Gerçekten güzel konu olmuş katkılarından dolayı herkese teşekkürü borç bilirim. Ben şunu sormak istiyorum : yokuş yukarı veya aşağı meyilli bir yolda bazen adım adım ilerlemek veya öndeki arac geriye kacirirsa bizim de biraz geriye bırakmamız gerekebiliyor . Otomatik te bunları nasıl yapicam . Bir de her durduğumda frene basmaya gerek var mi ? 

Gerçekten güzel konu olmuş katkılarından dolayı herkese teşekkürü borç bilirim. Ben şunu sormak istiyorum : yokuş yukarı veya aşağı meyilli bir yolda bazen adım adım ilerlemek veya öndeki arac geriye kacirirsa bizim de biraz geriye bırakmamız gerekebiliyor . Otomatik te bunları nasıl yapicam . Bir de her durduğumda frene basmaya gerek var mi ? 
İlk sorunuzun cevabı;

Adım adım ilerleyen trafikte S moduna veya manuel moda almanız DSG nin ömrü açısından yararlı olacaktır. Şahsen ben manuele almanızı öneririm. Önde ki araç kaçırdığında ise R moduna alıp gaza bir defa dokunmanız, veya auto holdu düğmesinden kapatıp şanzımanı N konumuna almanız gerekir. D konumunda auto hold kapalı olsa da geriye çok fazla kaçırmaz(fazla dik bir yokuşta değilseniz)

İkinci sorunuzun cevabı; auto hold açıksa, aracın hızını kesene kadar frene basın, araç durduğunda gösterge de yeşil bir ibare çıkacak zaten onu gördüğünüz an freni bırakıp aracı auto holde emanet edebilirsiniz. (Fazla da güvenmeyin ama, teknolojik oyuncak sonuçta ;) )

@fcsrn çok teşekkür ederim. Kış ayında diyelim ikinci viteste kalkış yapmam gerekiyor patinaj yapmaması için manuel modda vitesm bir iki diye ayarlanabiliyor mu ? 1 veya ikide olduğunu nasıl anlayacağım ?

@fcsrn çok teşekkür ederim. Kış ayında diyelim ikinci viteste kalkış yapmam gerekiyor patinaj yapmaması için manuel modda vitesm bir iki diye ayarlanabiliyor mu ? 1 veya ikide olduğunu nasıl anlayacağım ?
Değerli Hocam;

Bizlerde kış modu bulunmuyor ve daha araç kalkar kalkmaz 2. vitese geçiyor ve bundan sonra kolay kolay 1. vitese düşmüyor.

Bu nedenle rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dururken tiptronik devrede olmuyor maalesef. Ancak hareket halinde tiptronik moda geçilebilir.

yalnız golfün tadı manuel modda cıkarılıyor.. nasıl desem en sevdıgınız yemegi önünüzde bir anda alınması gibi tekrar oto moda dönmek... 

@silvershadow sıkışık trafiklerde araç durduğu zaman yani kontak çalışıyor dsg ömrü için manuelde kullanın deniliyor. Araç durunca manuel mode çalışır değil mi ? DSG kullanim ayrıntıları çok karışık 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow sıkışık trafiklerde araç durduğu zaman yani kontak çalışıyor dsg ömrü için manuelde kullanın deniliyor. Araç durunca manuel mode çalışır değil mi ? 
Araç dursun ve hareket halinde olsun, vitesi sağa çektiğinizde manuel moda geçer, aracın hangi viteste olduğunu, manuel modda mi otomatik modda mı, otomatikdeyse Sport modda mı Normal modda mı olduğunu yol bilgisayarı ekranının sağ üst kısmında size bildiriyor araç. 

@fcsrn motor çalışırken arac dursa bile manuele alınabiliyor o zaman tsk ler. Ama motor çalışmadığı zaman alınamıyor doğru mu anladım ?

@Striker02degerli hocam kontak açıksa her vitese geçebilir yolda giderkende aynı şekilde p ve r dahil tabiki böyle birşeyı yapmamanızı öneririm

sıkısık trafiktede n veya manuele alabilirsiniz ama n konumda rampa kalkış destegi çalışmaz

manuel veya s konum tavsıyemizde araç hemen 2.vitese geçmemesi için adım adım ilerlerken araç 2. viteste olursa manuel vites bir araçla sürekli 2. vitesle kalkıyormuşcasına kavrama omrunu kısaltır :'(

Moderatör tarafında düzenlendi:
@EMRAH ATTS sadece sıkışık trafikte dsg zarar gormesin diye manuele alırım . Hareket halinde yapmam zaten s ve manuel moda sadece alırım. 

@Striker02hareket halindede s veya manuele alabılırsınız hangi viteste ise s konuma aldıgınızda vıtes düşürecektir hız kazanmanız için 

manuele alıncada 5 te ise o vitesle devam eder sadece siz + - olarak vıtes degiştirirsınız 

oldu ki unuttunuz yıne sorun olmaz manuel konumda sizin vites degiştirmeyeceğinizi anlayıp devir artınca kendisi degiştirecek emin olun :'(

SAYGILARIMI SUNARIM HOCAM

@silvershadow sıkışık trafiklerde araç durduğu zaman yani kontak çalışıyor dsg ömrü için manuelde kullanın deniliyor. Araç durunca manuel mode çalışır değil mi ? DSG kullanim ayrıntıları çok karışık 
değerli hocam;

Manuel mod ile direksiyonun yanındaki kulakçıklardan idare edilen tiptronik mod farklı farklı şeyler..

Manuel moda elbette dururken alabiliriz. Ama tiptronik moda alamayız hocam.

Geri
Üst Alt