Merceksiz Far LED Önerisi

Merceksiz fara led muhabbeti geçince her konuya bu fotoyu atıyorum, hala aynı yorumlar geliyor :D

Merceksiz fara taktığım ledin çizgisi şu şekilde :

Ekli dosyayı görüntüle 45716

Bilinçsizce araştırmadan led takılırsa karşı tarafın gözünü ciddi anlamda alacaktır. Araştırarak yukarıda attığım şekilde kesilme çizgisi de alabilirsiniz farınızda. 
Far çizgisi olması demek göz almayacak anlamı taşımıyor. Fotoğraftan hiç anlaşılmaz. Çünkü kamera iso değerlerini değiştirerek çizgi dışındaki parlamaları göstermez. 

Halojen ampulün verdiği ışık şiddeti göz almaz. Araçlara sonradan takılan led ampuller verdiği ışık şiddeti ideal seviyede değildir. Göz ile teması kaynak makinesinin verdiği parlamalar kadar vardır.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@mustafacagri güzelmiş. Başka fotoğraf ve videolar var mı acaba ? Bende başka bir araç için uygulamak istiyorum. Ve marka nedir?
hocam birçok konuda paylaştım çeşit çeşit açılardan foto. çinden almıştım.  her konu altında yardımcı olmak adına net bir odak çizgisine sahip foto paylaşıyorum, her fotoda aynı cevaplar geliyor... somut bir şekilde kanıt olarak fotolar ekliyorum ama ezbere konuşmalar bitmiyor, bitmeyeecek...

Araç modeli nedir?  Far çanak yapısı golf ile alakası yok maalesef.

Far çizgisi olması demek göz almayacak anlamı taşımıyor. Fotoğraftan hiç anlaşılmaz. Çünkü kamera iso değerlerini değiştirerek çizgi dışındaki parlamaları göstermez. 

Halojen ampulün verdiği ışık şiddeti göz almaz. Araçlara yakılan led ampuller verdiği ışık şiddeti ideal seviyede değildir. Göz ile teması kaynak makinesinin verdiği parlamaları kadar vardır.
araç golf7. led ise bixenon fardaki xiraj farı içerisinde takılı. yani odaklaması çok daha zor bir tas yapısı içerisinde ;) kendim de gördüğüm şeyi çekerek atıyorum.  emin olun replika far takıp oto yükseklik ayarı olmayanlardan fazlası oluşmuyor :D  

bu arada iso veya herhangi bir foto ayarıyla oynamamı gerektirecek bir akrabalık bağım yok led şirketleri ile ;)

asıl incelenmesi gereken önyargılı bakan gözler bence. bu forumda son kez foto atıyorum "merceksiz fara led takma" konusunda. kendim diyorum, bizzat kullanıyorum diyorum ve kendi çektiğim fotoyu atıyorum. her şey 1. şahıstan aktarılıyor. hala da 5 yıllık söylenen şeylerle ezbere konuşulmaya devam edilecekse benim yapacağım bir şey yok. ilerde bu sayfaları kurcalayacaklar için fikir olsun en azından bikaç foto daha bırakayım...

Ekli dosyayı görüntüle 40167Ekli dosyayı görüntüle 40168

@mustafacagri Siz bunu viraj aydınlatma kısmına takmışsınız. Aynı ledi golf 7-7.5 comfortline farında denemek gerek...

bu arada iso veya herhangi bir foto ayarıyla oynamamı gerektirecek bir akrabalık bağım yok led şirketleri ile 

araç golf7. led ise bixenon fardaki xiraj farı içerisinde takılı. yani odaklaması çok daha zor bir tas yapısı içerisinde ;) kendim de gördüğüm şeyi çekerek atıyorum. 
Yanlış anladınız. İso değerlerini siz oynadınız şeklinde bir ima yapmadım. Bunu kamera kendi yapar.

Ki zaten konuyu da yanlış anlamışsınız

Viraj aydınlatması kabul edilebilir.

Ancak konu normal sürüş farına (kısa fara) , led ya da xenon far yapısı dışındaki yani halojen ampulün yerine led takılınca oluşan yansımalar.

Yukarıdaki link far yapılarından bahsediyor. Teknik olarak bilgiler mevcut.

@mustafacagri Siz bunu viraj aydınlatma kısmına takmışsınız. Aynı ledi golf 7-7.5 comfortline farında denemek gerek...
farklı araçlarda da denedim, buna istinaden yazdım zaten. merceksiz fara led takanlara ben de herkes kadar kızıyor ve saydırıyorum. gerekli araştırma ile doğru çözümler bulunabilir halde günümüzde led konusunda.

Viraj aydınlatması kabul edilebilir.

Ancak konu normal sürüş farına (kısa fara) , led ya da xenon far yapısı dışındaki yani halojen ampulün yerine led takılınca oluşan yansımalar.

Yukarıdaki link far yapılarından baksediyor. Teknik olarak bilgiler mevcut.
:)  hocam biz anlaşamayacağız. teknik bilgiler hakkında bilgim var ve bunun da üstüne bilgilerle yola çıkarak birçok çeşit led deneyerek yukarıda attığım sonucu elde edebildim. sadece teknik veriyle sözel olarak kalmadı yani bazı şeyler... merceksiz fara sahip kişinin sorduğu soruya oem far tak,sistemi baştan yap demek çok zor olmasa gerek. hani düşününce herkes ister bixenon far olsun afl olsun. demekki bütçe veya şartlar buna el vermiş ve acaba elimdeki farla iyileştirme yapabilir miyim diye destek istemiş, konunun özeti bu bence. ayrıca viraj farının kabul edilirliği hususunda mevzu karşıdakinin gözüne zarar vermekse viraj aydınlatma da aynıdır, sis farı da abuk sabuk renge sahip park lambası da.

son olarak dostlar, yukarıda foto attığım viraj farına birçok led denedim. kimisi tamamen havayı aydınlattı, kimisi dağınık şekilde odak çizgisi olmadan hem yeri hem havayı aydınlattı. bu son taktığım led sayesinde düzgün bir kesilme çizgisi elde ettim. yani benim farımda düz kesilme çizgisini sağlayan far tasının düzgün olması değil doğru tercih edilen led tipidir.

herkese keyifli forumlar.

Ölümüne bu konuyu hala savunan insanlar görüyorum heryerde. Pahalı olandan takanlar, ufuk çizgisi olduğunu iddia edenler, bilmem neler neler. Yok arkadaşım olmuyor işte. Allah rızası için halojen taslı farlara led ampullerinizi takmayın. Bir de zaten aydınlatmıyor diye sisleri de lede çevirip açıyorlar, pavyon ışıkları gibi karşıdan gelen adam kör oluyor. 

@strayder çok haklsınız hocam ben de karşıyım buna.Özelikle tofaşçılar bunu çok kullanıyor.GEçenlerde akşam karşıdan gelen araçta merceksiz led takmış bi araç geliyor gözümü fena aldı selektör yaptım o da bana yaptı geçerken baktım golf 7..durma imkanım olsaydı söyliycektim adama sen olsan yapma bari diye..

@cengiz74 Hocam inan ki artık ne golfler ne insignialar. Hatta bazen mercedesler. Yani valla kimse kusura bakmasın bu yapılan kul hakkıdır. Resmen kör oluyorum bunların yüzünden. Hakkımı da helal etmiyorum. Aydınlattığı için falan da takmıyorlar dediğim gibi sarı farlar bile daha iyi aydınlatıyor. En azından yolu görüyorlar. Benim gözümde hatta benim gibi düşünen herkesin gözünde bu apaçilik başka birşey değil. 

@cengiz74 Hocam inan ki artık ne golfler ne insignialar. Hatta bazen mercedesler. Yani valla kimse kusura bakmasın bu yapılan kul hakkıdır. Resmen kör oluyorum bunların yüzünden. Hakkımı da helal etmiyorum. Aydınlattığı için falan da takmıyorlar dediğim gibi sarı farlar bile daha iyi aydınlatıyor. En azından yolu görüyorlar. Benim gözümde hatta benim gibi düşünen herkesin gözünde bu apaçilik başka birşey değil. 
Burda Suçlanması Gereken Üretici Firmalardır Bence. 2014 Model Hyundai İ30'un En Boş Modelinde Bile Var Mercek. 2018 Orta Paket Qashqai'mde Bile Mercek Vardı. Bide Ben Onu Satıp 13 Bin Ekleyip Üstüne Orta Donanım Golf Aldım Millet Dalga Geçiyor Katlanır Ayna Yokmu Diye.

07B7D500-E4AF-4729-B2A5-44057F4FC589.jpeg

FC592148-CE5A-4169-9B21-49FE48793AD1.jpeg

@Netrodo hocam kesinlikle katılıyorum maalesef highline donanımlı arabaya biniyorum güya bende de katlanır ayna yok :) Allah'tan mercekli bi-xenon koymuşlar. Ne olursa olsun hocam şahin bile olsa sonradan mercek taktırıyorlar. Saygı duyuyorum ben öyle adamlara. Sonuçta led bile takacak olsa merceğini taktırmış. Ama maalesef bahsettiklerimize saygı duymuyorum. Çünkü onlar da diğerlerine saygı duymuyorlar.

@mustafacagri hocam takmış olduğnuzu ledler kısalara mı taktıınz ? bir de marka fiyat ve aldığnız yer neresi.ben de çok araştırmştım sonra halojenlere led olmuyor diye( ışığın yayılıp karşı tarafı rahatsz etmesinden dolayı) vazgeçtim

@Netrodo hocam kesinlikle katılıyorum maalesef highline donanımlı arabaya biniyorum güya bende de katlanır ayna yok :) Allah'tan mercekli bi-xenon koymuşlar. Ne olursa olsun hocam şahin bile olsa sonradan mercek taktırıyorlar. Saygı duyuyorum ben öyle adamlara. Sonuçta led bile takacak olsa merceğini taktırmış. Ama maalesef bahsettiklerimize saygı duymuyorum. Çünkü onlar da diğerlerine saygı duymuyorlar.
Bakalım Bizde İkinci El Comfortline Farı Alıp Mercek Taktıracağız Herhalde. Replika Far Yerine Daha İyidir En Azından.

Geri
Üst Alt