Servis filtresi ile dışarıdan alınan filtre farkı ..

ogzogz

Paylaşımcı Üye

İsim
Ogz
Herkese selam.

Geçtiğimiz sene servis dışında bilindik bir firma tarafından satın almış olduğum antialerjik özellikli  filtreyi kullanmıştım. 

Geçtiğimiz günlerde yetkili servisten satın almış olduğum aynı üretici firma olan filtreleri görsel olarak karşılaştırdım.

IMG_20210606_100452.jpg

Yukarıdaki görselde sağdaki yetkili servisten alınan polen filtresi, soldaki de online alışveriş sitesinden alınan. 

Filtrenin son katmanı olan yani antialerjik olmasını sağlayan sarı tabakanın, sizlerin de görebildiği üzere daha yoğun olduğunu fark ettim. 

Bu arada aklınızda kalmasın soldaki ürün orijinal ve web sitesinde ve reklamlarındaki filtre görselleri de soldaki ürünle benzer yoğunlukta.

Daha önce yetkili servisten alınan antialerjik özellikli başka filtre de kullandım. Onun son katmanı yukarıdaki  iki filtrenin ortası yoğunlukta olduğunu gördüm. Dışarıdan alınmış ikinci bir filtrem olmadığından internetten görsellerine baktığımda servisten alınan filtrenin katmanının daha yoğun olduğunu gördüm.

Genel olarak bilinen ve bu tecrübeye dayanarak , ya gerçekten üretici firmalar araç üreticilerinin kendi ihtiyaçlarını ve özelliklerini baz alıp ona göre üretim yapıyorlar.. ya da üretici firma bu filtre ile ilgili güncellemeye gidip biraz daha yoğun tabakalı filtre üretmeye başladılar..

Bu arada önceki filtre de görevini yapmıştı. Elbette yetkili servisten aldığım, fiyat olarak daha pahalı.

Şimdi burada pahalı olması demek ekstra filtreleme anlamı taşıyacak mı göreceğim, tabii ki fark edebilirsem..

Bu arada yukarıdaki paylaşımım, servis filtresi iyi, dışarıdaki filtreler kötüdür kalitesizdir anlamı taşımamaktadır. Sadece servis ürünü ile (gözlemleyebildiğim polen filtresinde) karşılaştırınca görsel olarak biraz daha kaliteli olma olasılığı üzerine paylaşılmıştır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende mann kullandım fakat 

Yine de servis ürünü farklı 

Hava filitresinde de durum aynı gözle görünür farkı geçtim dokukunca kalite hissiyatı bile farklı 

Yağ filitresini bilmiyorum ama serviten aldığımin dışı daha güzel :)

serviste yağ filitresi bakim ı serviste yaptirirsaniz 93 tl almak isterseniz 117 tl indirim yapmıyorlar 117 tl de çok fazla...

polen filitresi kalite kalite degisiyor fiyatlar da değişiyor genelde siz talep etmezseniz ucuzunu takıyorlar o bile 190 lira gerici de...

Alerjik durumu olan kullanicilarda bu antialerjik polen filitresi takinca faydasini hissedebiliyor mu acaba hocam

Alerjik durumu olan kullanicilarda bu antialerjik polen filitresi takinca faydasini hissedebiliyor mu acaba hocam
Elbette farkı var..

Maske kullanıyoruz. 2 katmanlı ile 3 katmanlı arasındaki fark gibi düşünebilirsiniz. 

Kokuyu engelleyen katman son katman olmasa da içeriye giren kokunun azlığı da hissedilir derecede oluyor.

Demek aynı üretici aynı ürün serviste farklı dışarıda farklı vay be. Sanayide, acaba orjinal deyipte çakma mı satıyorlar diye şüphelenirken bile, aynı ürünü siteden alma ve servisten temin etme arasında fark olması gerçekten çok garibime gitti doğrusu. Bakalım bakımlarımda geldi artık serviste ürünleri alıp değişimi sağlayacağım gibi görünüyor üçe beşe bakmayacağım artık gibi gözüküyor.Benim gibi takıntılı bir insan için şahane bir paylaşım hocam teşekkürler cidden.

Mart ayına kadar benim aracım servis bakımlıydı garanti bitince filtremarketimden mann filtrelerini sipariş ettim. Sizin gibi ben de servisin taktığıyla dışarıdan kendimin aldığı hava filtrelerini karşılaştırmıştım vw yazısı haricinde hiçbir fark bulamadım. Ben standart polen filtresi kullanıyorum o da servisin aynısıydı. Karbonda yada bu anti alerjenikte vw'in istediği specler belki de bi miktar farklıdır çünkü diğer ürünler birebir aynı.

Bu ilk özel bakımda araçtan çıkardığım servis filtresi;

PHOTO-2021-03-23-12-18-55.jpg

Bu benim filtremarketimden aldığım mann hava filtresi

B161343715_10158024925943589_6399808380074219121_n.jpg

tamPHOTO-2021-03-17-21-29-07.jpg

Bu da gruplardan birinde bi arkadaş paylaşmıştı. Soldaki çakma sağdaki orjinal mann filtre. Çakma olanda yaprak sayısı 80 civarında orjinalinde 110 küsürdü tam hatırlayamadım.

Selamlar,

Nette distribütör dışında alınan filtreler %80 sahte gibi geliyor bana. 
Daha önce netten yada sanayideki parça satan firmalardan aldığım filtreler birbirleri ile benzerlik göstermiyordu.

Ivır zıvıra kıllanarak yaşayacağıma sahtesi olmayan ürün kullanırım kafam rahat olsun diye düşünerek, Son bakımda bulduğum çareyi söyleyeyim,

Filtron orjinal filtrelerden aldım. Polen ve hava filtresini Mann la yanyana aldığımda daha ağır, daha kaliteli durduğunu fark ettim. 
Birkaç ay oldu kafamda rahat.

Ben de bir hafta önce Filtremarketim'den yağ, hava ve polen filtresi aldım, şimdi inceledim dediğiniz gibi sarı tabaka çok yoğun değil. "Made in Germany" yazıyor.

Hava filtresinde ise "Made in Spain" yazıyor, bu bir sorun mu acaba, Almanya olması gerekmiyor mu?

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

@hakanb evet, galiba polen filtresinde tek kaşarlı çift kaşarlı tost ilişkisi var gibi.. 

Üretim yerleri değişkenlik gösterebilir. Sorun değildir.

Aynı markanın (mann) farklı ülke (fabrika) larında üretilen aynı kodlu ürünlerinde farklılıklar olması mümkün gözüküyor.

Yani aynı filtrenin germany ve boşnak menşeli üretim farklılıkları gibi

Baskılar farklı , mann logosu birinde tam diktörtgen digerinde kareye yakın.

Üstteki silikon şeritler germany olanda beyaz, boşnak olanda turuncu renkte.

Şimdi ister istemez biri sahtemi dedirtiyor insana.

Ama bana göre ikiside orjinal

Mann Fabrikanın

1- sadece vw fabrikasına ve yetkili servislere ürettiği oem/geniune ürünler

2- mann fabrikanın bulundugu ülkeye baglı olarak ürünlerdeki morfolojik farklılıklar

Hepsi birbirinden sekil semal olarak farklı olabiliyor sonucta

IMG_20210606_191705.png

@ogzogz harika bir konuya değinmişsiniz foruma katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. Piyasa artık öyle bir hal aldı ki bu sadece ülkemize özgü bir durum değil çin var çin var, yerli iyidir mantığı yıkıldı artık. Oem yazılan parçalar bile artık çakma diye tabir ettiğimiz kalitesi düşürülmüş ama iş gören parçalar çıkabiliyor. Resimde görülen iki filtreden soldaki bariz ‘kaliteli çakma’ germany yazması belki üretim yeri doğru da olabilir artık hiçbir şey ifade etmiyor, bu ürünler dövizle geliyor ithal eden firmalar iç piyasada bu ürünleri satabilmek için daha düşük maliyetli olanı tercih ediyor. Üretim yerinden bağımsız oluşu bizi yanıltan durum. Dün epson marka yazıcıma mürekkep aldım aynı ürünün kutusu dahi aynı üretici firma gatantili olanı 70 tl birebir aynısı ünlü alışveriş sitesinin birinde 4 lü set 120 tl, denendi siyah renk diye aldığım mürekkeple bastığım fotoğraf bir ay sonra griye döndü. Artık ustalar yağ değişiminden sonra sahte yağlar yüzünden tekrar dolum olmasın diye kutuları falçatayla kesip çöpe atıyorlar. Kutu üreten yerlerin bile olduğuna eminim ama ispat edemem. Servis hariç oem olayı hikaye kimse kusura bakmasın.

@bf417 hocam çok teşekkür ederim. 

Balata örneği de geçer forum içinde ara ara.. Araç üzerinde gelen balatanın, sonradan alınan aynı marka dahi olsa, yetkili servisten de alınsa aynı kalitede üretilmez diye bahsedilir.

Bir de akü durumu söz konusu. Orijinal diyoruz deniyor evet, dışarıdaki orijinal değil mi de deniyor. 

Evet orijinal

ancak aslında burada yetkili servis bünyesindeki parçaların, dışarıda kendi adlarına sattıkları ürünler ile servisteki ürünün farklı olabileceği, pahalı olması, bunun yanında biraz daha kalitelisi olabilir mi sorusuna denk gelen bir polen filtresi örneği ile karşılaşmış oldum.

Arkadaşlar,hazır konu açılmışken ben de bu konuda birşeyler paylaşmak isterim zira bu bilgiyi zonguldak yazıcıoğlu yetkili servisinden öğrendim,

Ocak ayında yıllık bakıma gittiğimde yedek olarak hava filitresi alırım yılda 2 kez değiştirrim.2kez de hava filitresi alırım ama onu dışardan alırdım.Yedek parçacı arkadaş hava flitresinini çok önemli olduğunu zira filtrenin orjinal olmayan takıldığında dışardan gelecek  toz partükül vs tutulmadığında turboyu zarar verebileceğini bunun da 10-15 bin gibi bir mastafa sebep olabileceğini söyledi ben de 10 kuruş fazla olsun iyisi olsun diyerek orjinalini aldım .Sizlerin de kulağında küpe olsun diyerek keyifli sürüşler sağlıklı günler dilerim..

Çok güzel bir konu olmuş. Anladığım kadarı dışarıda servis yaptırmak isteyen arkadaşlar için VW yedek parçadan filtreleri alıp, güvenilir bir yağ ile birleştirip düzgün bir özel serviste bakım yaptırmak en doğru karar olur. Zaten VW'nin en çok öptüğü yer yağ ve işcilik. Özellikle yağ. 

Geri
Üst Alt