Üçüncü fren lambasını kontrol edin uyarısı

@tgun89 Arabayı bırakmadım daha haftaya bırakacağım. İkame araçtan bahsetmediler 1 2 gün kalır araba bilginiz olsun dediler sadece 

Upvote 0
Şöför kapısını açıp el ile klidi çevirip elektromekanik olduğu için el frenini çekmek yeterli 3.fren lambası yanar
Elektromekanik park freni devredeyken frene basılmadığı sürece 3. fren lambası yanında tüm fren lambaları  yanmaz diye biliyorum.

Örneğin emniyet kemeri takılı auto hold devrede sürüş halinde frenleme yapıp durduğunuzda ,

auto hold devreye girdiği için frenden ayağınızı çekmeniz durumunda 3. fren lambası (tüm fren lambaları )yanmaya devam eder.

Ancak 3 dakika kadar herhangi bir hareket edilmezse elektromekanik park freni otomatik olarak devreye girer ve tüm fren lambaları kapanır.

Bunun yanında frenleme sonrası start stop devreye girmiş ve 3 dakika sonra elektromekanik park freni devreye girmiş ise  sonrasında motoru manuel olarak çalıştırmanız gerekir.

Upvote 0
@ogzogz zaten kapı açıldığında eloktromekanik el frenini araç çeker inerken anlattığım gibi klit ve fren kombinasyonu araç çalışırken yapılırsa zaten 3.fren lambası yanar diğer stopları zaten kontrol etmek değil buradaki amaç

auto hold emniyet kemeri takılmasada devrede oluyor  autohold açık ise dur kalklarda tüm fren lambaları aktif olur

start stop aktif  ise araç durduğu yerde uzun süre kalırsa enerji tüketimi nedeni ile park konumuna geçer

Upvote 0
@ogzogz zaten kapı açıldığında elektromekanik el frenini araç çeker inerken anlattığım gibi klit ve fren kombinasyonu araç çalışırken yapılırsa zaten 3.fren lambası yanar diğer stopları zaten kontrol etmek değil buradaki amaç

auto hold emniyet kemeri takılmasada devrede oluyor  autohold açık ise dur kalklarda tüm fren lambaları aktif olur

start stop aktif  ise araç durduğu yerde uzun süre kalırsa enerji tüketimi nedeni ile park konumuna geçer
Evet , elektromekanik park freni otomatik devreye girme koşullarında sürücü kapısı açılması da var. Ayrıca frene basılmıyorsa emniyet kemeri çıkarmak da otomatik olarak devreye alır.

Elbette sorun 3. fren lambasına kontrol etmek için birşeyler yazmak istedim.  Genel bilgi açısından 3. fren ile tüm fren lambalarının yandığını belirtmek için ekledim.

3 dakika hareketsiz kalması durumunda enerji tüketimi sebebi yanında güvenlik amacıyla durmuş olan motoru çalışmak için hazırda bekleyen start stop'u devre dışı birakır ve park freni devreye girer. 

Auto hold emniyet kemeri takılı değil ise devreye girmez.

kodlama yapılmış olabilir mi?

@oryx hocam bu kilit ve fren durumunu biraz açar mısınız? Denemek isterim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz evet ben golfü satalı 5sene olduğu için 3g-b8 passat üzerinden yazdım golfte auto hold çalışma şekli farklı

Upvote 0
@tgun89 Merhaba, araba 3 gün yattı, ikame araç istedim vermediler pandemiyi bahane ettiler, 3. Fren lambası bozulmuş sipariş edip yenisini taktılar.

Upvote 0
@Golfparca Anladım hocam. Geçmiş olsun.  Sıfır arabanın fren lambasının bozulması çok ilginç gerçekten.

Upvote 0

Geri
Üst Alt