DSG ve Auto Hold Kullanımı

İsim
Doğukan
Arkadaslar merhaba, aranıza yeni katıldığım gibi dsgli bir aracada yeni sahip oldum bilmediğim ya da karışık gelip kafamı kurcalayan bir kaç sorum var.

Aracım Golf 1.4 Tsi Highline paket Dsg, aracta start- stop ve auto hold var.

1nci sorum Aracı sürekli auto holda kullanıyorum, park ettimde aracın vitesini

• P konumuna getiriyorum.
  • Emniyet kemerini cıkartıyorum.
  • Auto hold aktif oldugundan göstergede yesil yanan Fren lambası kırmızı renge geciyor.
  • Daha sonra aracın kontagını kapatıyorum.

Bu sekilde kullanım dogru mu ? Auto hold manuel olarak el frenine almadıgım icin yükü kendi el frenine aktarıyor mu ? 

Hareket ettirecegimde emniyet kemerini takıyorum,aracı calıstırıp auto hold aktif oluyor direk vitesi D konumuna alıp gidiyorum. Otomatik fren devreden cıkıyor cünkü bu sekilde kullanımım dogru mu yanlıs mı arkadaslar? Bu esnada dsg ye zarar mı veriyorum manuel mi yapmalıyım? 

2nci sorum yine park ile alakalı. Aracı park edip sıralamasıyla vitesi

• N konumunu al.
  • El frenini cek.
  • Ayağını frenden cek ( yük sanzımandan frene gectigi söyleniyor. Bu esnada araba bir ses cıkarıyor hafif havaya mı kalkıyor iniyor mu bilmiyorum DSG ömrü icin cok önemliymiş)
  • Frene bas 
  • P konumuna al ve kontağı kapat.

Bu sıralama doğrumu ? auto hold aktifken bu durumu kendi yapmıyor mu?

Yardımcı olursanız cok sevinirim. Tesekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@dogukann922 Hoşgeldiniz. Metin hocamın attığı linkten kendinizi tanıtabilirsiniz.

Sorunuzla alakalı oldukça detaylı konular mevcut.

@Terms tanitima katildim. İnanin youtube da izlemedigim video kalmadi soruma yanit bulamadim malesef. Bu formu kesfettim elbet biri derdime derman olcak sanzimani kucaklamadan 😂

@Terms tanitima katildim. İnanin youtube da izlemedigim video kalmadi soruma yanit bulamadim malesef. Bu formu kesfettim elbet biri derdime derman olcak sanzimani kucaklamadan 😂
Tamam tekrar hoşgeldiniz.

Sorularınıza bildiğim  kadar cevap vereyim.

1nci sorum Aracı sürekli auto holda kullanıyorum, park ettimde aracın vitesini

• P konumuna getiriyorum.
  • Emniyet kemerini cıkartıyorum.
  • Auto hold aktif oldugundan göstergede yesil yanan Fren lambası kırmızı renge geciyor.
  • Daha sonra aracın kontagını kapatıyorum.

Bu sekilde kullanım dogru mu ? Auto hold manuel olarak el frenine almadıgım icin yükü kendi el frenine aktarıyor mu ? 
Auto hold u kullanyorsanz nasıl parkettiğiniz ve sıralama önemli değil. Yapılması gerekeni otomatik yapıyor araç zaten. 

2nci sorum yine park ile alakalı. Aracı park edip sıralamasıyla vitesi

• N konumunu al.
  • El frenini cek.
  • Ayağını frenden cek ( yük sanzımandan frene gectigi söyleniyor. Bu esnada araba bir ses cıkarıyor hafif havaya mı kalkıyor iniyor mu bilmiyorum DSG ömrü icin cok önemliymiş)
  • Frene bas 
  • P konumuna al ve kontağı kapat.

Bu sıralama doğrumu ? auto hold aktifken bu durumu kendi yapmıyor mu?
Auto holdu kullanmıyorsanız benim gibi bu sıralama doğru. Ancak dümdüz olan yerde(bizim apt. parkı) el frenini dhi çekmeniz şart değil.

Rampa veya iniş ise park yeri bu sıralamayı yapmaız gerekir.

@Terms Auto hold hep aktif kullanıyorum. O zaman auto hold bunu kendi yapıyorsa yük sanzımanda mı kaldı frenemi aktardı gibi kaygım yersizmis. 

Park yerim düz alan direk P konumuna alsamda bir sıkıntı olmaz o zaman. Cok tesekkür ederim.

Hocam bunlar gereksiz kaygılar. Yük kavramaya biner şanzımana değil. P konumunun şanzımanda karşılığı kocaman bir kör dişli. İsteseniz de zarar veremezsiniz. O sebeple ister yükü şanzımana ister el frenine verin sorun olmaz. 

Doğukan senin araç ta rampada vs (en hafif rampada bile) autohold kapalıyken geri kaçırıyor mu?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@sonersno hic deneme fırsatım olmadı aracı yeni aldıgım icin bende yabancıyım. Ancak deneyip paylasım yapabilirim

@İlker34 bir cok videoda  sanzımana yük bindigi takdirde dsgnin ömrünü yedigini söylüyorlar. Bu yüzden sağlıklı bilgi edinmek istiyorum :)   Çok tesekkür ederim

Doğukan senin araç ta rampada vs (en hafif rampada bile) autohold kapalıyken geri kaçırıyor mu?

Ben hep kapalı kullanırım. 2-3sn için geri kaçma olmuyor genellikle.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Süper olur genelde kaçırdığı yazıyor, benimki de kaçırıyor ama emin olmak istiyorum açıkçası bilirsiniz doğuş otoya pek güven olmuyor.
Yanıtı bekliyorum çok sağol.

Geri
Üst Alt