İndirim yerine neden sıfır faizle araç satışı oluyor acaba

xbaracudax

Yeni Üye
İsim
Hakan
Merak ediyorum, firma bu işten nasıl kazanıyor, matematiksel olarak nasıl düşünmeliyim.( sıfır faizde paranın maliyetini firma karşılıyor sanırım, )

Bu miktarı indirim yapsa nakiti olan biri daha ucuza alır daha fazla satış yapılır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@xbaracudax Hemen anlatayım 

Örnekle:

-A Marka aracın Ana fabrika Üretim yeri satış fiyatı 20.000 tl biz bu parayı aracı almak için vermemiz gerekiyor.

-Gelen ötv ve kdv ile araç 100.000 tl oluyor.

-Bakıyorlarki 2. El piyasası darma duman oluyor kdv veya ötv oranını düşüyorlar bu sayede sıfır araca yoneltiyorlar.

Soruya gelicek olursak ana fabrikadan menşei olan yerden gelen A aracımızı satın aldığımız yere parasını tam tamına veriyoruz onun bu işten ne kârı ne zararı var sadece kendi uygulamış olduğumuz kdv ve ötv oranlarıyla oynuyoruz. Bu işte son aşama bayiler bayinin satış politikasına göre kesinlikle kâr planlamasi işler.

Otomotiv sektöründen bir arkadasa sordugumda bana ÖTV dilimi sorunu yüzünden yapiyor bazi firmalar dedi.

Mesela bir araba 135 bin liradan ithal edildiyse, o arabayi zararina 129.999 liraya satayim dese bile ötv dilimi degismiyor, %80 ötv kesilmek zorunda, bu yüzden octavia'da oldugu gibi kredi kampanyasi yapiyorlar, cünkü muhtemelen 135 bin lira gibi fiyattan ithal edildi yüksek kur yüzünden

ÖTV üst dilime güncellenebiliyor ama ithal edildigi dilimin altina düsmesine devlet izin vermiyor, her türlü %80 ötv'yi aliyor ithal edilen fiyattan.

Dogru-yanlis bilmiyorum ama mantiklida geliyor bir acidan

Satabilmek için...

Millet yine kuyruk oluyor 

Çoğu arabayı 231 e alabiliyorsun artık vergi dilimi die bi saçmalık geldi e kimse de 231 yok 100 nü taksit yapalım yeter ki al taktiği....

Firmalar da para kazanmıyor artık vergi peşin alınır 

231 bin tl lik araç 100 bin taksit peşin 131 bin...

e bunun otv kdv derken zaten 131 bin tl devlete gidiyor :)

...

Otomotiv sektöründe 0 faiz veya piyasa şartlarına göre daha düşük faiz oranlı kampanyalarda banka/finans şirketi krediden etmesi gereken kazancı bayiye fatura ediyor. Bayi de fiyatı indirmek yerine sabit tutarak o indirim oranını veya çoğu zaman daha düşük bir tutarı finans kuruluşuna ödemiş oluyor.

Bayi az indirimle daha çok kazanıyor, finans kuruluşu kazanıyor, müşteri 0 faiz aldığını düşünüyor :)

@xbaracudax zaten fiyatları yüksek. Oranlar yüksek. E vergilerde yüksek. Şimdi burda olay şu kaybeden araba aldığını zanneden bizleriz. Bayii az  indirim ve sıfır faiz diyip 100 bine 12 ay taksit diyor e zaten herhangi bir bankadan gitsen istesen düşük mebla ile alabilirsin Kredi yeterki zamaninda ödeyen müşteri ol. Banka krediden Bayii karindan devlet vergisinden geri kalmaz. Bize sadece kalan borç ve stresli günler. Yazık halimize... 

Geri
Üst Alt