Viraj Aydınlatması

coreysekiz

Yeni Üye
İsim
Ali Fuat
Tekrardan herkese merhaba, sislerimi beyaz aldım, kısa ve uzunlarda beyaz, fakat viraj aydınlatmalarım sarı kaldı, usta içini açıp baktı, led koyabilecek yer yok diyor, farın arka kapağından çıkar diyor, su falan almasın diye hiç elletmedim, acaba hem güçlü ışık veren hemde boyutu ufak olan led varmıdır, viraj aydınlatmalarının ampullerı h11 mi oluyor ?

WhatsApp Image 2021-03-17 at 16.16.56.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Usta sallamis sanirim forumda bir cok arkadas sisleri led yapmisti

Edit okuyup anlamamisim acliktan sanirim ben sis sandim

Ustaya pardon
ben sallamisim

H11 ise yerine kullanilacak Led ayni boyutta pasif sogutmali var, ben Sis'lere onlardan taktim. Surekli yanmadiklari icin pasif sogutmada rahatlikla is görüyor.

@coreysekiz h kaçtı hatırlamıyorum ama ben bizim burdan oto elektrikçiden alıp iki u nun arasındaki yere hemen takmıştım hatta arıza verirse geri bırakacaktım vermedi 1 yılı geçik kullanıyorum dediğiniz gibi arkada kapağı var söküp taktım  önce sisi led yapmıştım sonra viraj aydınlatmaları 

Viraj aydınlatma ampülü H7 mk7 bixenon farlarında. Evet farın o kısmı dar ve arkası ufak ledler takmak gerekiyor. Led takılıyor ama oraya uygun boyuttaki ve odak çizgisi alınabilecek ledi bulmak mesele malesef. 

Sis far ve viraj aydınlatmasına Led takarsanız gece lambasından hallice anca aydınlatır., farın yapısı gereği halojen ampüle uygun., ampülün rengini beyaz yapmak için led takmanıza gerek yok., piyasada beyaz ışık veren halojenler mevcut., sis farı zaten sarı renk olmalı..!! sis farında beyaz ışık sisli havada hiç bir işe yaramaz..

Viraj aydınlatması için osramın nightbreaker serilerini inceleyin. H7 ampul ama en iyisi bunlar. Beyazla sarı arası bir renk tonu var.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sis far ve viraj aydınlatmasına Led takarsanız gece lambasından hallice anca aydınlatır., farın yapısı gereği halojen ampüle uygun., ampülün rengini beyaz yapmak için led takmanıza gerek yok., piyasada beyaz ışık veren halojenler mevcut., sis farı zaten sarı renk olmalı..!! sis farında beyaz ışık sisli havada hiç bir işe yaramaz..
:) piyasada beyaz ışık veren halojenler olmasın hocam gece lambasından hallice olanlar? Hani beyaz görünmesi için dışı mavi kaplı olanlar :)

:) piyasada beyaz ışık veren halojenler olmasın hocam gece lambasından hallice olanlar? Hani beyaz görünmesi için dışı mavi kaplı olanlar :)
iyi aydınlatması olanlar da var hocam., doğru ürünü tercih etmek önemli.,

örneğin;

philips xtreme vision, white vision, white vision ultra, xtreme vision pro 150, racing vision, racing vision gt200

osram night breaker laser, night breaker silver, silverstar 2.0 bu ampüller üzmez., Önemli olan kullanılacak yere göre doğru ampülü seçmekte.

iyi aydınlatması olanlar da var hocam., doğru ürünü tercih etmek önemli.,

örneğin;

philips xtreme vision, white vision, white vision ultra, xtreme vision pro 150, racing vision, racing vision gt200

osram night breaker laser, night breaker silver, silverstar 2.0 bu ampüller üzmez., Önemli olan kullanılacak yere göre doğru ampülü seçmekte.
Malesef ülke şartlarında fardaki xenon tonuna yakın ürünlerin tamamında ışık performansı çok zayıf. Night breaker gibi nispeten daha açık sarı olanlar da beyaz ışık yanında sapsarı geliyor göze... Viraj aydınlatması özellikle görevi gereği yere vurması gerektiği için ledlere sıcak bakılmıyor. Birçok çeşit led denedim. Önceliğim oraya sığabilecek ledi bulmaktı. Bulduklarımdan yerle alakası olmayıp direk havayı aydınlatan da oldu, yarısı yeri yarısı geriyi aydınlatan dağınık ışık saçanı da oldu.  CSP lede sahip ürünü takınca ufuk çizgisini yakalayabildim. Mercekten çıkan ışığın çizgisi viraj aydınlatmasında da devam edebildi. Bu sebeple en pratik ulaşılır yöntem bahsettiğiniz boyalı ampülleri almaktır ki bunlar da tam performansa ulaşana kadar geçen 1 1.5 saniye sarı yanar, sonrasında beyazlaşır.  Yapmışken uğraşayım ama istediğim verimi alayım denirse CSP ledli oraya sığan bir ürün denemekte fayda var

Malesef ülke şartlarında fardaki xenon tonuna yakın ürünlerin tamamında ışık performansı çok zayıf. Night breaker gibi nispeten daha açık sarı olanlar da beyaz ışık yanında sapsarı geliyor göze... Viraj aydınlatması özellikle görevi gereği yere vurması gerektiği için ledlere sıcak bakılmıyor. Birçok çeşit led denedim. Önceliğim oraya sığabilecek ledi bulmaktı. Bulduklarımdan yerle alakası olmayıp direk havayı aydınlatan da oldu, yarısı yeri yarısı geriyi aydınlatan dağınık ışık saçanı da oldu.  CSP lede sahip ürünü takınca ufuk çizgisini yakalayabildim. Mercekten çıkan ışığın çizgisi viraj aydınlatmasında da devam edebildi. Bu sebeple en pratik ulaşılır yöntem bahsettiğiniz boyalı ampülleri almaktır ki bunlar da tam performansa ulaşana kadar geçen 1 1.5 saniye sarı yanar, sonrasında beyazlaşır.  Yapmışken uğraşayım ama istediğim verimi alayım denirse CSP ledli oraya sığan bir ürün denemekte fayda var
En iyisi orjinali hocam., farın "üretim tekniği" gereği farklı yapıda ampüller aydınlatmada başarısız kalıyor.,

5-10 sn.ye yanıp-sönecek ampülde renk tonu tutturmaya çalışmanın mantığını açıkçası ben anlam veremiyorum..

İşin daha vahim yani orjinal bi-xenon farlı araçta bile xenon ampüle çok sarı diyen insanımız var., Napıcak ameliyathane gibi bembeyaz ışığı anlamış değilim

Moderatör tarafında düzenlendi:

Geri
Üst Alt