Kaportada pas lekeleri

Doctor

Üye
İsim
İlker
Herkese öncelikle merhabalar :)

Babamin Passat b7 tdi aracı var. Araba da aşırı miktarda taş izi var. Bugun bir iki kaportaciyla konustum ama cok bastan savma iş yapacak hissiyatı verdikleri için kendim rötus yapmaya karar verdim. Biraz araştırma yaptım. Rötuş boyasi ve çelik sistre ile tas izlerinde baya etkiliymis. Fakat bazi yerlerde pas oluşmuş. Bu paslari almak icin pek tatmain edici sonuclar bulamadim. 

Bu pasları en kolay nasil çıkarabilirim. Jantlarda kullandığımız demir tozu spreyleri etki eder mi? Veya baska ne kullabiliriz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Doctor sayı gerçekten çoksa bu işi yapan detay ustalarıyla konusmak daha mantıklı olur. 

Diğer türlü pası kaldırmanın en kesin yolu zımparadır. E siz bu şekilde bir işlemle arabanın boyasına da zarar vereceksiniz ve düzeltmeniz zor olacak. 

İyi bir usta pasta ve zımpara ile yüzeyi temizledikten sonra rötuşlar ve cilasını atıp işini bitirir. 

Yok ben kendim yaparım derseniz pasın etrafını boyalı yüzeye zarar vermeyecek şekilde bantlayarak kapatın, 2000-3000 zımpara ile pası kaldırın. Rötuş yapın bırakın. İsterseniz boya kuruduktan sonra tekrar zımpara atabilirsiniz biraz daha düzgün gözükür yaptığınız rötuş. 

@Yehanoha Hocama katılıyorum. 10 tanesi yaparım der ama 1 tanesi iyi yapar, diğerleri boyayı mahveder. Özellikle detailing işiyle uğraşan niş yerlerde yaptırırsanız güzel sonuçlar çıkabilir. 2013 Golf'ümüzde tavanda 3-4 noktada çok küçük paslanmalar vardı, rötuş boyası ile kapattırmıştım bir Bosch servisinde.

Ben kendim yapmayı pek bilmediğimden tecrübeli hocalarımız aydınlatacaktır. :)  

@Yehanoha @AhmetCakmak 

Hocalarım araba malatyada. Bugun 1 2 kaportaciyla konuştum onlar beni hic tatmin etmedi kendim yapsam daha iyi bir işçilik çıkacağımdan eminim. Bahsettigin tarz da profesyonel detailing yerler yok malesef burda. 

Youtubede Auto Estetisyen adinda bir kanal var son 2 videosunda celik sistre nasil rutus yapılır cok guzel anlatiyor. 

Benim su an tek düşüncem o pas nasil kalkar. Zimpara yaparim ama alan inanilmaz küçük. Oraya kagit bantla maskeleme yapsam bile illaki boyayı da alirim.

Direk pas uzerine rutus yapsam boya tekrar kalkar oradan olmaz. 

Aklima en mantiklisi demir tozu temizleme spreyleri geliyor. Ama o da direk serberst demiri mi aliyor yoksa demir oksiti alir mi emin degilim. 

Internette kaportadan boyaya zarar vermeden pas çözücü ok-151 adlı bir ürün  var fakat bunun kargosunun gelmesi bekleyecek pek zamanim yok.

@Doctorhocam pas dönüştürücü denen bir ürün var, lakin hem fiyat olarak biraz tuzlu olabilir hem de çok küçük bir alana uygulanması zor olabilir.

Rötuş boyasıyla kapatabilirsiniz. Taş izinden dolayı pas olur normal korozyona karşı direnç gösterecek bir katman olmadığı için direk sac hava koşullarından etkilenir demir tozu olduğunu sanmıyorum dediğim gibi basit bir rötuş boyası ve fırçayla kapatabilirsiniz en azından ilerlemez

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Pas dediğiniz şeylerin demir tozu olma ihtimali var mı ?
Yok hocam taş izi sonrasi bariz pas

Rötuş boyasıyla kapatabilirsiniz. Taş izinden dolayı pas olur normal korozyona karşı direnç gösterecek bir katman olmadığı için direk sac hava koşullarından etkilenir demir tozu olduğunu sanmıyorum dediğim gibi basit bir rötuş boyası ve fırçayla kapatabilirsiniz en azından ilerlemez

Hocam pas üstüne direk rotus yapsam rötuş kabarıp kalkmaz mi

Fotoğraf paylaşabilirseniz fikir yürütebiliriz

@Doctor Hocam maalesef Malatya’da böyle niş bir yer bulmak imkansız, ama ınstagram hesabında gördüm KND detailing adında bir yer var, gördüğüm resimlerde işini iyi yapıyor gibi duruyor İsterseniz bir bakın buraya ben de aracımı buraya boya koruma uygulaması için götüreceğim yaza doğru.

Fotoğraf paylaşabilirseniz fikir yürütebiliriz

Yarın atayım hocam. Bugun cekmek aklima gelmedi.

@Doctor Hocam maalesef Malatya’da böyle niş bir yer bulmak imkansız, ama ınstagram hesabında gördüm KND detailing adında bir yer var, gördüğüm resimlerde işini iyi yapıyor gibi duruyor İsterseniz bir bakın buraya ben de aracımı buraya boya koruma uygulaması için götüreceğim yaza doğru.
Bende simdi baktim guzel uygulamalari varmış yarin bir ugrayabilirim yanlarına 😊

@Doctor Hocam mesafe olarak ne kadar mümkün bilmiyorum ama bir ara Osmaniye’de İlyas Ateş diye bir usta meşhur olmuştu. Youtube kanalındaki videolara bakabilirsiniz. Gidemeseniz de uygulamayı kendiniz yapacaksanız belki bir fikir verir. 

Geri
Üst Alt