Golf 8 1.0 e-TSİ yakıt tüketimi.

canerD

Üye
İsim
caner
Selam arkadaşlar, aracımı 26 Nisanda almıştım.

Bayiden çıkarken 11 km de olan aracımızın göstergesinde 80 km gider yazıyordu ve deposunu 335 TL ye doldurduk. Bugün itibariyle 660 km de ışık yandı. (Işık yandığında 100 km daha gider olarak gösteriyor) Kocaeli İzmit bayiden alındıktan sonra tamamı şehir içi olarak Gebze ve Darıca arasında kullanılmıştır. 

Sağlıklı bir yakıt tüketimi olmadığının farkındayım ancak ilk depo olmasından ötürü bilgilendirme amaçlı yazmak istedim.

Bu depoda 100 km de tekrar aynı pompadan benzin alarak sağlamasını yapmaya çalışacağım.

Not: İlk benzin alındığından 7,07 den alınmıştır.
Araç ekranında uzun kullanım olarak 100 Km / 6,7 Lt olarak göstermektedir.

Teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
@canerD Hocam aracınız hayırlı olsun. Daha nice depoları keyifle bitirmek dileğiyle...

Uzun kullanım ortalama hızınız nedir hocam?

Konudan bağımsız araçların yakıtları değerlendirilirken s.dışında pek fark çıkmaz iken şehir içi aynı araca 5lt yakıyorum diyen de çıkıyor 10lt de

Şehiriçi özelinde

Gidilen mesafeniz sürekli 2, 3km  git kontağı kapat şeklindeyse akıcı trafikte bile çok yakarsınız

Mesafe uzun ama bol lambalı ,dur kalklı yada iniş çıkışlı ise yine çok yakarsınız

Kış aylarında yaza göre yine fazla yakarsınız

motor nedir 1.5 mi 1.0 mı?

gördüğüm kadarıyla e-tsi ortalamda yarım litreye yakın farkettiriyor.

yalnız benim aklıma takılan nokta bu mild hybrid araçlarda motor sürekli durdurulup çalıştırılıyor sürüş esnasında, benim gibi start stopu bile sıkışık trafikte kapatan insanlar için bu teknoloji soru işareti. motorunu özellikle ateşleme ile ilgili parçalarını ömrü sıkıntılı geliyor bana.

Hangi ortamlarda?

Edit;
Pardon hocam siz ortalamada yazmaya çalışmışsınız yanlış olmuş. Bende Ortamlarda okudum o da yanlış olmuş.

@canerD ben daha yeni oldu Alalı ama şöyle bir depo bitsin bende yazarım kaç km oldugunu bilgi olarak yazarım bende 

Arkadaşlar

Uzun dönem verisini sıfırlamayın. En gerçekçi ortlama tüketim verisi oradadır ve km ne kadar fazlaysa o kadar gerçekçi değer alırsınız.

Benim de ilk depo bitti. Araç 730 km’deydi ve daha 90 km gider bilgisi çıktı benzin uyarısı geldiğinde.. Depoyu fulledim ve 350TL tuttu.. Ortalama bir kullanımla 1.0 mild hybrid motorlar şehiriçi 800km gidecek gibi görünüyor..Ben de yarın çekip ekran görüntüsü paylaşacağım. 

@007 Hocam yarın ekran görüntüzü bekleyenlerdenim.(ort hız ?? Ort tüketim iliskisi)

Golf 1.0 etsi style alacak bir dostumuz için yakıt tüketimi referansı anlamında büyük faydası olur bize

Bugün 357 fiyat aldık . Beyaz + sunroof style icin . 

Hedef 350 ama bayi bayi arastırıp zorlamak lazım.

Yanlız bu style golfü alıpta o belmont jantlarla nasıl toplum icine cıkılacak o da ayrı konu ? 

golf-8-style.png

@canerD tüketim normal hocam 1 TL yaklaşık 2 km götürmüş. Km'de 50 kuruş gibi. 

Yol bilgisayarındaki veri de normal. 

Bende de 1.2 tsi var. Hemen hemen aynı rakamlara sahibiz. 

Benzinli araçlar çok yakıyor çünkü benzin pahalı. 

2016da arabayı sıfır aldığım gün ilk benzin fişini saklarım. 4.35 TL idi benzinin litresi. Bugün 2 katı. 

5 senedeki alım gücü düşüşüne, hayat pahalılığındaki artışa oranla benzin sadece 2 kat artmış. 

@canerD Hocam aracınız hayırlı olsun. Daha nice depoları keyifle bitirmek dileğiyle...

Uzun kullanım ortalama hızınız nedir hocam?

Konudan bağımsız araçların yakıtları değerlendirilirken s.dışında pek fark çıkmaz iken şehir içi aynı araca 5lt yakıyorum diyen de çıkıyor 10lt de

Şehiriçi özelinde

Gidilen mesafeniz sürekli 2, 3km  git kontağı kapat şeklindeyse akıcı trafikte bile çok yakarsınız

Mesafe uzun ama bol lambalı ,dur kalklı yada iniş çıkışlı ise yine çok yakarsınız

Kış aylarında yaza göre yine fazla yakarsınız
teşekkürler hocam, biraz gelişi güzel yazdığım için o kısım aklıma gelmedi ama sanırım 20lerde bir şey. Buranın ayarı hiç belli olmuyor bazen dur kalk dur kalk bazen 1 2 kere dur kalk vs.

2016da arabayı sıfır aldığım gün ilk benzin fişini saklarım. 4.35 TL idi benzinin litresi. Bugün 2 katı. 

5 senedeki alım gücü düşüşüne, hayat pahalılığındaki artışa oranla benzin sadece 2 kat artmış. 
benim de bir önceki aracım 1,2 leon du, hemen hemen aynı dediğiniz gibi ama km artınca düşüş görür müyüz bilmiyorum.

motor nedir 1.5 mi 1.0 mı?

yalnız benim aklıma takılan nokta bu mild hybrid araçlarda motor sürekli durdurulup çalıştırılıyor sürüş esnasında, benim gibi start stopu bile sıkışık trafikte kapatan insanlar için bu teknoloji soru işareti. motorunu özellikle ateşleme ile ilgili parçalarını ömrü sıkıntılı geliyor bana.
Bu benimde kafamı kurcalayanlar arasında ama S modunda biraz daha az oluyor bu kapanma olayı ve daha akıcı ilerliyor araç.

Benim aracimda 1.2 tsi hocam ortama 5-6 litreler civarında geziyorum sanırım aynı yakiyor fakat dikkatli kullanımda e tsi farkını gösterir die düşüyorum çünkü ben gaza çok nazık basıyorum artık:))...

Yakıt konusuna gelince tesfik varmış araştırdım hocam benzin hakket ucuz kaldı...

Gelişmiş ülkelerde elektirikli araçlara tesfik oluyor örneğin oto yollar ücretsiz oto parklar ücretsiz hatta çoğu alanlarda ücretsiz dolum tesisi dahi var yeterki elektiriki ye geçi  hava kirlenmesin mantığı...

Bizde elektiriki araba yav otv zam mı ayrıca elektik dolum tesislerinde 2 yilda %300 yanlış duymadiniz %300 zam yapılıyor dk si 3 tl gibi 60 dk dursa sarjda 180 tl oda yakiyor 50 kurus yani :))) 

fosil yakıta sistem geliştiriyor otv den saolsun karşılıyorlar... 

Amaç teknoloji gelisıyor ellerinde bi ton eski nesil motor kaldı ne yapacaklar yeni kasa araçlara 1.6 atmosferik koyup yada hibrit 1.8 motorlu araçlar....

Gelişmekte olan ülkelere ver gitsin elektirikli araba neyine maksat uygun akaryakıtla kullansınlar amacımız petrol zenginlerin ayakta tutmak bir müddet daha oyuzden gözümüzü korkutmuyorlar yavaş yavaş zam yapıyorlar ellerinde çok rezerv var...

mantığını daha çözemedim benim gerçi şu 1.8 hibritlerin... 1.2 tsi den çok yakıyor 1.8 hibritler mtv si dillere destan :)) binsende binmesende alıyor o mtv yi :))) 

Dışardan bakınca cok eylenceli ülke fakat içinde yaşamak zor olsada...

Geri
Üst Alt