Golf 7.5 Çarpışma Önleme

cengizceng

Üye
İsim
cengiz
Arkadaşlar herkese merhaba.içim içimi yedi sizlere sormak istedim.bende 7.5 golf var ön arka park sensörlü.bugün yolun ortasında hareketsiz duran bir köpeğe 5-10 km hızla çarptım ancak taşa çarptım gibi hissetmedim neyseki aynaya bakınca bikaç kişinin bağırdığını gördüm.arabadan nasıl indim nasıl tedavi ettik hala kendime gelemedim.çok şükürki vites 1 ve hızım çok çok düşüktü.sonuç itibariyle çok huzursuz ve vicdan yaptım. Sorum şu: araçta ön arka park sensörü var ama sensöre kadar olan kısımda bir tehlike oldumu aracın çarpışma önleyici sistemi çalışmıyor.bugün kü olaydan özetle ben nasıl bir güvenlik önlemi alabilirim? Tüm arkadaşlardan öneri ve lütfen önerilerinizi yazarmısnız🙏

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çarpışma önleyici sistem derken 7.5 kasalarda öyle bir durum varmı rastlamadım. sizin araçta anladığım kadarıyla sadece ön arka park sensörü var bunlarda herhangi bir çarpışmayı önlemez sadece park ederken arka sensörleriniz tehlikeli yaklaşma durumunda park manevra frenini aktif eder. Bunun haricinde araçlarımızda çarpışma sonrası fren desteği bulunur. Sizin araçtan yapmasını istediğiniz durum için aracınızda ACC ve lane assist bulunmalı tabi bu donanımlarda kedi yada köpeğe tepki verir mi bilemedim. Geçmiş olsun

7.5 larda bildiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla düşük hızda(5-10 km /h )  arac cok yaklasınca fren yapıyor hatta oyle sert fren yapıyorki carptım sanıyorsun . 

@cengizceng 

Ilk önce gecmis olsun

Ikinci olarakta kusura bakmayin ama yolun ortasinda yerde yatan köpegi görmeyecekseniz bir zahmet araba falan kullanmayin!!!

manevra freni  7/kmh kadar aktif olur, 7kmh üstü devreye girmez

Manevra freni yerde yatan köpege veya cocuga, tas gibi kücük cisimlere büyük ihtimalle tepki vermez, ben ön sag lastigimi yazin garajdan cikarken kaldirima carptim-parcaladim, tepki vermedi, en az 50-60cm yüksekligi olmasi lazim

@krym kardeş yolun ortasında otursan sen olsaydın çarpsam yine vicdan yapardım. Hayvan olduğu için çok vicdan yaptım. 2.Si kaç defa 7 km hızla manevra fren yaptın. 3.sü garajdan çıkarken lastiği çarpacak kadar dikkatsizsen bence aracı garajdan hiç çıkarma. Not: ön veya arka park sensörleri önünüzdeki veya arka kısımdaki cismi tespit ediyorsa ister hareket halinde ister dursun fren müdahalesi var ancak önünüzdeki cisim park sensörünün yani tamponun alt kısmında kalıyorsa kesinlikle algılamıyor tecrübeyle sabittir. Benim başıma gelen umarım kimsenin başına gelmez.yorumunuz için tekrar teşekkürler...

@ilker80 aynen hocam.bi keresinde hareket halinde tahmini 10 km veya daha üstünde bi hızım vardı.önümde konvoy vardı öndeki araç çok ani fren yaptı ben öndekine kesin vurdum derken araç durdu... 

@agacmalzeme park manevra sistemi tam olarak kaç km hıza kadar çalışıyor bilmiyorum ama sadece park halinde değil bence.geçen şehir içinde önümdeki çok ani fren yaptı bende frene asıldım ama kesin vurdum derken araç tahmini 2 metre kala durdu.

@cengizceng

Yolun ortasinda duran insana carparsan vicdan yap bir zahmet, yolun ortasinda duruyor diye carpma hakkin yok, görüyorsan durmak zorundasin, ama iste görmek lazim

Kendi garajimdan cikarken degil, yazin tatile park ettigim garajin önüne kamyonet park edince kaldirimdan arabayi cikartmak isterken oldu, birsey olacagi belliydi o kadar dar yerden cikarken, 19 yillik söförüm, ufak tefek sürtme disinda hic kazam yok cok sükür

Önündeki köpegi görmüyorsun birde bana dikkatsiz arabani garajdan cikartma diyorsun

Telefonla oynuyordun büyük ihtimalle, bizim komsunun 7 yasinda cocugu öldü, adam üzerinden gecti, cünkü telefonla ugrasiyordu

Manevra frenide  yaptim, agac dallarini algiladi, kazik fren yapti, öyle böyle fren degil

@krym hocam yemin mi edeyim bilmiyorum sanki yol boş biri aniden bırakıp kaçtı e sebebinide yazdınız zaten.dediğiniz gibi ne olursa oldun dikkat etmek lazım.eminim ki yerde uzanmasa ayakta dursa park manevra devreye girerdi. 

Öncelikle geçmiş olsun umarım pek birseyi yoktur küçük dostumuzun sağlığı iyidir.

Soruna gelicek olursak şunu belirtmek isterim sonuç olarak araç bir kul yapısı ve kusursuz bir mâl değil bugün motorun çalışma sesiyle yarınki bir olmayacaktır, yerde küçük dostumuzun yatması veya yatmamasi önemli degil kazadir olabilir  (bende böyle bir kaza atlattım) fakat belimizi aracın guvenlik önlerimlerinden cok dikkate bağlamalıyız umarim bir daha boyle birsey yaşamazsınız.

@cengizceng Geçmiş olsun.
Köpeğin son durumu nedir?

Daha önce Volvo S60 vardı ACC li dur kalklı ve çarpışma önleyicili.
Bir gün eve gelirken sokak arasında önümden kedi geçti ve araba birşey çarmışım gibi durdu. Üstelik ekranda da ukalaca uyarı vardı. Çarpışma önlendi.

Kediyi görmeme rağmen logar falan kalktı ona çarptım herhalde dedim indim iyice bakındım hiçbirşey yoktu. Anladım ki kediye çarmaktan kurtarmış beni.

Gelelim sonuca Dur kalk olan çarpışma önleyicili ACC retrofiti bekliyor sanırım sizi. pACC de olabilir.

Geri
Üst Alt