Servis filtresi ile dışarıdan alınan filtre farkı ..

@forzaGilles elinize sağlık , görseller benden teknik bilgi sizden oldu..

Bu arada @HONEY Bülent hocam afiyet olsun :)

Moderatör tarafında düzenlendi:

@forzaGilles Ali hocam ellerine sağlık. Uzun zamandır bu kadar uzun ve anlaşılır bi yazı okumadım desem yalan olmaz. 
@HONEY Bülent hocamızı konunun içine öyle bir işlemişsin ki dümdüz anlatsan belki de 2-3 defa okuyarak anlayabileceğimiz konuyu ilk okuma da anlamış olduk  :)

Yağ filtresi hayati önem taşıyan bir filtre olabilir diğer filtrelere göre sadece yağ filtresi kutulu vw alınıp özele gidilebilir. Yetkili servis danışmanı da bana bahsetmişti piyasaya yapılan mann bosch vs. filtre balata ile castrol yağın bizim parçamızla uzaktan yakından alakası yok diye. Ben özellikle yağı demiştim neden bu kadar fahiş fiyat diye aynısı dışarıda 300 lira diyerek bana baya bir açıklamada bulunmuştu test kiti gibi bir şey vardı elinde. Ben de amaan canım öpmeye yer arıyorlar dedim ama öyle değilmiş. @forzaGilles hocam çok güzel açıklamış zaten. 

@forzaGilles

gastronomi / mekatronik çift dal litaratürel bilgiler.

@VendeTTa

Yağ ftresi / hava filtresi / mazot filtresi (tdi) 

Bana göre 3 ününde motor icin  hayati önemi extreme seviyede.

Birtek polen filtresinin motor ile iliskisi yok . 

Bu tercih tamamen sürücü ve yolcu sağlığı  için tamamen kişisel

Önemi yok diyede gidipte china bosch takmam tabi.

Önemi bana göre şöyle

2018 ocakta aracı bayiden çıkardım 4 ay sonra henüz 8000 km iken arac havalandırma kanallarından,,, fanı max seviyeye getirsemde  hava üfürme şiddetinde bariz %50 azalma oldu.

O zaman garanti var diye yetkili servise götürdüm.

Servis danışmanı polen filtresini çıkarttı, bekleyin bi hava tutup getiriyorum dedi.(kompresör)

Dedigi gibi hava tutulmuş polen filtresini taktıktan sonra durum düzeldi.

Sonra 12.000 km de tekrar aynı sorun.

Aman 15.000 bakımına   az kaldı sabredeyim dedim sallamadım .....

Bu polen filtresinin markası VALEO ?

fabrikasyon wolsburgda montajlanmış bir polen filtresi yani.

Fabrikada takılanda bazen tırt olabiliyormuş onu anladık

Sonra 30 ve 45 k da mann polen filtresi kullandım hiç böyle bir sorun yaşamadım (dış piyasa uzmanparca)

60k da filtron (mann alt markası) taktık bakalım ne olacak 

@Savatage Mutlaka üç filtrenin önemini biliyorum hocam ama yağ filtresi en ucuzu idi galiba bir de yağ yani sonuçta motora direk etken o yüzden dedim en ekonomik şekilde öyle çözülebilir ama hava filtresi + yağ da alınabilir mazot filtresi serviste çok pahalı dışarıya göre. Her gün de zam geldiğini göz önüne alırsak fena. 

Yetkili Oto Bayiileri her zaman ne derler, biz araç satışından değil servisinden kazanıyoruz.

O koca koca plazaları, süslü, janti kiyafetli stleri, formenleri, müdürleri v.s. bu yedek parça fiyatlarından yaptıkları müthiş karla ayakta tutuyorlar. (üstüne deli gibi kar ediyorlar, kartaldaki küçük fiyat bayii sahibinin bir sürü spor aracı vardı bildiğim mesela)

Garanti v.s. ayağına serviste çok güzel adam öpüyorlar. malzemeler arası elbette fark var ama yetkili servislerin arada istediği fiyat farkı kadar kesinlikle değil.

valla şu dsg garanti v.s. olmasa servisle hiç uğraşılmaz, ne güzel eski aracımda parçalarımı alıp ustaya giderdim, resmen araç aldık diye yetkili servisleri cebimize ortak ediyoruz.

@Savatage Hocam gittiğin yollar nasıl, araç çölleri gibi çok tozlu ortamlardan geçiyorsun belli ki. o kadar tozlu topraklı ortamda hava filtresi de kirlenir, ona baktırdınız mı hiç.

@forzaGilles Güzel özetlemişsiniz.. After Market Parts dediğiniz de bi yandım.. Havacılık sektöründe çalışyıorum.. 

After Market Parts dediğiniz de yan sanayi değilde orjinal parça 1980 üretim olur elde kalmış kullanılmamıştır NS( New surplus) olur.. Ya da SV( Serviceable) kullanılabilir 2. el faal parça olur.. Yan sanayi / çakma vs. yer vermez .. Ben şimdi mesai saatinde niye girdim baktım bunlara :D

@ahmet306 Ülkemde parça üretimi vs. olduğu sürece ki zor mesele.. Birey olarak fabrika ile kontak yok vs.

Özetle FixPro var msela USA menşeii aklınıza gelecek bütün markaları orjinal olarak tedarik edebilirsiniz.. Distribütörlüğünü yapar yanında sertfikasını verir vs. ülkece bu olaylara da bilincede hazır değiliz hocam..

Sertfikanın da çakmasını yaparız vs. zihniyet 3-5 olsun benim olsun ederi umrunda olmayan zihniyet %80 i güzel ülkemin..

Baya laf salatası yaptım.. Herkese keyifli forumlar..

Geri
Üst Alt