Aliexpress'deki Yeni Vergi Sistemi

İsim
Enes
Herkese selamlar. İlk defa başıma geldi. Paylaşmak istedim, belki çözümü vardır diye. Daha önce Aliexpress'den aracım için aldığım parçalarda ürün fiyatını düşük yazdırıyodum, verginin az çıkması için. Ürünlerin vergilerini de ptt görevlisine ödüyoduk. Şimdi ise vergiyi, ödeme sayfasında direk ürünün fiyatına ekliyolar. Son aldığım üründe böyle bir şey yaşamamıştım. Şimdi aracım için başka bir ürünü almayı denedim(o da bunun gibi elektronik parça) ama burada çıktığı gibi bir vergi çıkmadı. Sistem mi değişti bilgisi olan var mı, ek olarak bunun bir çözümü var mı ?

asdasdasaa.png

Evet hocam sistem degisiyor

Bir kisim satici yeni uygulamaya gecti

İlerde tum saticilarda satin alma asamasinda vergi odenecek

Aliex. Türkiye temsilciliği tarafından getirilen bir uygulama sanırım. Yakın zamanda tüm mağazalar aynı şekilde yapacak. Hatta bazıları Türkiye'ye malzeme gönderimini engelledi :)

@HONEY Abi şimdi adamın diğer ürünlerine de baktım, aynı şekilde hepsine vergi çıkıyo. Diğer satıcılarda şu an böyle bir durum yok. Bu alacağım parça başka satıcıda da yok şu an. Bu satıcıyla konuşup vergisiz alma şansımız var mıdır sence ?

[mention=11839]HONEY[/mention] Abi şimdi adamın diğer ürünlerine de baktım, aynı şekilde hepsine vergi çıkıyo. Diğer satıcılarda şu an böyle bir durum yok. Bu alacağım parça başka satıcıda da yok şu an. Bu satıcıyla konuşup vergisiz alma şansımız var mıdır sence ?
Vergisiz alma sansiniz yok bence

Ancak baska ülkeye satin alma kargo olursa bizim vergi sisteminden yirtabilirsiniz

Benimde malzeme aldığım yer hatalı ürün bedeli yazma suçundan 15 gün ban yedi mesela. Vergilendirme konusunda biraz daha kemerleri sıkacak sanırım Aliexp. Ülke temsilcilikleri bu konuda zorluyor. Her satıcı buna geçmiş değil, belki diğer satıcıları deneyebilirsiniz.

Benimde malzeme aldığım yer hatalı ürün bedeli yazma suçundan 15 gün ban yedi mesela. Vergilendirme konusunda biraz daha kemerleri sıkacak sanırım Aliexp. Ülke temsilcilikleri bu konuda zorluyor. Her satıcı buna geçmiş değil, belki diğer satıcıları deneyebilirsiniz.
Bu işler bayağı sıkıntıya girecek anlaşılan ilerleyen zamanlarda. Bundan başka satan yok. Golf için 3-4 satıcı var bu parçayı satan ama passat için yok malesef. Ebay almanya sitesine baktım, orada da komple set halinde satılmıyo. Hep parça parça, kablo tesisatları yok. Şu retrofit işlerinde bir işi de sıkıntısız atlatsam şaşıcam. Hep bir stres, hep bir aksiyon.

Bence herkes vergisini vermeli. Fiyat avantajin yoksa almazsiniz bu kadar basit.

Alicilar vergi kacirmak icin denemeler yaptikca ve bunu bir hakmis gibi anlattikca satıcılar ve pazaryerleri ulkemize urun gondermeyi birakabiliyor ve bu durumda hem biz hemde devletimiz zarar görmekte.

Ha vergi sistemimiz cok iyi mi derseniz, o konuda haklisiniz ama birkac kisi kacakcilik yapacak diye normal alicilar da magdur oluyor.

Cogu firma artik TR ye urun gondermiyor farkli nedenlerle.

Daha geçenlerde benzer bir olay yasamis bayisi oldugumuz firma orada neler oluyor diye bize ulasmis ve adamlara aciklamak icin zorlanmistik.

SM-G980F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim de dikkatimi çeken çoğu üründe kargo ücreti var. Eskiden bu kadar değildi sanki. Hala 15 TL falan mı vergi ödüyoruz bir kaç parça küçük şey alacaktım çünkü. 

Maalesef Birçok şey için Türkiye'deki ürünlerle fiyat farkı kalmadı hatta daha pahalıya gelir oldu.

Bu vergi sistemi saticiyla ilgili degil arkadaslar vergi alanlar direkt olarak aras kargo ile gonderim yapiyor hic beklemeden yurt icinden alinmis gibi kargo hizlica geliyor diger vergi olmayan saticilar ise ptt kargo ile gonderip tr de vergisi cikiyor .

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bence herkes vergisini vermeli. Fiyat avantajin yoksa almazsiniz bu kadar basit.

Alicilar vergi kacirmak icin denemeler yaptikca ve bunu bir hakmis gibi anlattikca satıcılar ve pazaryerleri ulkemize urun gondermeyi birakabiliyor ve bu durumda hem biz hemde devletimiz zarar görmekte.

Ha vergi sistemimiz cok iyi mi derseniz, o konuda haklisiniz ama birkac kisi kacakcilik yapacak diye normal alicilar da magdur oluyor.

Cogu firma artik TR ye urun gondermiyor farkli nedenlerle.

Daha geçenlerde benzer bir olay yasamis bayisi oldugumuz firma orada neler oluyor diye bize ulasmis ve adamlara aciklamak icin zorlanmistik.

SM-G980F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ben vergi vermiyelim demiyorum ama aldığımız şeyle orantılı olsun düşüncesindeyim. Alacağım ürünün 1/3 kadar vergisinin çıkması çok acı bir durum. Bu parçaların yurtdışında fiyatları, adamların aldıkları maaşlara göre çok komik rakamlar gerçekten. Ama bizde dolar kuru, ve bunun üzerine birde yüksek vergiler olunca çok maliyetli oluyo. İnsanlar ister istemez bu tür şeylere başvurmak zorunda kalıyo(ben de dahil). Ben şuna da razıyım; gidip bu vergili fiyata doğuştan bu parçaları almaya ama o da olmuyo malesef :)

Geri
Üst Alt