Tek lastik tel kırığı

İsim
Kenan Kalav
Herkese iyi akşamlar,

Yazlık 2018 mayıs Yokohoma blue lastiklerimden birinde tel kırığı var sanırım, lastikçim kışa geçerken lastikler çok iyi demişti.

bu kanıya kışlastiğine geçen sene geçmemiştim, bu sene geçtiğimde aracımda konfor arttı ve 120 üzeri otobanda sağ ön lastik sallantı oluyor 140 a gelince sallantı gidiyordu.

kışlıklarda pek o sürrate çıkmamak lazım ama 120 üzerini bikaçkere test ettim, kaymak gibi ne bi sallantı ne bi titreşim, hatta yazlıkta 35 km hafif yokuş çıkarken sabit 30-35 le giderken bile sallantı oluyordu,

neyse gelelim derdime;

sağ ön lastik değişimi tek başına yapmak mantıklı değil diye okudum,

seçenekler

1- 2018 eski çıkma diş derinliği benimkilerle aynı çıkma lastik almak

2- sıfır 2 adet yine yokohoma lastik almak.

3- hiçbişey olmaz sıfır yokohoma aynı model lastik takmak

4- 4 lastiği değişmek

Bu gibi tek lastik değişiminde ne yapmak gerekir.

Sol ön lastik durumu nasıl? Eğer o da eskidiyse bence 2 tane yeni ön lastik alın.

Sağ önü çıkartıp 1 tane yeni lastik alırsanız sol ön ile aralarında diş farkı vs olacağı için yol tutuş farkı olacaktır. Bu yüzden en iyi senaryo 2 tane yeni ön lastik almaktır. Sol ön durumu iyiyse yine benzer oranda kullanılmış aynı marka model lastik alabilirsiniz. Tabi bulmak muhtemelen zor olacaktır.

Hocam, benim de kışlıklarda sağ ön lastiğimi tamiri olmayacak şekilde köpekler ısırmıştı, çok yakın tarihli bir çıkma lastik aldım açıkçası sorun da yok, lastikçi sorun olmaz dedi. 200 km hızı da gördüm hafif virajda. Hiç bir sorun da yaşamadım. Yani yakın tarihli o ayarlarda bulursanız bence tek lastik olur fakat çok zor bulursunuz diye düşünüyorum

Başkasının başına gelmesi açısından tekrar yazıyorum,

Kulaktan dolma tel kırığı vardır, denen şeyi sanayi işi yapan bi iki kişi söylemişti.

Yanlış yönlendirme olmaması açısından en iyi yöntem işi erbabına bırakmak,

@mehmetmert in eklediği konuda Hunter Road Force videosunu izleyince, aracın yaz lastiği değişimine bu cihaz olan yere götrüdüm,

Sorun ; Jantların 4 ü de eğiklik biraz biraz varmış, işlem yapıldı,

Cihaza bağlayıp ölçümlerde iki seçenek sundular, titreşim mi çekme mi,

Titreşim olmasın dedim, hafif bilgisayarda sağa çekme gösterdi ama kullanımda hissedilmiyor,

Yani diyeceğim o ki; işi gerçekten bilen, ve adam akıllı gerçekten profesyonel cihazlar kullanan yere gidip derdinizi anlatırsanız çözüm bulabilirsiniz,

Kulaktan dolma kendi yöntemlerimle tek kırık diye, gözü karartıp lastik alsaydım, hiç bir şey değişmeyecekti,

sağlam lastikleri boşa çıkaracaktım, verdiğim paranın dışında çözümü bulamamış olacaktım.

Aklınızda bulunsun.

Hocam geçmiş olsun sorunun bu şekilde hallolmasına sevindim.

Mehmet beyin paylaştığı video gayet bilgilendiriciydi. Siz de İstanbul'dasınız sanırım rica etsem gittiğiniz lastikçinin bilgilerini paylaşabilir misiniz, bizim için de faydalı bir bilgi olur bundan sonrası için.

@CanKay84  Ataşehir paladyumun orada Lastikpark a gittim, gayet ilgiliydiler, Lastiklerin yazlığa geçişi + road force balans için 200 e anlaştık, 650 lira verdim kurtuldum :D

Bana çok yakınmış hocam aklımda bulunsun. Teşekkür ederim bilgi için.

@jamesdaugles 2 adet sıfır lastik alıp takmak en doğrusu, canınızı 4 lastikte taşıyıp, 4 fren tertibatı ile emniyetle duruyorsunuz. kalan tek lastiği de duruma göre stepnenin küçük ise, jant alıp büyük ebada geçebilirsiniz.

Başkasının başına gelmesi açısından tekrar yazıyorum,

Kulaktan dolma tel kırığı vardır, denen şeyi sanayi işi yapan bi iki kişi söylemişti.

Yanlış yönlendirme olmaması açısından en iyi yöntem işi erbabına bırakmak,

@mehmetmert in eklediği konuda Hunter Road Force videosunu izleyince, aracın yaz lastiği değişimine bu cihaz olan yere götrüdüm,

Sorun ; Jantların 4 ü de eğiklik biraz biraz varmış, işlem yapıldı,

Cihaza bağlayıp ölçümlerde iki seçenek sundular, titreşim mi çekme mi,

Titreşim olmasın dedim, hafif bilgisayarda sağa çekme gösterdi ama kullanımda hissedilmiyor,

Yani diyeceğim o ki; işi gerçekten bilen, ve adam akıllı gerçekten profesyonel cihazlar kullanan yere gidip derdinizi anlatırsanız çözüm bulabilirsiniz,

Kulaktan dolma kendi yöntemlerimle tek kırık diye, gözü karartıp lastik alsaydım, hiç bir şey değişmeyecekti,

sağlam lastikleri boşa çıkaracaktım, verdiğim paranın dışında çözümü bulamamış olacaktım.

Aklınızda bulunsun.
@Culture33    hocam teşekkürler çözüldü, açtığım konuya, çözümüde şu şekilde oldu demek için, başkalarının da aklında bulunsun diye yanıt yazdım.

Geri
Üst Alt