Yılda 5 bin km için yıllık bakım yapılmalı mı?

kdombayci

Üye
İsim
Kemal
Arkadaşlar merhaba, bir konuda görüşlerinize başvurmak istedim. 

Golfüm 2015-1,4-manuel.

Bugüne dek tüm yıllık bakımlarını yetkili vw servislerinde yaptırdım. 

En son 75 bin km bakımını araç 72 bin kmde iken geçen yıl bugünlerde yaptırmıştım. Ancak pandemiden dolayı bir yılda 5 bin km kullanımım oldu. Şu an 6.yıl / 90 bin km bakım zamanı geldi ama araç 77 bin kmde. 

Sizce bu bakımı hemen yaptırmalı mıyım, yağ 1 yılda vasfını yitirir mi, yağla birlikte mutlaka değişmesi gereken malzemeler var mıdır? 

Birkaç ay ertelemem soruna yol açar mı? 

(Servisten 1.134 TL fiyat aldım.) 

Şimdiden teşekkür ederim. 

Bir kac ay ertelemek hic bir sakinca olmaz BENCE

Uzman arkadaslar daha net bilgi verebilir

Hocam araç isterse yerinden oynamasın 1 yıl sonra yağ etkinliğini yitirir. TSI motor bakımlarını aksatmamak yararlı olabilir hepimiz gününü geçiriyoruz maalesef.. Örneğin bende yeni araç aldım bu yıl kışlık lastik almasam olur aslında ama alacağım çünkü seneye en az 150-200 TL bandında zam gelecek :)  Sizin durumda o hesap ertelediğinizde hem araç için iyi olmaz hemde bakım maliyetleri gün geçtikçe artıyor..

@kdombayci önceki aracımda siz gibi durumu yaşamıştım.Usta takvimini doldurduğunu fakat km doldurmadığını belirterek yağın kıvamını ve rengini gösterek şimdilik gerek yok demişti.Bununla birlikte filtreleri yoklamıştı kendi parametrelerine göre.Dolayısıyla uzun zaman yağ değişimi yaptırmamış ve araç da  herhangi bir sorun çıkarmamıştı.(araç coralla dizel idi).

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aracım 2013 1.4 tsi 77 binde bakım yaptım 1 sene 2 ay oldu ve şuan 84 bin oldu. Km dolmadı ama yıl dolduğu için bakımı 85 bin km de yapacağım. Normalde 90 binde bakım olacaktı... Aracınıza ne kadar iyi bakarsanız oda size iyi bakacaktır... Tavsiyem ne olursa olsun aracın bakımlı olması...

@kdombayci Km dolmasada Türkiyedek VW bakım şartları gereği yılda bir veya 15km de bir hangisi önce dolarsa!

Ben hep yıllık 4.000-6.000km yapıyorum ama yıldan dolayı heryıl da bakım yaptırıyorum.
Hele bu yıl pandemiden ötürü 2.000km falan aca yaptım ama bakıma gideceğim.

@kdombayci Merhaba,

Bence düşünmeyin yaptırın.. Yetkili servisiniz ile görüşün yine bazı yetkililer dışarıdan OEM parça ile iş yapmayı kabul ediyorlar.. Filtreleri satın alabilirsiniz mesela, Kullanacağınız yağıda.. 3-5 tasaruflar ileride baş ağrısına sebep olurlar.. Atlatmayın nacizane tavsiyem

Hocam bakımları vaktinde ve vaktinden önce yaptırılan araç orta ve uzun vadede daha az masraf açar, genel kaidem bu. 10 yıl binecekseniz araca gecikmeden hemen yaptırın.

Ancak "1 yıl sonra yağ vasfını yitirir" denilen olgunun dakik olduğunu hiç sanmıyorum :)  Sizin gibi çok az kullanım sonundaki bir senede bakım uyarısı geldi yağ etkinliğini yitirdi hemen 12 saat içinde bakıma götürmeliyim diye bir durum yok bence. aracın hal-i hazırda yoğun kullanılmadığını söylemişsiniz. Ancak araç historisinde gecikmiş bakım olarak kayda geçer ve satışta olumsuzluk olarak karşıya çıkabilir bu husus.

1-2 sene sonra satacak sa yaptırmasın demi hocam ?

Hatta 15 bin km deniyor sa 15 bin dolana kadar 3 5 yil binsin satacaksan ama...

Hocam ister binin ister satın 

O arabanın herşeyi ithal yarın Birgün  satışa cikaririsiniz belki bu arkadaş alır ya bir başkası en fazla dua alırsınız...

1 yılı geçirmeyin hatta 11 ayı derim işi garantiye alın

Satacaksaniz ayrı ama yaptırmayın alan düşünsün alan alman fransız Arap olamayacak yine türk olacak ama olsun satacaksaniz kar kardır sizden 1 bin küsür çıkmaz alıcı arkadaş düşünsün artık....

Bakim önemli 1 yilda yağin kimyasi değsir siz değiştirin en fazla fayda görürsünüz saygılarımla 

@mbonat@Mmt0634@erty@Franquaz@Terms@Baho_34@kozdemir66@HONEY@guvenc

Arkadaşlar, değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

Rutin bakımları bugüne kadar hiç aksatmadan yaptırdım, bu konuda hassasiyetim var. Ancak bu yılki bakımda km azlığından dolayı biraz ertelesem mi diye düşünmüştüm. Önerilerinizle bana yardımcı oldunuz.

@Mmt0634

Hocam öneriniz için teşekkürler. Şu an aracımı satmak gibi bir düşüncem yok ama satacak olsam da bakım masrafından kaçınmak ya da alıcının ödemesine yol açmak gibi bir düşüncem asla olmaz. 

@erty arkadaşımız bakımın geciktirilmesinin olası satış durumunda karşıma olumsuzluk olarak çıkabileceği yönündeki haklı endişesini paylaşmış. 

Saygılarımla 

1-2 sene sonra satacak sa yaptırmasın demi hocam ?

Hatta 15 bin km deniyor sa 15 bin dolana kadar 3 5 yil binsin satacaksan ama...

Hocam ister binin ister satın 

O arabanın herşeyi ithal yarın Birgün  satışa cikaririsiniz belki bu arkadaş alır ya bir başkası en fazla dua alırsınız...

1 yılı geçirmeyin hatta 11 ayı derim işi garantiye alın

Satacaksaniz ayrı ama yaptırmayın alan düşünsün alan alman fransız Arap olamayacak yine türk olacak ama olsun satacaksaniz kar kardır sizden 1 bin küsür çıkmaz alıcı arkadaş düşünsün artık....

Bakim önemli 1 yilda yağin kimyasi değsir siz değiştirin en fazla fayda görürsünüz saygılarımla 
Yanıtınız ciddi ise yersiz ve fazla tepkisel. Tam olarak okumadan yanıt vermişsiniz sanırım, arkadaş "aracı fazla kullanmıyorum, bir bakımı 1-2- ay geciktirsem" ne olur demiş, ona yanıt vermişiz. bunun bir etkisi varsa bu etkiyi 10 yılda siz ya görürsünüz ya görmezsiniz demişiz. 1 bakımı 2 ay geç yaptıran herkes aracın 10 yıl sonraki sahibine büyük ayıp etmiş oluyor sizin deyiminizle. ilginç.

Yanıtınız ciddi ise yersiz ve fazla tepkisel. Tam olarak okumadan yanıt vermişsiniz sanırım, arkadaş "aracı fazla kullanmıyorum, bir bakımı 1-2- ay geciktirsem" ne olur demiş, ona yanıt vermişiz. bunun bir etkisi varsa bu etkiyi 10 yılda siz ya görürsünüz ya görmezsiniz demişiz. 1 bakımı 2 ay geç yaptıran herkes aracın 10 yıl sonraki sahibine büyük ayıp etmiş oluyor sizin deyiminizle. ilginç.
Evet hocam 10 yil sonra da o araç pert e çıkmadığı sürece bu ülke de olacak yine tum parçaları ithal olarak toplanmaya çalışılacak...

Gerçi pert e çıksa da biz onu trafiğe bi şekilde kazandırıyoruz tekrar da ayrı konu...

Hepimiz araclarimiza satsak ta satmasakta iyi bakmamiz gerekiyor değerli hocam...

Ben size tepki göstermek değil amacim 

Artık tahammul edemiyorum satacaksan şu nü yap bineceksen şunu gibi tabirlere...

Golf için konuşuyorum bu araç almanyada üretiliyor ne golfler var almanyada 88 94 model aralığında inanın tertemiz buradaki abartmıyorum 4 -5 yaşında ki golf temizliğinde diyebilirim nedeni nedir ? 

Biz bize yetiniyoruz 3 kuruştan kaciyoruz sat kurtul zihniyetine tepkim benim...

Satsan da senin benim cebim ülke orak bir  ve bı sekilde turkiyeden almanyada gidiyor o para gibi bakıyorum...

Satsak ta satmasakta arabalarimiza iyi bakalım lütfen kolay alınmıyor kolay binilmiyor...

Yoksa siz gayet normal yorum yapmisiz tepkim de size değildi hocam tepkim sat mantığında...

O tarz arabalar aldım dilim yandı dili yanan çok arkadaşım oldu 3 kuruşa hal olacak işler için bi araba parası harcadım eğer bu zihniyetler olmasa  kimsenin canı yanmaz cebinden de fazladan yedek parça ücreti çıkmaz die düşünuyurum

Ayrıca ben yağı her 6 ayda bir değiştiririm km olarak da 10 bin km yi geçirmem ülkemiz de 4 mevsim yaşanıyor yağ önemli citti sekilde özelliğini kaybediyor 1 yıl 15 bin km bile bana çok fazla gelirken...  :)

yine taktir sizindir hocam...

Geri
Üst Alt