2016 Ocak Türkiye Model Bazında Otomobil Satışları

gdervisoglu

Katılımcı Üye

İsim
Göktuğ D.
2016-ocak-turkiye-model-bazinda-otomobil-satislari.jpg

2016 Ocak ayında otomobil ve hafif ticari araç satış rakamları açıklanmış.

Listenin tamamı için kaynak linklere tıkayabilirsiniz.

Benim dikkatimi çeken ve takip ettiğim C segmenti Sedan ve Hatchback satış rakamlarıydı. İlk dikkatimi çeken bir önceki yıla göre Ocak ayında Golf'deki düşüş ve Leon'un yükselişi. Mercedes A serisinin de bence önemli bir yükselişi mevcut. Sanıyorum reklamların da etkisi yüksek.

C segmentindeki Sedan satışlarına baktığımda, Fluence'in her ne kadar düşüş yaşasa da pazarda lider konumda.

Corolla yükselişini devam ettirmiş. Yeni Egea ise hızlı bir giriş yapmış görünüyor pazara. Tabi bu ilk 3 araçta Filo satışları ne derece etkili iyi analiz etmek lazım. Zannediyorum Corolla bu anlamda Fluence ve Egea ya göre çok daha başarılı.

Dikkatimi çeken ise Jetta'nın satış rakamları.. Ufukta yeni model, makyajlı kasa vb. satışları olumsuz etkileyecek haberler çıkmamasına rağmen Jetta'da ciddi bir düşüş yaşanmış.

Octavia ise başarılı bir satış grafiği ile neredeyse Jetta'yı yakalamış durumda. Zannediyorum insanlar verdikleri paranın hakkını alamadıklarının farkına varmışlar :) İşin şakası filo satışlarında şirketlerin tercihleri de olabilir..

Saygılar..

1.png

2.png

http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=73

http://www.ototeknikveri.com/haber/6599/2016-ocak-turkiye-model-bazinda-otomobil-satislari

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim merak ettiğim 31 Aralık'ta fatura edilip, mtv ödememek adına Ocak ayında trafiğe çıkardığımız araçlar da mı 2016 Ocak satışlarına dahil oluyor?

Örneğin, Aralık ayında corolla çok rekabetçi bir fiyat sunuyordu, ve doğal olarak çok tercih edildi.

Golf zaten tartışmasız birinci, sanıyorum doğuş 1. Olmayı elden bırakmadan sıra ile getiriyor araçları , hep sıra ve hep birincilik.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Benim merak ettiğim 31 Aralık'ta fatura edilip, mtv ödememek adına Ocak ayında trafiğe çıkardığımız araçlar da mı 2016 Ocak satışlarına dahil oluyor?

Örneğin, Aralık ayında corolla çok rekabetçi bir fiyat sunuyordu, ve doğal olarak çok tercih edildi.

Golf zaten tartışmasız birinci, sanıyorum doğuş 1. Olmayı elden bırakmadan sıra ile getiriyor araçları , hep sıra ve hep birincilik.

Bence Aralık ayında fatura edilenler aralık ayına yansıyor. Çünkü sitede kontrol ettiğimde Aralık ayı satış listesi, model bazında tavan yapmış.

TOYOTA Corolla'ya bakıyorum Aralık'ta 7356 adet satmış. aaaaa

Aralıkta,

Golf 3460 adet, Passat 3631 adet,

Octavia 1905 adet,

Leon 1334 adet..

Bence Aralık ayında fatura edilenler aralık ayına yansıyor. Çünkü sitede kontrol ettiğimde Aralık ayı satış listesi, model bazında tavan yapmış.

TOYOTA Corolla'ya bakıyorum Aralık'ta 7356 adet satmış. aaaaa

Aralıkta,

Golf 3460 adet, Passat 3631 adet,

Octavia 1905 adet,

Leon 1334 adet..
Octavianın satış adedine bak, araba gibi araba, işini biliyor ;) :D

Octavianın satış adedine bak, araba gibi araba, işini biliyor ;) :D
Focus u da paylaşacaktım da, şimdi filo satışlarından kaynaklı yüksek rakamları görüp havaya girmeni istemedim 8D

Focus u da paylaşacaktım da, şimdi filo satışlarından kaynaklı yüksek rakamları görüp havaya girmeni istemedim 8D
Ayıp oluyor ama :) Filo satışı olduğunu da biliyorum ama hem aracın hakettiği değer gösterilmiyor hemde filo satışları sadece focusda yok, Golf dahil neredeyse bütün modellerde var, bazısında çok bazısında az

Linea nasıl çok satıyor ? 

Edit: Yanlış anlaşıldım sanırım. Onu yazarken ki amacım kesinlikle az satmış vs değildi, sadece Galatasaray'ın kuruluş yılı olan 1905 sayısı kadar sattığı için sevinmiştim. Amacım tamamen buydu. 

Ayıp oluyor ama :) Filo satışı olduğunu da biliyorum ama hem aracın hakettiği değer gösterilmiyor hemde filo satışları sadece focusda yok, Golf dahil neredeyse bütün modellerde var, bazısında çok bazısında az

Linea nasıl çok satıyor ? 

Edit: Yanlış anlaşıldım sanırım. Onu yazarken ki amacım kesinlikle az satmış vs değildi, sadece Galatasaray'ın kuruluş yılı olan 1905 sayısı kadar sattığı için sevinmiştim. Amacım tamamen buydu. 
Eren yanlış anladın :) Focus, Octi'den çok satınca ve Focus sevdanı da bildiğim için takılmak istedim, rakamları görüpte havaya girme, sevinme diye 8D

Bu arada şimdi dikkat ettim harbi tam 1905 satmış. Patron GS'lı ise yuvarladılar mı acaba 8D

Eren yanlış anladın :) Focus, Octi'den çok satınca ve Focus sevdanı da bildiğim için takılmak istedim, rakamları görüpde havaya girme diye 8D

Bu arada şimdi dikkat ettim harbi tam 1905 satmış. Patron GS'lı ise yuvarladılar mı acaba 8D
Biraz öyle olmuş sanırım, ne bileyim ben öyle ince takılmalardan pek anlamam :D

Focus sevdası mı? Kim, hangi focus sevdası ?  8D

Yine de bu pahalılıkta rakamlar çok yüksek ve bizim ülkemiz Avrupa ülkeleri gibi değil ne yazık ki ömrünü tamamlayan araçlar trafikte dolaşıyor, her geçen gün kötüye gidiyoruz ama bir önlem vb yok. Allah sonumuzu hayretsin. :/

Ekli dosyayı görüntüle 1758

2016 Ocak ayında otomobil ve hafif ticari araç satış rakamları açıklanmış.

Listenin tamamı için kaynak linklere tıkayabilirsiniz.

Benim dikkatimi çeken ve takip ettiğim C segmenti Sedan ve Hatchback satış rakamlarıydı. İlk dikkatimi çeken bir önceki yıla göre Ocak ayında Golf'deki düşüş ve Leon'un yükselişi. Mercedes A serisinin de bence önemli bir yükselişi mevcut. Sanıyorum reklamların da etkisi yüksek.

C segmentindeki Sedan satışlarına baktığımda, Fluence'in her ne kadar düşüş yaşasa da pazarda lider konumda.

Corolla yükselişini devam ettirmiş. Yeni Egea ise hızlı bir giriş yapmış görünüyor pazara. Tabi bu ilk 3 araçta Filo satışları ne derece etkili iyi analiz etmek lazım. Zannediyorum Corolla bu anlamda Fluence ve Egea ya göre çok daha başarılı.

Dikkatimi çeken ise Jetta'nın satış rakamları.. Ufukta yeni model, makyajlı kasa vb. satışları olumsuz etkileyecek haberler çıkmamasına rağmen Jetta'da ciddi bir düşüş yaşanmış.

Octavia ise başarılı bir satış grafiği ile neredeyse Jetta'yı yakalamış durumda. Zannediyorum insanlar verdikleri paranın hakkını alamadıklarının farkına varmışlar :) İşin şakası filo satışlarında şirketlerin tercihleri de olabilir..

Saygılar..

Ekli dosyayı görüntüle 1762

Ekli dosyayı görüntüle 1763

http://www.odd.org.tr/web_2837_1/neuralnetwork.aspx?type=73

http://www.ototeknikveri.com/haber/6599/2016-ocak-turkiye-model-bazinda-otomobil-satislari
Tabloları incelediğimde gözüme çarpan iki sonucu paylaşmak istedim.

Birincisi, Sedan satışlarında Fiat 2. liğini henüz kaptırmamış görünüyor. Linea müşterisinin Egea'ya geçiş yaptığı, Linea'nın ömrünü tamamlayıp, yerini Egea'ya bırakacağı bir süreci yaşadığımız anlaşılıyor, satış rakamlarından.

İkincisi, 308'e büyük umutlar bağlayan Peugeot'nun Türkiye pazarında tamamen havlu attığı, iflas ettiğidir. 308'in gelmiş geçmiş en iyi 308 olması Peugeut'u kurtaramamış görünüyor.

Geri
Üst Alt