1. Vites de stop etmiyor

byte

Üye
İsim
Byte
Merhabalar, 

Araç 1.4tsi 2013, "Acaba baskı mı bitti?" sorusuna cevap arıyorum.

Bizim araçlar, 1.viteste debriyaj ve gaza basmadığımızda fazla tork'u sönümlenince stop etmiyor muydu? Daha önce hiç denememiştim ama baskı ile ilgili çelişkiye düştüğüm için denemek istedim.

1. viteste 3k devirde bıraktım her şeyi, 1000 veya altına kadar düştü, sonra devri sabitleyip ilerlemeye devam etti. Sanki otomatik vitesmiş edasıyla yürüyordu :D  

İşin ilginci, bunu test ettiğim yer hafif eğimliydi. O yokuşu tırmandı ve düzlüğe gelince de gene aynı hızda devam etti. Gaz ayarı da yapıyor velet :D

Bende hiç denemedim ama 1. Vites de zaten devam eder gaz vermeseniz de o bahsettiğinizi 2. Viteste yapar , yani stop eder 

Upvote 0
bunu test ettiğim yer hafif eğimliydi. O yokuşu tırmandı ve düzlüğe gelince de gene aynı hızda devam etti. Gaz ayarı da yapıyor velet :D

Otoparkta vs düşük hızla gitmem gereken yerlerde 2. Vitese atıyorum gaza basmıyorum araç kendisi götürüyor 14-15 km hıza denk geliyor. 

Ama motor soğukken yapınca (özellikle 1.0 motorda) daha korkunç oluyor; arabanın sanki kendi hür iradesi varmış da gaza abanıyormuş gibi geliyor  :D

Camı açıp, kapı sacına vurasım geliyor "Hişşşş brrşşş sakin" diye  :p

Sizin konuları seviyorum @byte hocam çok farklı detayları bulup ortaya çıkarıyorsunuz.

Baskı balatanın bittiğini şuradan anlayabilirsiniz.

Sabit hızla giderken bir anda dipgaz yaptınız diyelim; aracın devir saati yükseliyor ancak hızlanmıyorsa baskı balata kaçırmaya başlamış demektir.

Başıma geldi oradan biliyorum.

Upvote 0
Ekleme: 3. Viteste de araç kendisini götürüyor 24 km/sa civarı bir hızda.

1. Viteste 7 km civarına denk geliyor.

4 5 6 denemedim  :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt