21 Mart 2021 gece 22:50 itibariyle USD 8.32

tiesay

Katılımcı Üye

İsim
Erinç
Haftasonu alınan yeni kararlar neticesinde, ilk açılışın olduğu Asya piyasalarında dolar 8.32 olarak açıldı... 

Araç piyasası ve ikinci el piyasası çok ciddi bir şok yaşayabilir.. 

Asya piyasalarında daha önceleri de bu şekilde durumlar oldu. Bir haber gelmese de bu şekilde hareketler oluyor.  Bu hafta neden bu kadar dikkat çekti ? Çünkü hafta sonu hepimizin bildiği haberlerden dolayı herkesin gözü dolarda. 
image.png
Eğer bloomberg eur/try bakılırsa bir değişim olmadığı görülür. Ekstra olarak daha sağlıklı veri elde etmek adına açık olan başka borsa olan ''binance'' borsasında 7.72 olarak değer görüyor. Bir yönlendirme olmaması için kendi beklentimi yazmayacağım. Fakat sistemi sadece Asya piyasasını ele alarak çözmeye çalışmak zor...

@farukal Şöyle ki bilinçli bir haftasonu kararnameler zinciri yaşadık. Yani bunlar bilinçli yapıldı. Belki kontrollü devalüasyon ile MB alttan aldığı dolar rezervini üstten verecek... 

Usdt bir yere kadar çıkabiliyor çünkü haftasonu coin borsalara para transferi yapamadığımızdan dolayı, usdt alımları sınırlı kalıyor. Ben de usdt pozisyon aldım ancak insanların çoğunun birikimi bankalar, bist vs.. Gibi sistemlerde. Yani hiç kimse tüm mal varlığını hafta sonuna crypto borsada tutmaz.

Ben de haliyle hepsini cypto borsada tutmuyordum.. 

@tiesay Erinç bey kriptoda tutmak veya tutmamak değil mesele düşük fonlama ile yüksek bir oynaklık yaşanabileceğini söylüyorum. Asya seansında şuan bir köpük var. Seanslar açıldığında her şey daha netleşir. Asya hiçbir zaman turnusol olamadı. Olamayacakta... 

@krym arkadaşımız için kritik bir süreç olacak sanırım inşallah araç fiyatlarına yansımaz.
Hocam canli canli hep beraber yasiyacagizz tecrübeyi, sanirim cogu kisi icin ilk defa olacak

En ufak ayrintisina kadar yasadiklarimi foruma yazicam

Artik nasip

@tiesay Erinç bey kriptoda tutmak veya tutmamak değil mesele düşük fonlama ile yüksek bir oynaklık yaşanabileceğini söylüyorum. Asya seansında şuan bir köpük var. Seanslar açıldığında her şey daha netleşir. Asya hiçbir zaman turnusol olamadı. Olamayacakta... 
Hocam hem fikiriz, sadece şunu göz ardı etmeyin.

En son ne zaman Sığ Asya açılışında oluşan usd/tl şokunu bizim bankalarımız pazar akşamı fiyatladı?

Diğer bir ifade ile şu an 8 liradan usd alan banka var, burdan sat sabaha 7.30-7.50 arası dengeye oturursa 50krş kar et. 

Bankaların veri akışları ve analistleri neticesinde bu saatte bu fiyatlama oluyor. 

Asya piyasalari cok belirleyici degil, esas olan londra, yani saat 11'de isin rengi belli olur

Ama yarin günü 8 altinda zor kapatiriz, 8.50 ler görülebilir yarin ama geri cekilmede olabilir

Tabi en kötü senaryo seriye baglayip cuma günü 9'lara yerlesmisde olabilir

Ne olacagini kimse bilmiyor, bilemezde

Ama bizim icin hayirli seyler beklenmiyor

Sadece dikkatli olun, panik yapmayin

Zarar ederseniz perisan olan bist 'ten firsatlar yakalayabilrisniz, özellikle sanayi hisseleri

@tiesay Tabi ki bu hafta sonunun kendine göre özel durumları mevcut. Bu durumlar bankaların risk algısına göre makas aralıklarını açarak , bu durumdan en az etkiyle sıyrılmak için kur fiyatlarında mecburen güncellemeye gidiyorlar. 

Benim fikrimce 7,95 civarına iğne atıp sonra yeniden aşağı yönlü bir fiyatlama sağlanacak. Bakalım :)  

%19 faiz ortamında kur şoku yemek kısa süreli olur diye düşünüyorum, nihayetinde r Arjantin' değiliz... 

Koskoca %19 a rağmen kurun geldiği yere bak🤭

faiz düşsün hatta sıfırlansın zengin bir ülke değiliz olamıcaz da bu belli dolarda elbet bir dengede duracak

Bir liste düştü Tweeter a, doğruluğu belli değil paylaşmıyorum burada. 

Yeni kabine, baya bir değişiklik var... 

Naci Ağbal beyfendiye bir makam biçiliyor. Eğer doğru ise ben kaliteli işler yapacağına inanıyorum. Sayesinde göstergeler + konumuna geçmişti. 

Geri
Üst Alt