golf 7 1.2 dsg motor yağ eksiltme sorunu

hayalci_84

Yeni Üye
İsim
sefa
arkadaşlar öncelikle merhaba forumda yeniyim konu açmada veya yazdıklarımda hata varsa şimdiden affola. 

2013 1.2 dsg golf aracım var aracım ortalama 4-5 bin km 1 lt yağ eksiltiyordur son zamanlarda egzozdan siyah su geliyor ama tam su değil veya tam yağ değil gibi böyle siyah damlacıklar çıkmaya başladı. servise götürdüm bunlarda kronik sorun olduğunu belirterek başlarından yolluyorlar. Değerli arkadaşlarım sizden de böyle başınıza gelen oldu mu? veya siz< değer üstadlarımdan bilgi almak isterim nasıl bir çözüm yolu izleyelim neler önerirsiniz. saygılar sunarım ellerinize sağlık.

Yağ olarak Liqui Moly Top Tec 4200 kullanmanızı öneririm. İlk iki bakımımı yetkili serviste kullanılan Castrol yağ ile yaptırmıştım sonrasında her seferinde yıllık bakıma 1 2 ay kala yağ eksiltme uyarısıyla karşılaştım. 

Bunun üzerine sonraki bakımlarımda Liqui Moly Top Tec 4200 yağı kendim alıp , yetkili serviste bunun kullanılmasını istedim. Bir kere bile yağ eksiltme uyarısı aldım Liqui Moly'e geçtiğimden beri. Egzozdan gelen sıvının benzin olmadığına eminseniz , farklı bir ustaya da gösterin derim.

Upvote 0
@golfmk7fan Çok teşekkür ederim bu yağı internetten getirteceğim bildiğiniz güvendiğiniz bi site var mı ordan alayım. egzozdan gelen sıvıya gelince sanki siyah su gibi benzin kokusuda var tam emin de değilim açıkcası.

Upvote 0
Tsi motorların tamamı yag yakar hocam...

Yag sakın kullanımda yakmaz fakat devirli kullanımda yakması normal diyor serviste...

Bizim kurtarıcımiz 

https://www.liquimolyturkey.com

Aracınıza uygun yağı alabilirsiniz 

Upvote 0
@Mmt0634 açıkcası ben katılmıyorum buna tamamı yakmıyor. 3 yıldır 1.4 TSI 122hp scirocco kullanıyorum bir kere bile yağ eksiltmedi... fakat ev arkadaşımda 2013 1.2 tsi 105 lik seat leon var sürekli yağ eksiltiyor... 1.2 tsi 105 liklerde kronik sorun fakat 2015 sonrası üretilen 1.2 110 luk tsi lere bu sorun çözüldü diye biliyorum.

Upvote 0
@Mmt0634 açıkcası ben katılmıyorum buna tamamı yakmıyor. 3 yıldır 1.4 TSI 122hp scirocco kullanıyorum bir kere bile yağ eksiltmedi... fakat ev arkadaşımda 2013 1.2 tsi 105 lik seat leon var sürekli yağ eksiltiyor... 1.2 tsi 105 liklerde kronik sorun fakat 2015 sonrası üretilen 1.2 110 luk tsi lere bu sorun çözüldü diye biliyorum.
Değerli hocam yağ yakma problemini bende yaşamadım fakat ; 

Servisin söylemiş olduğu cümleyi aynen aktardım...

Benim de arkadaşımda yag yakma problemi vardı onun yanında gittiğimde söylemişlerdi fakat luqi moly yag ile bu problem ortadan kalktığı söyleniyor ne kadar doğrudur bilemiyorum fakat ben luqi moly kullanıyorum o yüzden tespit yapmadim başka yağda yaktı şu yağda yakmadı diyemiyorum 

Upvote 0
@Mmt0634 anladım hocam, ama servis biraz başından savmak için böyle söylüyor bence... 
bunlarda kronik diyip geçmek en kolay iş çünkü.

Upvote 0
@hayalci_84 Aramıza hoşgeldiniz.

Bu konuda kendinizi tanıtırsanız seviniriz. Ayrıca @musiqzz Bende 2 senedir Golf 1.4 tsi 122 kullanıyorum. Motor yağı Mobil 1 Kullanıyorum çok şükür hiç yağ yakma problemi yaşamadım. Bilgisi olan arkadaşlar size yardımcı olacaktır.

Upvote 0
@Mmt0634 Çok çok teşekkür ederim hocam moly liqui yağ sipariş ettim inşaallah bu sorunu bu yağla çözmüş oluruz. sonucu size bildireceğim duruma göre 

Upvote 0
Tsi motor yağ yakmıyor. Eksiltiyor:) sebebi turbo ve yüksek sıkıştırma oranı olması bu motorun. sürekli yağ-su kontrolü yapan bir kullanıcı olarak sıfır km 1.5 tsi kullanıyorum ilk bakım sonrası 5 bin km ankara içi kullandım gr eksiltme olmadı. Ama 2000kmlik şehirler arası bir yolculuk sonrası kontrolümde 100-150cc kadar bir eksiltme oldu. 
Eksiltme yaşayan araçların da daha çok uzun yol yapan araçlar olduğunu söylemişti servis.  
Egzozdan siyah su gelmesi garip bu arada. Bir de antifiriz haznesine bakın suya yağ karışmış mı? Renginde gariplik var mı? 5bin km de 1lt yağ eksiltme normal değil. 

Upvote 0
@Mmt0634 Hocam merhabalar lique moly ile görüştüm şimdi bana önerdikleri ürünleri

1)top tec 4200 5/30 4 lt yağ

2)lique moly engine flus plus motor içi temizleyici

3)lique moly oil additiv mos 2li yağ katkısı 

bunları kullanmamı önerdiler bunları sipariş edeceğim inşallah çözüm buluruz.

Upvote 0
@Mmt0634 Hocam merhabalar lique moly ile görüştüm şimdi bana önerdikleri ürünleri

1)top tec 4200 5/30 4 lt yağ

2)lique moly engine flus plus motor içi temizleyici

3)lique moly oil additiv mos 2li yağ katkısı 

bunları kullanmamı önerdiler bunları sipariş edeceğim inşallah çözüm buluruz.
Motor içine konulan katkılar için hiçbir fikrim yok hocam daha önce kullanmadım...

Fakat yağdan memnunum da sessiz calsiyor yakıt tüketimimi azalttı çekiştiren hisselidır farkı gördüm zaten bu yağı bu forum sayesinde öğrendim bende 

Alman üretimi 2 yıl veya 50 bin km ömür biçilen yağ kullanim koşullarina  göre değişir tabi 

Katkı konusunda bilgim olmadığı için yorum yapamayacağım taktir sizindır geçmiş olsun tekrardan 

Upvote 0
gelen sıvı benzin olamaz, oraya kadar gelen benzin gelmez.

gelen sıvı yoğuşan su olmalı. ama yağ yakıyorsa yağ kurumuyla beraber siyah bir su çıkabilir. bu gelen sıvının miktarı önemlidir. damla damla geliyorsa bence endişe edecek birşey yok.

yağ eksiltme işine gelirsek, evet turbo olduğu için bazı serilerde çok yağ yaktığı söyleniyor. benim aracımda kontrol ediyorum, şimdilik eksiltme göremedim. 1.2 tsi 105hp 2015 model.

Upvote 0

@hayalci_84 1,2 tsi 105 hp vakti zamanında sıfır km aldım, ilk 14 binde lamba yaktı, sonra bakıma girdi falan 11 binde lamba yaktı, sonra 9, sonra 7 bin de. 

Sizin şu an 4-5 bin km 1 lt miş, ilerleyen zamanda 3-4 e sonra 2-3e inecek.

Yağ markası değiştirmekle buna engel olamazsınız ben yıllar önce bu forumda yap eksiltmesiyle alakalı okumadığım konu kalmamıştı. Yağ markası değiştirenler bir süre sonra tekrar aynı sıkıntıyı yaşamaya başlıyor. 

Aracı sıkıştırmayla da alakası yok istediğin kadar nazik kullan yine eksiltecek, çok sabrederek inadına lamba yaktırmadan bakıma gidecem diye sakin sakin kullanırdım yine yakardı.

Yağ eksiltmesi servisin abuk subuk söylemlerine rağmen benim için kabul edilemez bir durumdu baktım ki durum her bakım arasında daha da ciddiye gidiyor bende arabayı sattım. İlk yıl bakımında bana aracı satan satış danışmanına gittim, hanımfendi bu araçlar yağ eksiltiyormuş alırken hiç haberimiz olmadı deyince, bana " kitapçığında yazıyordu beyefendi" dedi. 

Sizin içinde önemliyse satın çünkü bence bunun önüne geçemeyeceksiniz, önemli değilse arada bir yağ eklersiniz kolunuz yorulmaz sonuçta. 

Eksilten arabada eksiltiyor, kiminde de hiç eksiltmiyor.

Kusura bakmayın moral bozmak için değil de gerçekçi konuşmaya çalışıyorum, bence satın hocam.

Upvote 0

Geri
Üst Alt