BATTERY CODING (Araca Yeni Akü Tanıtma)

Elinize saglik. ben agm olarak degistim. ama amperi bilerek ayni taktim. Bosch icin akü markasi cikiyormu? merak ettim. var ise bende kodlayayim.
Hocam ben bulabildiğim Marka kısaltmalarını yazdım.

Bence tanıtımda serial ve marka olmazsa olmaz değil.

Olmazsa olmaz olanlar Akünün Teknolojisi ve Amperi.

Ek; Üstte benim verdiklerimin dışında kalan diğer Marka Akülerin kısaltmasını bilenler paylaşırsa buradan ben de onu ilk mesaja eklerim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hocam ben bulabildiğim Marka kısaltmalarını yazdım.

Bence tanıtımda serial ve marka olmazsa olmaz değil.

Olmazsa olmaz olanlar Akünün Teknolojisi ve Amperi.

Ek; Üstte benim verdiklerimin dışında kalan diğer Marka Akülerin kısaltmasını bilenler paylaşırsa buradan ben de onu ilk mesaja eklerim.
eyvallah. sagolasin.

Arkadaşlar ben serviste akümü değiştirttim moll marka taktılar tüm kodlamaları yapmışlar hatta bende kontrol ettim fakat akü yüzdesi çıkmıyor servise tekrar gittim aracı fabrika ayarlarına getirmemiz gerekir dedi yaptınız kodlamalar silinir dedi bende uğraşmamak için kalsın dedin böyle sorunla karşılaşan varmıdır

Arkadaşlar ben serviste akümü değiştirttim moll marka taktılar tüm kodlamaları yapmışlar hatta bende kontrol ettim fakat akü yüzdesi çıkmıyor servise tekrar gittim aracı fabrika ayarlarına getirmemiz gerekir dedi yaptınız kodlamalar silinir dedi bende uğraşmamak için kalsın dedin böyle sorunla karşılaşan varmıdır
Akü yüzdesi belirli model yılından sonra kaldırıldı., akülerde sağlıklı veri % olarak değil voltaj olarak ölçülür., orada yazan değer zaten sağlıklı bir veri değildi., aküleri telefon pili gibi düşünmemek lazım..

@Terms paylaşım sağolasın...

AKÜ KODLAMA(TANITMA)

• Select
  • 19 Can Gateway
  • Adaptation 10
  • Batttery adaptation-Rated battery capacity  > 70 Ah Yeni Akü Amperi seçilir
  • Batttery adaptation-Battery technology > EFB  Yeni Akü Türü seçilir
  • Batttery adaptation-Battery manufacturer > VA0 üretici kodu Varta
  • Batttery adaptation-Serial number > 29N7099177 BEM Code

Ekli dosyayı görüntüle 45741

Ekli dosyayı görüntüle 45742

Yukarıdaki işlemde VARTA N70 EFB için olan gerekli tanıtım verileri  Yeşil dir.

Kendi Akünüzün 
- Amperi
- Teknolojisi   
uknown, EFB, EFB+, AGM
- Markası  Bazı Marka kısaltmaları :
                    VARTA         VA0 sondaki SIFIR
                    EXIDE          TU3

MOLL          MLA

BANNER     BA2
- Seri Numarası (BEM Cod) Bilmiyor ya da bulamıyorsanız 10 tane 1 yazınız.(1111111111)
                              Önceki Akünün kodu da 1111111111 olabilir.
                              Bu durumda siz yeni kod olarak 1111111112 yapabilirsiniz.
Değerleri/Verileri Ne ise yeşil olan yerlerde o veriler kullanılmalıdır.

Ben Akünün tanıtımını doğru yapmışlar mı diye kontrol ettim. Doğru yapmış servis.

EK; Resimler eklendi

@metinkar Estağfurullah Metin hocam. Foruma faydamız dokunsun (y)

68 yerin 70 takılacak bana da kablom yok fakat. Akü bayisine kodlama yapabilir miyiz hocam rica etsem dedim. Arıza falan yakarsa gönderiyoruz bir yere diye cevap verdi. Acaba akü değişince amper farklı olunca herhangi bir ikaz yanıyor mu? 68  agm orjinal akü yerine 70 Ah AGM takılacak ikisi de varta.

68 yerin 70 takılacak bana da kablom yok fakat. Akü bayisine kodlama yapabilir miyiz hocam rica etsem dedim. Arıza falan yakarsa gönderiyoruz bir yere diye cevap verdi. Acaba akü değişince amper farklı olunca herhangi bir ikaz yanıyor mu? 68  agm orjinal akü yerine 70 Ah AGM takılacak ikisi de varta.
Özcan bey
Arıza yakmasa bile sizin amper değiştiği için kodlama yapmanız/yaptırmanız gerekli.

Amperi düzeltmez iseniz aracınız yeterli şarj etmez aküyü. 70  Ah yerine 68 Ah şarj yapar. Bu da Akü ömrünün kısalması demek.

Akünün seri numarasının doğruluğu ve üretici kodu önemli değil. Fabrika çıkışı girilen bilgiler bile hatalıydı benim. (exide akü yerine JCB akü kodu vardı ve seri no 1111111 girilmişti) Yurtdışı kaynaklarda fabrika çıkışı akü seri numarasının bir çok kişinin bu şekilde 1111111 girildiği görülmüş, seri numarası ve marka uyumunun öneminin olmadığını kesinlikle söyleyebiliriz buna dayanarak. Hatta Almanya'da Varta e-posta ile BEM kodu taleplerini pek ciddiye almamış, yetkili servisler bile farklı farklı yanıtlar vermiş. 1111111 ise sonunu 2 yapın, akü üzerinde gordüğunüz (BEM kodu değil) numaranın ilk 10 hanesini, son 10 hanesini girin vs. denmiş. Seri no ve marka kritik bilgi değil kesinlikle.

Seri numarasındaki herhangi bir değişikliğinin ECU'nun yeni akü takıldığını anlaması ve karakteristiğine adapte olması açısından gerekli olduğu söylenmiş.

Akü kodlamasında şu kontroller yeterli kısaca :

1- AGM/EFB bilgisi (değiştiyse)

2- Yeni akü amper değeri (eskisi ile aynı değilse)

3- Eski seri no.yerine herhangi başka bir numara girilmesi (tek bir rakam değişikliği yeterli)

suan aractayim. agm kodlamak istiyorum. ama binary -agm yazan var. sadece agm yok. bu secenegi secmem uygunmudur?

@erty hocam uygun olduğunuz bir zaman benim aküyü kodlayalım, özelden numara vermiştiniz ama çekindim açıkcası sizi yormaya.

Geri
Üst Alt