Benzin Alımı - Depo dolumu Hk.

Hsahin

Üye
İsim
Şahin
1.4 TSİ benzinli araç depo dolum nasıl olmalı?

Passat B8

Daha önce dizel aracımda yarım deponun altına düşmeden ful dolum yaptırırdım.

Aracı sadece hafta sonları kullanıyorum ve malum pandemi süreci de işin içine girdiği için uzun yola gidip gelmede yok. Tam depo/65lt  2-3 ay gitmeye başladı.

Motorinin dinlenmiş ve beklemiş olanının iyi olduğu,

Benzinin ise yeni/taze olanının iyi olduğu belirtilmektedir.

Yatan benzinli araç depo dolumu için tecrübe edinen ve ilgili konuda bilgisi olan var mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracınız nedir? Hemşehrim.

Yakıta gelince yakıt ta bir kimyasal ve tüm kimyasallarda olduğu gibi ömrü var.

Yakıt özelliğini 6 ay sonra kaybetmeye başlar. Bu nedenle kullanmıyorum diyorsunuz bence en fazla 2-3 ayda bir yakıt alın.

Ben pandemi başladığından bu yana sizin gibi çok kullanmadığımdan yakıtın taze kalması için ayda bir 100₺ lik yakıt alıyorum.

1.4 TSI 125 benim araç.

@Terms Passat B8 - 1.4 TSİ

Aracınız nedir? Hemşehrim.

Yakıta gelince yakıt ta bir kimyasal ve tüm kimyasallarda olduğu gibi ömrü var.

Yakıt özelliğini 6 ay sonra kaybetmeye başlar. Bu nedenle kullanmıyorum diyorsunuz bence en fazla 2-3 ayda bir yakıt alın.

Ben pandemi başladığından bu yana sizin gibi çok kullanmadığımdan yakıtın taze kalması için ayda bir 100₺ lik yakıt alıyorum.

1.4 TSI 125 benim araç.

@Hsahin 2-3 ay doğru değil mi? ben 1 ayda 1.5-2 depo kullanıyorum hadi 1 depoya yakınını iş yerine git gelde kullanıyorum diğeri keyfe. araç 1.4 125 bg depo alırı 50 lt 

@Terms 54 litreyi geçenin olmaması depoyu gırtlağına, borusuna kadar dolduruyor denektir. bende eğer öyle tabanca atınca 50'den fazla alıyorsa pompa sayacından havayla karışık yakıt geçiyordur. başıma geldiği için biliyorum. 

@Hsahin 2-3 ay doğru değil mi? ben 1 ayda 1.5-2 depo kullanıyorum hadi 1 depoya yakınını iş yerine git gelde kullanıyorum diğeri keyfe. araç 1.4 125 bg depo alırı 50 lt 
Sadece hafta sonu kullanım oluyor, işyerine servis aracı kullanıyoruz. pandemi nedeni ile sade hafta sonu 50/100 -150km .

İşyerine gidiş/geliş yapsam günlük 90 km. :)

Passat B8  / 63 lt. tam dolum 65lt depo alıyor. 

Her ay depoyu full dolduruyorum ve genelde 52 lt yakıt alıyor. Tetik attıktan sonra ekleme yapmadan genelde 51.7 - 52 lt yakıt alıyorum. 

Araç 1.2 tsi manuel şehir içi ortalama yakıt tüketimimde 5.4 lt oluyor, genelde yaptığım km'de hep benzer oluyor. 50 lt üzerinde tetik atmıyorsa yakıtla karışık hava gönderiyordur demek çok doğru olmayabilir. 

@Terms 54 litreyi geçenin olmaması depoyu gırtlağına, borusuna kadar dolduruyor denektir. bende eğer öyle tabanca atınca 50'den fazla alıyorsa pompa sayacından havayla karışık yakıt geçiyordur. başıma geldiği için biliyorum. 
Golf 7 tamtakır kuru bakır depo 55L imiş. Ancak fabrika 50L yazmış kitaba.
Bu da deponun dibinde bir miktar kalıyor şamandıranın yetişemediği diye anlıyorum.

Motorinin dinlenmiş ve beklemiş olanının iyi olduğu,

Benzinin ise yeni/taze olanının iyi olduğu belirtilmektedir.
Bu arada bunlar yanlış anlaşılıyor sanki.

Dinlenmiş yakıt derken arabada dinlenmiş denilmiyor.

Petrollerde Tankerin petrol tankına dolum yatığı esnada petrolün tankındaki yakıt hareket eder ve tankın tabanına çöken su, pislik vs o esnada araca yakın alırsanız araca gelebilir diyedir.

Genel olarak Tanker petrol takına boşaltım yaparken ve yaptıktan 2 saat sonrasına kadar araca yakıt alınmaması daha iyi olacağı durumu var.

Eski şoförler bu nedenle gece çok geç saatlerde dinlenmiş yakıt alacaksın derler. sebebi budur.

@Terms Benzinin uçucu/yanıcı özelliği bekledikçe azalma olacağı kapsamından bahsediyorlar.

@Hsahin Açık bir kapta bekletirseniz uçar bir miktar, ancak aracın deposundan 6 ayda 1/10 litre bile uçmaz. Yani  1 litre 1000ml ise 100ml bile uçmaz.

Ek; Uçmazda varsayalım 6 ayda 1L uçtu. Onun hesabını yapmaya değermi?
Ona benzemedik nerelerde boşa yakıt harcamıyormuyuz rolantide çalışır bırabakarak/bekleyerek.

@Terms Benzin depoda uzun süre beklemesi yakıtın oktanın düşmesine neden olur mu?

@Terms Benzin depoda uzun süre beklemesi yakıtın oktanın düşmesine neden olur mu?
Daha öncede yazdım. Kalite aracın deposunda bekleyen yakıt için 6 ay sonra düşmeye başlar.

Oktanın düşmesine neden olabilirmi bilmiyorum. Akaryakıt (Ataş) ta çalışan arkdaşımdan böyle bir şey duymadım. Net cevaplıyamam.

Ancak şunu biliyorum oktan düşerse ateşleme kolaylaşacağından araba daha kolay ve rölanti devri biraz yüksek çalışabilir, avans vurabilir.

Geri
Üst Alt