Çok ilginç sıfır araç alımı( alınamaması)

Aram1tH

Üye
İsim
Emre
Arkadaşlar herkese merhaba, bazı arkadaşlar görmüştür, geçenlerde bahsettim. Babama sıfır km kia ceed araç almıştık. Yaklaşık 3 aydır yurt dışındayım. Babam araba arayışında , her neyse kia bayisine gidiyor araç çok hosuna gidiyor, benle görüşüp bu aracı bi şekilde alıyor. Geçen hafta Pazartesi Nakit olarak ödemeyi gerçekleştirip hafta içi teslim almak için beklemede kalıyor. Perşembe günü satış müdürü telefon açıp, çok üzgünüz büyük bir hata oldu, sizin aracın vergi işlemlerini başka bir müşterinin adına yatırıldı, vergi iadesi vs. Çok kısa zamanda halledicez araba sizin merak etmeyin diyor. ( bu arada fatura kesilmiş)

Aradan bir haftadan fazla süre geçiyor. Babam bayiye gidiyor, noldu ne bitti diye hiç bir işlem yapılmamış farkında bile değil modunda takılıyor herkes, sert çıkışınca vergi dairesiyle görüşüyoruz aracınız aşağıda bakın cam filmleri yapıldı park sensörü takıldı. Bekleyin diyorlar.

Şimdi bu hafta içinde bir dönüş olmaz ise bu aracı iptal etme şansımız varmıdır. ( ki polo aldırmak istiyorum zaten) 

Sadece faturası kesildi ortada ne vergi ne plaka hiç bir şey yok. Park sensörü ve cam filmi işlemleri ile ilgili sıkıntı çıkabilir mi?

Babam belli yaşta çok uğraşamıyor , ben Türkiye de değilim , bu işten kurtulmak istiyorum açıkcası. Akıbeti nasıl olur fikriniz varsa paylaşın lütfen teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam geçmiş olsun öncelikle. Hani ne yazılır bilemedim bu durumda ama neler neler yaşanıyor, şaşkınlıkla izliyoruz :( . Gelişmeleri takip ediyorum, umarım gönlünüzce çözülür  

Can sikici bir durum tuketici haklarina gore mutlaka iptal hakki vardir diye düşünüyorum tescil islemi adiniza yapilmadigindan dolayi

Tescil islemi yapilmadi iadeniz kabul ederler belki ama cam filmi park sensoru sizin icin takildi diyip para kesmek isteyebilirler ne koparsak kardir diye

Noterden adiniza henuz tescili cikmamis aracin satis iptali icin ihtarname cekilebilir uzman hukukcu arkadaslar daha dogru bilgi verebilir

Bunlar hepsi pürüzsüz bile olsa firma kac gunde parayi iade edecek o kisimda can sıkabilir

@Aram1tH cam filmi vs.'yi beklettiklerine saysınlar.

Ya da

Eğer ödeme kurlar yükselmeden önce yapılmışsa, güncel kur üzerinden geri iade olarak isteyin paranızı, arabayı hemen nasıl hazırlıyorlar bakın..

[mention=20221]Aram1tH[/mention] cam filmi vs.'yi beklettiklerine saysınlar.
Ya da
Eğer ödeme kurlar yükselmeden önce yapılmışsa, güncel kur üzerinden geri iade olarak isteyin paranızı, arabayı hemen nasıl hazırlıyorlar bakın..

Teknik olarak arac tl olarak satildigi icin kur düşsede yukselsede imkansiz bence

O zaman tamam iade ediyoruz kur yukseldi sizin paraniz tl karsiligi misal - 10 bin tl oldu deseler nasil mantiksiz olursa terside mantiksiz olur

Araç satışında bir satış mukavelesi imzalanır taraflar arasında. Sizin yapabileceklerinizin sınırı bu anlaşmada yazılı. 

@HONEY  bi haber vardı şuan bulamadım. 

Kişi araç siparişi veriyor ve parasını yatırıyor.

Aradan zaman geçip aracı gelince ekstra 20 bin civarı fark istiyorlar. Müşteri de avukata vererek ,parayı yatırdığı gün ile geçen sürede oluşan fark hesaplandığı zaman, yatırdığı para artı 20 binden daha fazla fark ile parasını iade aldığı yazıyordu.

[mention=11839]HONEY[/mention]  bi haber vardı şuan bulamadım. 
Kişi araç siparişi veriyor ve parasını yatırıyor.
Aradan zaman geçip aracı gelince ekstra 20 bin civarı fark istiyorlar. Müşteri de avukata vererek ,parayı yatırdığı gün ile geçen sürede oluşan fark hesaplandığı zaman, yatırdığı para artı 20 binden daha fazla fark ile parasını iade aldığı yazıyordu.
Olabilir ustad burasi Türkiye

Mahkeme avukat yorucu işler istisna olabiliyor bu tip durumlar

Çelik gibi sinirlere sahip olmak ve beklemeye ugrasirilirsa olabilir

@Aram1tHbu isler genellikle prosedurle degil kararli ve biraz da sert konusmaniza bakar.

vergisi yatirilmis aracin iadesi bile yapilabiliyor sizinkinde otv odenmemis bu sans. Fatura kesmis olmalari da sikinti degil. En fazla cam filmi vs icin parayi odeyip iade isteyin.

burada tek can sikici nokta para iadesi uzun surebilir, siz o arada poloyu kacirabilirsiniz, buna dikkat edin.

Öncelikle geçmiş olsun.

Ötv nin başka bir tc kimlik numarasına yatırılmasıyla aracın vergisi farklı vatandaş veya şirkete yattığı için ilgili bayi işlemi nakil vasıtalar vergi dairesinden yanlış beyan ettikleri vatandaşında onayıyla gerçekleştirecektir. Bu işlem normal şartlarda bürokrasiden dolayı 2-3 hafta sürmektedir. 

Benzer durumlarda aynı özelliklere sahip bir araç olsaydı onun satışını size yaparak en hızlı çözüm yolunu sunmuş olabilirlerdi.

Böyle bir durumda anlaşmadan cayabilirsiniz, fatura iptali kolaydır (2 dakika), ötv iptali gibi bir sürec olmayacaktır.

Benim anlamadığım ötv sini başka birinin adına yanlışlıkla yatırmışken sizin adınıza neden fatura işlemini beklemeden gerçekleştirdiler.

Aracı alacaksanız da umarım vergi dairesinden iptal cevabı hızlı gelir.

Yorumlarınız için çok teşekkürler. Bu hafta içi iyice sıkıştıracağız durumun akıbeti belli olacak. İnsanın canını sıkan ilginç olay resmen. Gelişmeleri buradan aktaracağım.

Öncelikle geçmiş olsun.

Ötv nin başka bir tc kimlik numarasına yatırılmasıyla aracın vergisi farklı vatandaş veya şirkete yattığı için ilgili bayi işlemi nakil vasıtalar vergi dairesinden yanlış beyan ettikleri vatandaşında onayıyla gerçekleştirecektir. Bu işlem normal şartlarda bürokrasiden dolayı 2-3 hafta sürmektedir. 

Benzer durumlarda aynı özelliklere sahip bir araç olsaydı onun satışını size yaparak en hızlı çözüm yolunu sunmuş olabilirlerdi.

Böyle bir durumda anlaşmadan cayabilirsiniz, fatura iptali kolaydır (2 dakika), ötv iptali gibi bir sürec olmayacaktır.

Benim anlamadığım ötv sini başka birinin adına yanlışlıkla yatırmışken sizin adınıza neden fatura işlemini beklemeden gerçekleştirdiler.

Aracı alacaksanız da umarım vergi dairesinden iptal cevabı hızlı gelir.
Hocam, arkadaşların dediği gibi şayet iptal edersek, ödenen ücreti hemen iade ederler mi acaba?

Vergi ucretı baska bır musterının adına yatırılmıs ne demek? OTV ve KDV den mı bahsediyorlar yoksa mtvs'ınden mı bahsedıyorlar? Vergi daıresı nakden iadeleri 1 ay bıle bulabılır. Vergi dairesinin durumuna göre.. Kimısı her ayın sonunda yapar, kımısı belırledıgı tarıhte yapar. Nakden ıade ısterlerse durum uzar, ama mahsuben ıade ısterlerse hemen yapılır

@yalin  üstad bilemiyorum ki hangi vergi sanırım mtv. İş uzayacak gibi iptal en uygunu olacak sanırım. Sizlerden topladığım bilgileri babama aktarıp bayi ile daha net konuşmasını sağlayacağım.

Geri
Üst Alt