Klima Yönlendirme

SB1907_23

Üye
İsim
Serkan
Merhaba

Geçen yıl bu zamanlar klima yönlendirme ayarının çalışmadığını ve hangi konuma alırsam alayım camda takılı kaldığını fark ettim.

Kayseri  VW servisi ile görüştüğümde aracın ön göğsün tamamen söküleceğini, sorunun bulunacağını ve parça siparişi verileceğini, bu esnada aracın en az 3-5 gün serviste kalacağını söylediler. O kadar zamanım olmadığı için ve Elazığ gittiğimde aracı birkaç gün servise bırakacak zamanı bulabileceğim için yazı bekledim.

Bu arada da kimle görüşsem "ön göğsü söktürme tekrar eski halinde kalması çok zor" dediler.

Elazığ serviste ön göğsü sökmeden arıza tespiti yapıldı ve pozisyon motoru ile ayar ünitesinin değişmesi gerektiğini söylediler, 1718 tl fiyat verdiler. Fakat pandemi, bu işlemi yaptırmama engel oldu. Çünkü Türkiye'de parça yoktu ve Almanya'dan gelmesi en az 15 gün sürecekti. El mahkum başka bahara erteledik ve yakın zamanda Kayseri'den fiyat ve zaman bilgisi istedim. yaklaşık 2500 tl fiyat verdiler.

Bugün ise özel bir servis ile durumu paylaştım ve bir elektrikçiye yönlendirdiler. Sorunlu kısmı söylemeden araca baktırdım ve servisin bahsettiği motoru işaret etti. Göğsü komple sökecek misiniz diye sorduğumda da "Ne yaptın sen abi, her şey için böyle komple sökme yaparsak işimiz var. Biz Türkler olarak 10 civata varsa 7sini gevşetir, 3ünü söker ama arada birkaçını da kaybederiz" dedi. Çözüm olarak da pedalların yan tarafından o motora ulaşabildiklerini söylediler. VW in bir çok modelinde bu sorunu yaşayan bir çok kişiyi görmüştüm daha önce, bu usta da yöntem geliştirmiş kendince. Motorun aslında komple bozulmadığını, içinde bir parçanın arızalandığını söyledi. Komple değiştirirsek 950 tl olur dedi ama bu sorunu çözmek için o parçayı değiştirmek yeterli olur ve fiyatı da 350 tl dedi.

Şimdi gelelim sizlerden isteyeceğim yardıma :)  Bu problemi yaşayan ya da bilgi sahibi olan var mı? Ön göğsü komple sökmek ve birkaç gün arabadan vazgeçmek (Kayseriyi, Elazığın tespit ettiği parçaları getirtmek ve değişimini sağlamak üzere ikna ettim sayılır, birkaç gün beklemeden parçalar geldiği gün gidip yarım günde değişim yaptırabilirim gibi görünüyor) karşılığında 2500 tl vermek yerine göğsü sökmeden motora ulaşırım diyen ustaya 350 tl karşılığında bir şans tanımak sizce de mantıklı mı?  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim aracımda da ısıtma problemi olmuştu ve ben de ilk iş olarak yönlendirme motorlarını kontrol etmiştim ve birçoğuna ön konsol dökülmeden ulaşılabiliyor, bence sen o sanayideki arkadaşa git. Eğer şansın varsa motor değilde üzerindeki dişli yerinden çıkmıştır. Bu şekilde daha ucuza kurtulursun.

Upvote 0
@buelent111 teşekkürler. Kayseri Servis ön konsolu komple sökmeden işlem yapmayacağı için orayı zaten sildim aslında. Elazığ'da da pedal yanındaki paneli sökerek bakmışlar anladığım kadarıyla, ön konsolu sökmeden baktıklarını söylemişlerdi çünkü. Tabi bu işlemi yapabilirken değişim esnasında neden konsol sökülüyor onu anlayamadım. ben de sanayideki arkadaşa şans vermeyi düşünüyorum. hiçbir şey yapamasa bile motoru servisten alıp bu arkadaşa pedal yanından taktırmak daha mantıklı geliyor.

Upvote 0
Sanayideki ustanın bahsettiği yere baktım, o panel bu işler için konulmuş büyük ihtimalle. buna rağmen servis neden tüm ön konsolu sökmeyi tercih ediyor acaba? Tek sebep dar alanda çalışmamak mı yoksa 1000tl civarındaki sök tak işçiliği mi?

Upvote 0
@SB1907_23 hocam maalesef servisler de sanayideki ustaların da büyük çoğunluğu aynı şeyi yapıyor. Yani yaptıkları hırsızlıktan başka birşey değil bana göre. Çünkü göz göre göre 100 liralık plastik parça için günlerce uğraştım. Torpido sökeni mi ararsın, radyatör değiştireni mi, klima motorunu mu :)  o yüzden mutlaka namuslu bir esnafın yanına gitmenizi tavsiye ederim. 

Upvote 0
Hocam bazı işler vardır, gerçek anlamda ustalıkla hallolur. Diğerlerinin günlerce tamir etmeye çalışacağı şeyi, işinde ustalaşmış kişi yarım saatte de halledebilir. Bu durumda çoğu müşteri “Yea usta iki hareket yaptın, X lira istiyorsun çok değil mi” der. Aslında o 30 yıl + 30 dakikadır. Hatta bazı ustalar bu tepkiyle karşılaşmamak için yalandan işi uzatıp gürültü çıkarırlar ki “usta bir şeyler yapıyor” algısı uyandırsın. Servisin “abi bunun tamiri yok, arabanın önü komple değişecek” demediğine dua edin.

Ben her zaman muadillerine göre çok ucuz olan maldan/hizmetten şüphelenirim, tercih etmem, genelde de haklı çıkarım ama bazen de fırsatlar denk gelebiliyor. Sanayiide bulduğunuz usta yukarıdaki gibiyse şanslısınız. Değilse servisin şefkatli kolları sizi bekliyor olacak... :)  

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
VW markayı kronik arıza olarak yenilemeli. bir arabanın her tarafı kronik arıza olabilir mi ya? 

Upvote 0
@SB1907_23 hocam maalesef servisler de sanayideki ustaların da büyük çoğunluğu aynı şeyi yapıyor. Yani yaptıkları hırsızlıktan başka birşey değil bana göre. Çünkü göz göre göre 100 liralık plastik parça için günlerce uğraştım. Torpido sökeni mi ararsın, radyatör değiştireni mi, klima motorunu mu :)  o yüzden mutlaka namuslu bir esnafın yanına gitmenizi tavsiye ederim. 
bu biraz da vw in suçu, anladığım kadarıyla bu kısımdaki parçalarda bir genel sorun var ve de mümkün mü bilmem ama hiçbir şeyi bu kadar ulaşılmaz bir yere gizlememek lazım

Upvote 0
Hocam bazı işler vardır, gerçek anlamda ustalıkla hallolur. Diğerlerinin günlerce tamir etmeye çalışacağı şeyi, işinde ustalaşmış kişi yarım saatte de halledebilir. Bu durumda çoğu müşteri “Yea usta iki hareket yaptın, X lira istiyorsun çok değil mi” der. Aslında o 30 yıl + 30 dakikadır. Hatta bazı ustalar bu tepkiyle karşılaşmamak için yalandan işi uzatıp gürültü çıkarırlar ki “usta bir şeyler yapıyor” algısı uyandırsın. Servisin “abi bunun tamiri yok, arabanın önü komple değişecek” demediğine dua edin.

Ben her zaman muadillerine göre çok ucuz olan maldan/hizmetten şüphelenirim, tercih etmem, genelde de haklı çıkarım ama bazen de fırsatlar denk gelebiliyor. Sanayiide bulduğunuz usta yukarıdaki gibiyse şanslısınız. Değilse servisin şefkatli kolları sizi bekliyor olacak... :)  
son konuştuğum ustaya tavsiye ile gittim, anladığım kadarıyla da bu problemi epey kere çözmüş daha önce.

ama ben yapamasa da sorun değil diyerek gidiyorum çünkü servis o parçayı komple değiştirmekten ve bunu yaparken de ön konsolu komple sökmekten başka çözüm sunmadı. bu usta dediğini yapamazsa "madem pedal yanında söküp takabiliyorsun orijinal parçayı sana getireyim onu tak" der çıkarım. kaybım 350 tl olur, ön konsol sökülmesinden de kurtulurum.

Upvote 0
@Culture33 ben aracı sıfır aldım ve hemen akabinde sağ ön kapının her kar yağdığında açılmaması sorunu ile karşılaştım. defalarca servise gittim. birinde yağlayıp gönderdiler, birinde gergi değişti, birinde menteşe değişti.... menteşe de galeride duran sıfır araçtan sökülüp takıldı hatta. Aklımdaki çözümü anlatmaya çalıştıkça olmaz dediler. usta başı "40 yıllık ustayım bana mı öğretiyorsun" deyip çözüm diye menteşe değiştirdi. kapı 10 cm açılıp birşeye çarpar gibi duruyordu, menteşenin ne suçu olabilir, buraya su giriyor ve çıkmayıp donuyor buna çözüm bulun diye çıkışınca servisteki ustabaşı "ayazda kalıyorsa olur, o kapıyı kullanmayın" dedi, "sol ön kapı olsa arabayı kullanma mı diyecektin" diyerek doğuşa şikayet ettim. suyu oradan tahliye etmedikçe sorun gergi kısmında da olsa menteşe kısmında da olsa yine o su oraya girecek ve donacak ama bunu anlatamadım. doğuş almanyaya göndermek için video istedi ve sonunda almanyadan benim başından beri söylediğim şeyi söylediler ve sorun çözüldü.

yedek parçadan gelen sıfır gerginin altındaki plastik parçayı kullanmamışlar, zaten arabada var demişler o parça. sorun da arabadaki o plastik parçada tahliye kanalı olmamasıymış, üretim hatası.

ama 40 yıllık ustamız, 40 yıldır gördüğü bildiği dışında bir soruna çözüm üretemedi ne yazık ki, işgüzarın biri de plastik parça zaten var deyip onu değiştirmemiş. arabada gergi de zaten vardı keşke onu da değiştirmeseydiniz dedim artık.

velhasılı kronik sorunlar da var bildiğinden gördüğün farklı sorunlara çözüm üretme kabiliyeti olmayan ustalar da.

Upvote 0
@SB1907_23 aynen öyle hocam. VW bu konuda çok sıkıntılı. Kronik arıza olan durumları asla kabullenmiyor ve maalesef bu da bizim gibi tüketicinin zararına oluyor. Hayır kabul etmemesi de artık bence problem değil, alıştık artık zaten bu gamsızlıklarına ama biraz daha vicdanlı davransalar keşke de bu kadar keriz yerine koymasalar artık bizi. Biz de aracımızı güvendiğimiz yerde yaptırsak.

Upvote 0

Geri
Üst Alt