2018 golf 1.6 tdi dsg arka balata önerisi

xfree37

Üye
İsim
lmdr
2018 golf 1.6 tdi dsg arka balata önerisi alabilir miyim? Doğuş oto 378 balata + 210 tl işçilik istedi, sanırım balata economy sınıfı imiş. 

Forumda yine konusu geçmişti, 7.5 kasaların arka fren balataları önlere göre erken bittiği söylemişti birkaç kullanıcı.

2018 model 42 bin km de aracımız için "balatalarınız bir sonraki bakıma kadar ancak gider, değişelim isterseniz" demişti servis.

Çok km yapmadığımız için kalsın demiştim.

42.500km de önler henüz yarı ama arkalar çok azalmış
bende dün baktım önler teni gibiydi arkalar yarımdı. Eski golf 7 aracımda 57 bin km kullandım hiç değişmedi dahada giderdi. Şimdiki golf 7.5 aracımda 33binde muhtemelen 50bin km de biter. Golf 7.5 aracalarla ilgili bir durum sanırım. Ama 42 bin km de az değil tabi kullanıcıya bağlı.

Tavsiyem; önler olsa herhangi bir serviste gidin değiştirin derdim ama arkalar önemli. Bir arkadaşım özel serviste değiştireyim dedi arka fren merkezi patladı 7 bin tl masraf çıktı 2 sene önce. Arkalar elektirikli ancak usta hidrolik gibi uygulama yapmış pistonu levye ile kastırmış geriye doğru. Araç bir müddet gidip kitlemiş arkalar. Aman dikkat.

@xfree37 arka balataların 7.5 araçlarda çabuk bitmesinin nedeni kullanılan parçanın düşük kalitede olması, elektronik park freni 2012 den bu yana var bu sorunun makyajlı kasa ile geldiğini düşünüyorum.

bende dün baktım önler teni gibiydi arkalar yarımdı. Eski golf 7 aracımda 57 bin km kullandım hiç değişmedi dahada giderdi. Şimdiki golf 7.5 aracımda 33binde muhtemelen 50bin km de biter. Golf 7.5 aracalarla ilgili bir durum sanırım. Ama 42 bin km de az değil tabi kullanıcıya bağlı.

Tavsiyem; önler olsa herhangi bir serviste gidin değiştirin derdim ama arkalar önemli. Bir arkadaşım özel serviste değiştireyim dedi arka fren merkezi patladı 7 bin tl masraf çıktı 2 sene önce. Arkalar elektirikli ancak usta hidrolik gibi uygulama yapmış pistonu levye ile kastırmış geriye doğru. Araç bir müddet gidip kitlemiş arkalar. Aman dikkat.
Diğer aracımız 2013 1.2 87 bin km şuan , ön arka fren balataları hala iyi durumda.

0 dan beri bizde hep sakin kullanıldı az fren kullanıyoruz onun da etkisi var sanırım.

Belki de eski balatalar daha kaliteliydi bilemiyorum.

@xfree37 Ben kendi aracımda 35 bin km civarında idi değiştirdiğimde çıkardığımda daha vardı balatada fakat erken değiştirmekte fayda diye düşünüyorum diskin ömrünün uzun olması açısından.Trw marka kullandım sert yapıda bir balata olduğu için biraz ötmeler yaptı ilk 5 bin km kadar ama önerim ferodo marka passat b8 aracımıza onu taktık onun materyali daha yumuşak olduğu için hiç ötme olmadı rodajınında güzel yapılması önemli tabiki.

2017 7.5 tdi dsg aracım 60 binde ön arka değiştirdim.Arkalar baya bitmişti önler max 10 bin giderdi.Değiştirmişken 4 balatayı da değiştirdim.Servis 1700 tl fiyat verdi.Ekonomi mi normal mi sormadım dışarda değiştirdim.

eski çalıştığım ford yetkili servisinde şirkete ait kiralık golf, passat, superb araçların bakımında şahit olmuştum, arka balata değişiminde dışardan harici bir akü ile +/- vererek boşa çıkartıyorlardı arka kaliperleri, tabi +/- yönü olduğunu, ters bağlantıda piston aksi yönde hareket ederek zarar verdiğini söylemişlerdi.

bir de erken aşınmada bu xds'nin de payı ne kadar etkilidir?

Ben de geçen haftalarda serviste değiştirdim ve economy sınıfı tercih ettim çünkü yarı yarıya fark var nerdeyse.. 

IMG_20210407_221000.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt