YENİ BALATALARDAN SES GELMESİ

kannas

Üye
İsim
ÖZKAN
Merhabalar,  arka balatalar yeni değişti. Bugün defa kullandım. Çok düşük hızda(10-30)  giderken frene bastığımda ıslık sesi gibi bir ses geliyor. YENİ balatalardan ses gelmesi normal midir?

@kannas bende son bakımda arka balataları serviste değiştirdim. Hiç ses yapmadı. Frenleme de hissedilir derece de arttı. Ses olayı yeni takılan balatalarda genelde oluyor diyorlar. Balatalar alışınca geçecektir diye tahmin ediyorum. 

@kannas aldığınız ya da taktırtığınız yer ne dedi?

@kannasMerhaba, benim aracımın da ön fren balataları geçen hafta rutin bakım kapsamında yetkili serviste değişti. Ertesi gün aracı kullanırken frenleme esnasında aynı şekilde ıslık sesi gelmeye başladı. Aradığımda sesi bir de biz duyalım dediler. Ben de o günden sonra aracı kullanmadım. Pazartesi sabahı işe giderken tekrar gözleyeceğim. 

@kannas merhaba bazı balatalar başta ses yapıyor ve geçiyor fakat bazıları ise ömürlerini tamamlayasıya kadar ses yapıyor bizzat deneyimledim. İki yıl yaklaşık 30k delphi arka balata tüm frenlemede tiz ses yaptı, servisteki parça  kalitesi hiçbir yerde yok eko seri balata deneyimlemedim o konuda fikrim yok

@kannas merhaba bazı balatalar başta ses yapıyor ve geçiyor fakat bazıları ise ömürlerini tamamlayasıya kadar ses yapıyor bizzat deneyimledim. İki yıl yaklaşık 30k delphi arka balata tüm frenlemede tiz ses yaptı, servisteki parça  kalitesi hiçbir yerde yok eko seri balata deneyimlemedim o konuda fikrim yok
Eko seri arka balatalar da ses sorunu yok hocam. Tecrübe ile sabit 

Selamlar, arabayı bir süre kullandım. Ses gelmesi azaldı ama tekrar ustaya söyledim. Arabanın balatalarını tekrar değiştirdi. Ses gelmiyor. 

Yıllık bakım 

Bujilerin değişimi 

Arka 2 Balata değişimi 

Arka stop lamba değişimi

1.500 lira tuttu. 

Merhaba arkadaşlar,

Konu açılmışken sormak istedim. Benim de aracımın arka balatalarından, genelde yarım fren yaptığımda bir sürtünme sesi geliyor. Özellikle aracı yıkadığımda bu ses artıyor.

Bir de aracı park ederken, manevra yaparken, freni tutup bırakma esnasında yine arkalardan gacır gucur ses geliyor.

Bunlar normal midir?

Internette balataların alışması diye bir şeyler yazıyor. Ben de balataları değiştirdiğimde yavaş giderken ıslık sesi geliyordu. Geçer dedim yeni olduğu için. Bu sefer sağa sola dönüşlerde ses gelmeye başladı. Ama bu sesler 20-30 arası süratte çıkıyor. Yüksek hızda duymadım. Ustaya söyledim. Bakalım dedi. Sonra balataları değiştiriyoruz dedi. Değiştirdiler ses gelmiyor artık.  Fren konusu hassas bir konu..

İlk olarak en az 200 km kadar sert frenlemeden kaçının. Fren balataların disklere alisma sureci icerisinde frenlerin tutmasinda kismi olarak sorun yasanabilir. Taa ki balata diske tam oturma evresine gecene kadar.. Balata yumusak ise toz birakir. cabuk tukenir. Ve genelde ses yapmayan bir yapidadir. Tercih edilen tip budur genelde.. Sert olan ise gec tukenir ve genelde sesli bir ömür gecirir. Tekrar tavsiyem bir sure sert frenajdan kacinin. fren tutma konusjnda araciniza cok guvenmeyin. 

İlk olarak en az 200 km kadar sert frenlemeden kaçının. Fren balataların disklere alisma sureci icerisinde frenlerin tutmasinda kismi olarak sorun yasanabilir. Taa ki balata diske tam oturma evresine gecene kadar.. Balata yumusak ise toz birakir. cabuk tukenir. Ve genelde ses yapmayan bir yapidadir. Tercih edilen tip budur genelde.. Sert olan ise gec tukenir ve genelde sesli bir ömür gecirir. Tekrar tavsiyem bir sure sert frenajdan kacinin. fren tutma konusjnda araciniza cok guvenmeyin. 
Bu şekilde kullanılsa bile ses yaparsa çözüm nedir :D balata yenileme arefesindeyim, şu an üstünde olanlar ses yapıyor ve artık ömrü de azalıyor  diye değiştireceğim. Yeni balatada da ses yaparak başlarsak ciddi hayal kırıklığı yaşarım :/

Bu şekilde kullanılsa bile ses yaparsa çözüm nedir :D balata yenileme arefesindeyim, şu an üstünde olanlar ses yapıyor ve artık ömrü de azalıyor  diye değiştireceğim. Yeni balatada da ses yaparak başlarsak ciddi hayal kırıklığı yaşarım :/
Fren işini filtre ve yağ değiştiren tamirhanelere değil frenci yapmalı., hortumları kontrol eder, aşınan parça varsa değiştirir sadece eski balatayı yenisiyle sök-tak yapmaz., gerekli bölgelerin temizliği yapar sonrasında montajını yapar vs.. Eee tabi bir de kaliteli balata seçerseniz sıkıntı yaşama ihtimaliniz azalır.

Geri
Üst Alt