benim önceki aracım tam otomatik olduğundan düz yolda dururken ayağımı frende tutmaya alışkınım, autohold'un o tutması kalkışlarda beni sinir ediyor şimdilik, belki alışıp kullanırım ileride... :)
Bende konvansiyonel otomatik ten dsg ye gecenlerdenim bende de alışkanlik ayağım frende oluyor ancak beni auto hold hiç rahatsız etmiyor park manevraları hariç. Auto hold benzeri elektronik el frenine sahip araçtan geldiğim için belki de rahatsız etmiyordur.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@silvershadow Hocam; 13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu kendimize doğru çekerek S moduna almalı.

Doğrusu;13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu sağa doğru iterek manuel moduna almalı,bence.

@silvershadow Hocam; 13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu kendimize doğru çekerek S moduna almalı.

Doğrusu;13. Sıkışık trafikte vitesin hemen 2 vitese geçerek kavramayı bitirmesini önlemek için vites kolunu sağa doğru iterek manuel moduna almalı,bence.
Katılıyorum, S modda da hemen 2'ye alıyor vitesi. En iyisi manuel mod.

@magic@magic autohold kapalıyken yokuşda durduğunuzda ayağı frenden çekince araba geri kaymıyor sonra da ileri atılıyor anlamıştım ben. siz arabayı durdurmuyorsunuz veya dursa bile hemen gaz verip kaydırmıyorsunuz. şimdi anlaşıldı :)

@magic@magic autohold kapalıyken yokuşda durduğunuzda ayağı frenden çekince araba geri kaymıyor sonra da ileri atılıyor anlamıştım ben. siz arabayı durdurmuyorsunuz veya dursa bile hemen gaz verip kaydırmıyorsunuz. şimdi anlaşıldı :) )
Eger durum.boyle ise ve arac dsg ise zararli. Araci kavrama halinde bekletmek. Veyahut fren yardimi olmadan araci yokuslarda sert bir sekilde kaldırmak bunlar dsg nin düşmanıdir. Aman hocam@magic

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Moderatör tarafında düzenlendi:
@magic@magic autohold kapalıyken yokuşda durduğunuzda ayağı frenden çekince araba geri kaymıyor sonra da ileri atılıyor anlamıştım ben. siz arabayı durdurmuyorsunuz veya dursa bile hemen gaz verip kaydırmıyorsunuz. şimdi anlaşıldı :)
değerli hocam, yokuşta durdum diyelim, ayağım frende, frenden ayağımı çekince geri kaymıyor araç, hemen gaza basıp gidiyorum...

yokuş fazla ve araç epey ısınmışsa hafif bir geri kayma oluyor onu da daha çabuk gaza basarak tolere ediyorum...

Eger durum.boyle ise ve arac dsg ise zararli. Araci kavrama halinde bekletmek. Veyahut fren yardimi olmadan araci yokuslarda sert bir sekilde kaldırmak bunlar dsg nin düşmanıdir. Aman hocam@magic

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
sevgili hocam, bu yukarıda son yazdığım da dsg için zararlıysa yapmayayım o zaman, autohold'u açık tutayım...

Arkadaşlar bence DSG konusunda biraz fazla hassas davranıyoruz. Kavrama değişimi başıma geldikten sonra konuyu çok araştırdım !

Sonuç olarak fabrikasyon hatası yoksa DSG'yi yanlış kullanımla bozabilme ihtimalimiz yok diye düşünüyorum.

değerli hocam, yokuşta durdum diyelim, ayağım frende, frenden ayağımı çekince geri kaymıyor araç, hemen gaza basıp gidiyorum...

yokuş fazla ve araç epey ısınmışsa hafif bir geri kayma oluyor onu da daha çabuk gaza basarak tolere ediyorum...

sevgili hocam, bu yukarıda son yazdığım da dsg için zararlıysa yapmayayım o zaman, autohold'u açık tutayım...

Kıymetli üstadım

Bana kalırsa DSG için en yapılmaması gereken askıda kalma veya manuelde yarım debriyaja tekabül eden durumda tuttuğunuz için  zarar ona veriyorsunuz. 

Auto hold fonksiyonu sizi bu zarardan korur.

Kıymetli üstadım

Bana kalırsa DSG için en yapılmaması gereken askıda kalma veya manuelde yarım debriyaja tekabül eden durumda tuttuğunuz için  zarar ona veriyorsunuz. 

Auto hold fonksiyonu sizi bu zarardan korur.
hatırladığım kadarıyla frene basıp trafikte durduğumda araç 1.viteste bekliyor, autohold aktif olduğunda bir boşa alma sözkonusu mu merak ettim, eğer boşa almıyorsa o zaman autohold'dan ziyade start-stop'u aktif tutmak lazım mı diye düşünüyorum, bilmiyorum ne dersiniz?

hatırladığım kadarıyla frene basıp trafikte durduğumda araç 1.viteste bekliyor, autohold aktif olduğunda bir boşa alma sözkonusu mu merak ettim, eğer boşa almıyorsa o zaman autohold'dan ziyade start-stop'u aktif tutmak lazım mı diye düşünüyorum, bilmiyorum ne dersiniz?
Sıkışık trafikte durduğum zaman araç vitesi boşa alıyor kendisi, devir saatinden bunu anlayabiliyorum. Auto hold hep açık bende.

Bence auto hold kapalı olduğu için ayırmıyor kavramayı senin araç Abi. :)

Zarar verir mi bilmiyorum ama kickdown kalkışlar yapmıyorum DSG ile. ;)

@jajajacihan hocam kavramaya zararlı o durum ama hepte aman birşey olmasın diyemiyoruz

gecen akşam 70 km hıza kadar dip gazı bırakmadım zamanla tabii bozulacaktır :'(

@EMRAH ATTS teşekkürler hocam.

peki neden bozulur, ne gibi ve hangi kısımlarda bir deformasyon yaratır bu kickdown olayı DSG'lerimiz üzerinde ?

Geri
Üst Alt