok az bi hareketlenme oluyor, bazen hiç yerinden oynamıyor, araç kendi kendine aralıklı gaz veriyor ama sadece devir yükseliyor yürümüyor. Aynı sorun geri viteste yok. R de frenden ayağımı çekince yürüme başlıyor.
İlk defa dsg kullanıyorum aracı alırken ben durumu fark edemedim. Sağolsun expertizde uyarmadı.

Upvote 0
Teşekkür ederim cevabınız için. 35 bin km oldu aracı aldığım. Autohold kapalı. Düz zeminde çok az bi hareketlenme oluyor, bazen hiç yerinden oynamıyor, araç kendi kendine aralıklı gaz veriyor ama sadece devir yükseliyor yürümüyor. Aynı sorun geri viteste yok. R de frenden ayağımı çekince yürüme başlıyor.
İlk defa dsg kullanıyorum aracı alırken ben durumu fark edemedim. Sağolsun expertizde uyarmadı.
35k olduysa sizde bitmistir muhtemelen, surekli debriyaja yuk bindiriyorsaniz bu cok normal.
Araci kendi kendine hareket etmesini bekleyip gaz vermemek ve yogun trafikte gereken özeni gostermiyorsaniz bu km ler normaldir.

Bir servise göstermeniz gerekli

Upvote 0
35k olduysa sizde bitmistir muhtemelen, surekli debriyaja yuk bindiriyorsaniz bu cok normal.
Araci kendi kendine hareket etmesini bekleyip gaz vermemek ve yogun trafikte gereken özeni gostermiyorsaniz bu km ler normaldir.

Bir servise göstermeniz gerekli

Teşekkür ederim

Upvote 0
@emresaatci Öyle bir niyetim yok aslında ben hemen değiştirmemiz gerekir mi gibi anladım kullanmayacaksanız sorun olmaz dedim. Manuel araçta balata azalır debriyaj iyice yukarıdan kavrar en sonunda sıyırır yani kavramaz araba yürümez ya hani Dsg de manuel bir otomatik şanzıman gibi düşünürsek kavraması var çünkü oda hiç yürümez kavrama bitince. Siz servis mi dışarıda mı ona karar verin dışarıda 3500 lira tutuyor kavramanızı değiştirin. Dsg li araç tecrübeniz yok ise foruma bir göz atın ben manuel kullanıyorum ama dsg de auto hold kapatmamak ve frene tam basmak kavramanın sağlığı açısından faydalı diye biliyorum. Yokuşlarda  manuel kullanmak ve çok sıkışık trafikte manuel kullanmak da faydalıdır özellikle. Kısa bir süre dsg kullandım araç devamlı 2. vitese atıyor tekrar duruyoruz buda sorun yaratıyor. 

Upvote 0
[mention=22510]emresaatci[/mention] Öyle bir niyetim yok aslında ben hemen değiştirmemiz gerekir mi gibi anladım kullanmayacaksanız sorun olmaz dedim. Manuel araçta balata azalır debriyaj iyice yukarıdan kavrar en sonunda sıyırır yani kavramaz araba yürümez ya hani Dsg de manuel bir otomatik şanzıman gibi düşünürsek kavraması var çünkü oda hiç yürümez kavrama bitince. Siz servis mi dışarıda mı ona karar verin dışarıda 3500 lira tutuyor kavramanızı değiştirin. Dsg li araç tecrübeniz yok ise foruma bir göz atın ben manuel kullanıyorum ama dsg de auto hold kapatmamak ve frene tam basmak kavramanın sağlığı açısından faydalı diye biliyorum. Yokuşlarda  manuel kullanmak ve çok sıkışık trafikte manuel kullanmak da faydalıdır özellikle. Kısa bir süre dsg kullandım araç devamlı 2. vitese atıyor tekrar duruyoruz buda sorun yaratıyor. 
Teşekkür ederim. Benim aslında sormak istediğim şuydu, kavramada sorun var bu belli ama hiç kavramıyor da değil, vites geçişleri çok vuruntulu değil. Böyle bir süre daha kullansam sorun olurmu, artık değişmek mecburiyetinde kaldığımda maliyet 3500 TL değilde 7000 TL mi olur. Erken çözüm daha mı iyidir. Sonuçta arabayı kullanıyorum ve artık kullanılmayacak hale geldi gibi bir durum yok. Sadece ilk kalkışta araba yürümediği için gaz vermek mecburiyetinde kalıyorum, konfordan ödün veriyoruz.

Upvote 0
@emresaatci hocam, şunu bir denermisiniz.

Aracınızı yarım kontak yapın ( gösterge ışıkları yansın ama marş basmayın!)

Bu durumda iken gaz pedalına sonuna kadar basın ve yaklaşık 15-20 saniye basılı tutun.

Bu süre sonunda Pedala basmaya devam ederken kontağı kapatın ve anahtarı çıkarın.

Gaz pedalından ayağınızı kaldırn.

Şimdi normal bir şekilde aracınızı çalıştırıp kalkışlarda dsg de bir değişiklik oldumu gözlemleyin.

Upvote 0

[mention=22510]emresaatci[/mention] hocam, şunu bir denermisiniz.
Aracınızı yarım kontak yapın ( gösterge ışıkları yansın ama marş basmayın!)
Bu durumda iken gaz pedalına sonuna kadar basın ve yaklaşık 15-20 saniye basılı tutun.
Bu süre sonunda Pedala basmaya devam ederken kontağı kapatın ve anahtarı çıkarın.
Gaz pedalından ayağınızı kaldırn.
Şimdi normal bir şekilde aracınızı çalıştırıp kalkışlarda dsg de bir değişiklik oldumu gözlemleyin.
İki ay önce bu yöntemi denemiştim ve değişiklik hissetmiştim. Fakat yine eski haline döndü

Upvote 0

Geri
Üst Alt