Golf 7 Far Meselesi :(

serdar2xdx

Üye
İsim
serdar
Merhaba tekrardan :(

Bosuna dememişler iş bilmeyen çavuşlar diye.. Neyse ki forumlar var :)

aracım zenonlu golf 7 ve maalesef bir far kırıldı. almışken orjinal u led alayım diyorum ama çıkmalarda yok afs, yok beyin, yok tek beyin, 3 beyin bir sürü şey..

nedir bu afs ve beyin ? biri beni aydınlatsın ya da iyi bir far ustasına yönlendirsin lütfen 😁

tşk 🌹

@serdar2xdx AFS demek (Adaptive Front Lighting System) yani akıllı far sistemi anlamına geliyor.,

Standart bi-xenon dan farkı; ULED 'li far ile aşşağıdaki resimdeki özelliklere kavuşmuş olursunuz;

AFS destekli Bi-Xenon Plus Farlar + U LED Gündüz Sürüş Farları

Ekli dosyayı görüntüle 14398

@serdar2xdx ihtiyacınız olan parçalar;

2 adet U Led 'li Bi-Xenon Plus far
2 adet 4G0907697F (Led Güç Modülü)
2 adet 3D0941329D (AFS Beyni)
1 adet 7P6907357D (AFS modülü)

Aracınızda her bir farda 1 tane olmak üzere toplamda 2 adet Xenon beyni mevcut, Xenon beyinleriniz, Xenon ampülleri ve diğer ampüller eski farlarınızdan söküp yeni farlara takılacak.

Çıkmacılardan parça alırken dikkat etmeniz gerek., aldığınız parça arızalı çıkarsa iade etmede sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için aşşağıdaki 2 konuda herşey mevcut;

ORJİNAL ÇİFT U LED UYGULAMASININ  maliyeti nedir ?

Eskiden maliyeti (6000 tl civarı) çoktu, şimdi daha çok, yarın daha da çok olabilir... Malum ekonomide tasarrufa gidiyoruz...

4 Beyinli  farda var  (1 beyin xenon)  (2 beyin  2 Adet U led ler için) (1 Beyin Afs)  :)    

Bu arada aracın şasesinde far açı sensörü olmalı basic bi xenon yukarı aşağı açı verebiliyor  +  DLA özelliği çalışsın istersen  dikiz aynasının oraya kamera şart kısacası bu iş yılan hikayesi :)    xenonların eski ise onlarda değişecek  çıkmacılarda  fiyatlar genelde beyinsiz ürünler için 5/6 bin sağ ve sol. bence mevcut fara güzel bir lamba D3s + viraj ampülleri H7  beyaza çok yakın bir ürün tak mercekleri temizle gerisi şu anki ekonomide fantezi :)

93efce9s-960.jpg

tekrardan merhaba. 

iki ayrı u led far buldum nispeten uygun fiyata (4000 tl ) 

şimdi bana istanbul avrupa yakasında montaj yapacak, eksik parça varsa söyleyecek yani vw farlarından anlayan bir usta lazım.

tavsiyeniz var mıdır ?

DLA maalesef ki düzgün çalışan bir sistem değil :(   Tepki hızı yeterli olmadığı için karşı tarafı çok rahatsız ediyor. Bu sistemin özelliği midir bilmiyorum ama araç hızlandıkça farlar daha da yukarıları aydınlatıyor bu sebeple uzun farkları selektör dışında pek kullanma gereği duymuyorum. Sadece karşıdan araç geldiğinde de yapmıyor, farlarınız yol kenarındaki trafik tabelasında patladığında sensörler araç gibi algılayıp kısalara alıyor, virajda araç gelen yada tabelada parlayan bölgeyi engellediğinde dikkatinizi oraya çekiyor bu da virajı güvensiz hale getiriyor. Bu sebeple kısa farların virajda sağa-sola hareket etmesi çok daha kullanışlı oluyor.
Geçen günlerde yıllık rutin bakım için aracımı servise götürdüm ve akşamında gördüm ki farlarım kısalarda dağları taşları aydınlatıyordu. Belli bir mesafeden sonra farlar öndekinin dikiz aynasında patlıyordu... Böyle bir hatayı nasıl yapıyorlar, eleman hatası mı cihazları mı hatalı anlamadım :(

DLA maalesef ki düzgün çalışan bir sistem değil :(   Tepki hızı yeterli olmadığı için karşı tarafı çok rahatsız ediyor. Bu sistemin özelliği midir bilmiyorum ama araç hızlandıkça farlar daha da yukarıları aydınlatıyor bu sebeple uzun farkları selektör dışında pek kullanma gereği duymuyorum. Sadece karşıdan araç geldiğinde de yapmıyor, farlarınız yol kenarındaki trafik tabelasında patladığında sensörler araç gibi algılayıp kısalara alıyor, virajda araç gelen yada tabelada parlayan bölgeyi engellediğinde dikkatinizi oraya çekiyor bu da virajı güvensiz hale getiriyor. Bu sebeple kısa farların virajda sağa-sola hareket etmesi çok daha kullanışlı oluyor.
Geçen günlerde yıllık rutin bakım için aracımı servise götürdüm ve akşamında gördüm ki farlarım kısalarda dağları taşları aydınlatıyordu. Belli bir mesafeden sonra farlar öndekinin dikiz aynasında patlıyordu... Böyle bir hatayı nasıl yapıyorlar, eleman hatası mı cihazları mı hatalı anlamadım :(
1) Bu sistemin özelliği midir bilmiyorum ama araç hızlandıkça farlar daha da yukarıları aydınlatıyor bu sebeple uzun farkları selektör dışında pek kullanma gereği duymuyorum. Bu özellik adaptif (AFS) farların bir özelliğidir.

2) Trafik tabelasındaki yansımayı engelleyip yazıları daha iyi okuyabilmeniz için yapıyor., biraz alışmak gerek.

3) Xenon teknolojisinde DLA (Dynamic Light Assist) sistemini VW dışında pek kullanan olmadı., Sistemin sağlıklı çalışması için en az 4 adet Xenon merceği (her bir far da 2 adet) olacak şekilde donatılması gerekiyor., 2 mercek sistemin performansını sınırlandırıyor., malesef 2 mercek ile ancak bu kadar oluyor., Fakat şehir ışıklarından uzak karanlık gidiş-geliş yollarda kafası karışmadan iyi çalışıyor., Zamanında Porsche 4 mercekli far sistemini Carrera modelinde kullanmıştı (opsiyonel donanım)., ancak maliyetin artması, bakım zamanı 4 ampülün hepsinin birden değişmesi zorunluluğunun getirdiği ciddi maliyet artışı yüzünden yeni çıkan modellerde vazgeçildi., zaten o sıralar Led farlar kullanılmaya başlandı. Xenon teknolojisinin geldiği son nokta AFS sistemi (Adaptive Front-Lighting System) oldu.

4) Adaptif Xenon 'ların sağlıklı çalışması için iyi bir far ayarı ve kalibrasyon yapılması şart., kalibrasyon esnasında DLA özelliğine de kalibrasyon yapılıyor.

Aslında  sorun  mercekleri ayarlayan ilkel motor sistemi  başlangıç  ve tam dönüş esnasında 2/3 saniye zaman kaybı var. Keskin virajda ani dönüşte açı verene kadar siz dönmüş oluyorsunuz. :)  Uzun yolda çok viraj yapmadığınızdan kısa açılar vs..  led farlarda bu süre yok denecek kadar az.  açı vermek yerine o bölgedeki  led e enerji vermiyor m saniye  süreler.  cift xenonlarda bir nebze iyi onlarda da iyi lens olmadığı sürece kararma kirlenme vs..  Farlardaki problemler  aslında otomobil üreticilerinden kaynaklı değil tedarik ettikleri  valeo hella magnet mareli vs... vw  valeo yu  bırakıp hella ya geçmeli tekrar :)   araştırırsanız  valeo  mercekte kötü testlerde hella ve diğer markalardan  çok geride 

Geri
Üst Alt