Elektrikli direksiyon sertleşmesi

yakrebnihas

Yeni Üye
İsim
Berkay
Merhaba arkadaşlar. 2007 1.9 tdi golf 5 trendline'ım var. Geçen haftalarda 10bin bakımı için gittiğimde sağ dış aks körüğünün patladığını gördük ve o tarafı set şeklinde değiştirdik. 1 hafta sonra da sol ön teker rulmanı'nı değiştirdik (çok uğultu yapıyordu ve lastik oynuyordu). Direksiyon zaten hafif sertleşmişti geçen aylara göre, ancak teker rulmanını değiştirdikten sonra baya sertleşti. Şöyle açıklayayım, şehir içinde yarım saatten sonra eziyet oluyor, bileklerim ağrıyor ve 2 elle sürmek zorunda kalıyorum. Ustaya gittim ve ilkel yöntemlerle (su terazisi ve metre) rot ayarı yaptı. Ancak direksiyon hala çok sert ve 2  gündür uzun yolda denedim, araba hızlandıkça direksiyonun sertliği efsane derecede artıyor, 100ün üzerindeyken milimlik oynatmada araba çok fazla tepki veriyor, dalgınlıkla az hızlı çevirsem takla atarım muhtemelen. İşin garip yani aracın gidişi eskisine göre daha stabil, yüksek hızlarda o eski sarsılmalar yok. Rulman değişiminden sonra bu durum arttığı için acaba sorun direksiyonda değil de rulmanda yada ön takımlarda bir yerde mi diye düşünüyorum açıkcası. Buralardaki ustalardan ümidi kestiğim için VW servisine gitmeyi düşünüyorum doğrudan ancak önce sizin fikrinizi almak istedim. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmış olan var ise beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.

Hocam yanlış yönlendirme yapmak istemiyorum ama iyi bir rot ayarı yapan bir yere giderseniz çözülür diye düşünüyorum aks değiştiği için muhtemelen denge bozuldu

Upvote 0
Sağa sola çekme yoksa 

Lastikler ler içten yemiyor sa Rod ayarına gerek yok die biliyorum...

Ön takım da yetkili servis yetersiz ve gereksiz maliyet çıkarabiliyor... (adiyaman vimsa)

İyi bi Rod balans cı bulmanız lazım cihaza bağlayıp on takım da ne olup bittiğinin recetesini çıkarması lazım sıkıntı yoksa direksiyon kutusundan  şüphelendim ben ama  tabi görmek gerekiyor 

Upvote 0
Çok teşekkür ederim cevaplarınız için, inşallah sadece rot balanstan ibarettir de fazla masraf çıkarmaz :)  Servise gitmeye korkuyorum zaten 3-4 katı fazla fiyat çıkarıyorlar. Bu hafta içinde rot balans ayarlarını yaptırıp son durumu buraya yazacağım, düzelmezse o zaman daha detaylı bir incelemeye sokarım arabayı :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt