Arabada yağmur sensörü mü varmış?

Tulkas

Üye
İsim
Emre
Arkadaşlar aracımda yağmur sensörü varmış ön camı serviste değişirken öğrendim faturaya baktım ki yağmur sensörüyle alakalı birşeyler yazıyor, bana işaretlediğim kısımda sensör var dendi. Şaşırdım tabi çünkü yok biliyordum araç 1.2 tsi comfortline sadece sürüş konfor paketi var biliyordum. Yağmur sensörü var far sensörü yok, bunlar tek pakette değil miydi?

IMG_20210213_183748.jpg

Nem sensörü olmasın?

Disari bakan tek yada 4 mercek göz yoksa yagmur sensörü yoktur, klimanin nem sensoru de aynı yerde.

Upvote 0
Araç çalışır vaziyetteyken Silecek kolunu bir üst kademeye alın. Ardından sensörün bulunduğu kısma su söküp deneme yapın. Böylece var mı yok mu belli olur.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
Hocam servisin faturasında yağmur sensörü diye girilmiş 400 küsür liralık bir parça, sordum bu nedir diye yağmur sensörü var dendi allahallah dedim ne yağmur sensörü. Bugüne kadar kullanmadım yağmur yağdıkça belki farkında olmadan kullanmışımdır sonrasında denemedim de, @Ömer Kahraman hocam o şekilde çalışırsa bi deneyeyim yağmur sensörü varsa büyük sürpriz olacak bana

Upvote 0
@Tulkas hocam bilindiği üzere konfor paketli araçlarda far ve yağmur sensörü olmuyor. ışık paket ile bu özellikler geliyor. ışık paketli araçların far anahtarında standarttan farklı olarak auto yazan bir sekme var. sizin aracın far anahtarında auto yazıyor ise kuvvetle muhtemel ışık pakette mevcuttur. 

Araç arama sürecimde denk geldiğim bir golf midline plus'ta park sensörü mevcut değildi fakat fabrika çıkışlı vites çerçevesinin etrafında park sensörü kapatma butonu vardı, buton işlevsizdi yani çalışmıyordu. Belki böyle istisnai bir durum yağmur sensörü açısından sizin araçta vardır. 

Upvote 0
@forlife servistekiler var dediler gösterdiler kolu şöyle yapınca aktif oluyor falan dediler bende dedim hiç farketmedim yani, bana sensör olmayan cam da gösterdiler dikiz aynasının yapıştığı kısımda böyle siyah kısımlar yok, bütün golf7 comfortlineların camlarında bu sensör yeri varmı acaba onu merak ettim, belki dediğiniz gibi cam sensör destekli ama aslında olmaya da bilir, e madem yağmur sensörü yok neden ön cam böyle değil mi

Golf7ye yağmur sensörü montajı yapılan bir videoda dikiz aynasına bakınca farklı benimkinde dikiz aynasıyla bitişik cama doğru aşağı ilerleyen önde siyah görülen bir kısım var, kafam karıştı

Screenshot_2021-02-13-20-51-00-599_com.google.android.youtube.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Comfortline araclarda otomatik klima var ve camdaki o yerde klimanin nem sensörü var. Midline Plus araclarda otomatik klima olmadığı icin cam farkli. Comfortline araclarda nem sensoru cikarilip yerine far yagmur nem olan sensor takiliyor ve far anahtari auto olanla degistiriliyor. Yagmur sensoru varsa teyp menusunxe yagmurta otomatik sil menusu olmali, ayrica yuksek ihtimal far anahtarinizfa auto konumu olmali. Bunlar yoksa oradaki sensör muhtemelen sadece nem sensorudur.

Upvote 0
Evet arkadaşlar an itibariyle bakıp detaylıca test ettim yağmur sensörü yok, veya var kodlanmamış aktif edilmemiş artık bilemiyorum aslını. Orada nem sensörü var belkide yukarıda dendiği gibi bilemiyorum ama cam değişim faturasını da ekliyorum bakın yağmur sensörü jeli eklenmiş 

IMG_20210214_122021.jpg

Upvote 0
2015 midline plus aracımda güneş tam açık haldeyken kendiliğinden gösterge ışığı açılıyor. Tünele girince kapanıyor.
aracımın camında hiçbir sensör göremiyorum.sanırım biryerlerde nem sensörü var klimayı devreye alıyor.ama bu gösterge panelinin sensörü nerededir bilen varmı?

Upvote 0

@Tulkas Nem sensoru de jelle yapisiyo olabilir, yada sevgili servis nem sensorunu yagmur sensoru sanıp Jel ile yapistirmis olabilir 😁

Upvote 0

Geri
Üst Alt