ÖTV muafiyetiyle engelli raporu alarak araç alma rehberi

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
ÖTV muafiyetiyle engelli raporu alarak araç alma rehberi

engellı raporunu daha yenı aldık. en guncel bılgıler sunlar.

* engellı kişiyi tam teşekküllü bir devlet hastanesıne goturursunuz.

* kayıt yaptırır ve kısının hastalıklarını kayıt ettırırsınız. bu arada saglık raporu alacagınızı ve bu raporu neden ıstedıgınızı soylemenız gerekıyor.

* kayıt odası, hastalıklara gore sızı polıklınıklere yonlendırır.

* polıklınıkler engellı kısıyı muayene eder ve her bolum bır oran verır.

* bu oranları balthazard formulune gore toplar ve tek bır oran cıkartırlar.

* en son sıze saglık kurulu ıcın randevu verırler ve o gun engellıyı ıncelerler (sadece ustunkoru bakıyorlar. polıklınık hangı oranı verdıyse onaylıyorlar).

* en sonunda sıze bır saglık kurulu raporu verırler ve bu raporda engellılık oranı belırtılır.

Bu noktada eger oran %40-%89 arasında ıse engellı kısı ÖTV indirimli arac alabılır ancak aracı kendı kullanır.  bunun ıcın "H" sınıfı ehlıyet almalıdır. engel durumuna gore araca ek mekanızma koyabılırler.

(bu kısım ıcın ben cok fazla arastırma yapmadım. her bu aralıktaysa detaylı arastırın.

eger engellılık %90dan fazlaysa (bu konuda cok arastırdım) araca hıcbır mekanızma ılave etmeden ve ötv ındırımınden yararlanarak aracı alabılırsınız. ruhsat engellı kısı uzerıne olur ve 3. derece akrabasına kadar aracı kullanabılırler. bunun ıcın aracı alırken standart ıstenen evrakların yanında saglık kurulunun verdıgı raporun noter tasdıklı bı nüshasını verırsınız.

@silvershadow

Murat hocam %40-%89 arası engelliler için ek donanım ile araç kullanabilir ibaresi raporda geçmediği sürece ÖTV indiriminden yararlanılamaz. Tüm engelli kardeşlerimize duyurulur.

Gandalf071 dedi:
@silvershadow

Murat hocam %40-%89 arası engelliler için ek donanım ile araç kullanabilir ibaresi raporda geçmediği sürece ÖTV indiriminden yararlanılamaz. Tüm engelli kardeşlerimize duyurulur.
%90 üzeri içinde geçmesi gereken ibare var raporda. Araç için bu ibareleri raporlara özellikle eklettirmek lazım. ;)

ibarelerden ziyade vergi dairesi raporun tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmasını ve süresiz olmasını istiyor bizde %99 oranlı raporla alcaz

hayırlı akşamlar, süresiz diye bir şey illa olacak diye bir kural yok, önemli olan sağlık kurulu raporunun %90 veya üzeri olması gerekli ve aracı alacağınız tarihten en fazla 6 ay önce sağlık kurulu raporunun alınması gerekli, örneğin; 1 ocak 2015 günü, 1 ocak 2016 ya kadar geçerli 1 yıllık süreli sağlık kurulu raporu olan biri, en geç 1 haziran 2015 gününe kadar araç alımını gerçekleştirmesi gerekli, aksi takdirde bayi ve vergi dairesi güncel sağlık kurulu raporu istemekte, bilginize.

@cradlemelih bu dediginiz sureli raporlar icin gerekli surekli raporlarda rapor tarihinin onemi yok

@FuNNx evet doğrudur bende zaten süreli rapor için olduğunu belirttim, hatta örneğimide süreli rapor üzerinden verdim, süresiz rapor olanlarda zaten öyle bir şart aranmaktadır.

%90 üzeri engelli için vasi tayini ile araç alacak arkadaşlar var ise ben daha 4 gün önce süreci tamamladım. toplamda raporu aldığım tarihle arabayı aldığım tarih arasında 4 ay 4 gün var. Tüm soru ve sorunlarınızla ilgili elimden geldiğince bildiklermi paylaşırım. mesaj atmanız kafi.

Yeni torba yasası;

ENGELLİYE ÖTV’SİZ OTOMOBİL SINIRI

Engellilere sağlanan ÖTV’siz binek aracı alma imkanı vergisiz fiyatı 70 bin liranın altına olan araçlarla sınırlandırılacak..!!

Buna göre;

1.6 TDI Comfortline DSG vergisiz net fiyat: 69.914,97 TL

1.6 TDI Highline Manuel vergisiz net fiyat: 68.389,55 TL

1.6 TDI Highline DSG vergisiz net fiyat: 72.960,54 TL

1.4 TSI Highline DSG vergisiz net fiyat: 70.894,86 TL 

http://www.hurriyet.com.tr/28-milyar-liralik-paket-40592625?_sgm_source=40592625&_sgm_campaign=scn_a004ff5fd97f8006&_sgm_action=click

Merhaba arkadaşlar;

Konuyu hortlatacağım ama kusuruma bakmayın

Annemin %90 raporu var Ruhsal ve Duygusal + olarak da Zihinsel kutucukları işaretli bayileri aradığımda zihinsel kutucuğu işaretliyse kesinlikle mahkemeden Vasi kararı isteniyor ve bunun içerisinde araç alımı için ibaresinin olması gerekiyormuş.

Bu süreç ne kadar sürüyor yeni alan yada bilgi sahibi olan arkadaşlarımız yardımcı olabilirler mi

Bayiye sorduğumda bu sürecin 1 haftada hallolduğunu tanıdık birisi varsa 2-3 güne çözüldüğünü söylediler ama internette yeni bilgi bulamadım ve sürecin epeyce uzun ve yorucu olduğunu gördüm

@ismailtnc merhaba değerli hocam hayırlı akşamlar, öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Pek tabi bu sürecin kolay olmadığını fakat öyle abartıldığı kadar da zor bir durum olmadığını belirtmek isterim. çevrenizin dediği gibi kesinlikle vasi kararı şart eğer ki sadece bedenen annenizin bir rahatsızlığı olup %90 üzeri raporu olsaydı buna gerek kalmazdı. bu durumda sizin tamamen hakimi inandırmanız lazım, annenizin arabaya ihtiyacı olduğuna, arabasız hayatının zor olduğuna dair bir dilekçe vermeniz gerekli, karar dediğiniz 1 günde de verilir 10 günde de verilir tamamen hakime bağlı. bilgilerinizden denizli de yaşadığınızı varsayıyorum ve çok uzun bir süre olmayacağını düşünüyorum mahkemelerdeki iş yükü bakımından. sonrasında bayinin dediği şekilde hakim kararından sonra bayiye gidip istediğiniz aracı alabiliyorsunuz. Kolaylıklar dilerim.

@ismailtnc merhaba değerli hocam hayırlı akşamlar, öncelikle annenize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Pek tabi bu sürecin kolay olmadığını fakat öyle abartıldığı kadar da zor bir durum olmadığını belirtmek isterim. çevrenizin dediği gibi kesinlikle vasi kararı şart eğer ki sadece bedenen annenizin bir rahatsızlığı olup %90 üzeri raporu olsaydı buna gerek kalmazdı. bu durumda sizin tamamen hakimi inandırmanız lazım, annenizin arabaya ihtiyacı olduğuna, arabasız hayatının zor olduğuna dair bir dilekçe vermeniz gerekli, karar dediğiniz 1 günde de verilir 10 günde de verilir tamamen hakime bağlı. bilgilerinizden denizli de yaşadığınızı varsayıyorum ve çok uzun bir süre olmayacağını düşünüyorum mahkemelerdeki iş yükü bakımından. sonrasında bayinin dediği şekilde hakim kararından sonra bayiye gidip istediğiniz aracı alabiliyorsunuz. Kolaylıklar dilerim.
Çok teşekkür ederim @cradlemelih inşallah hayırlısı olur değerli bilgileriniz için çok sağolun 

Geri
Üst Alt