Far yıkama fıskiyelerinin donması

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Arkadaşlar 3 gün önce Berlin'e ilk kar yağdığında don olmuştu ve sileceği çalıştırdığımda çalışmamıştı ve su da püskürtmemişti, hatta birde video çekmiştim.  Su ısıtmalı mıdır vs. Sanırım su ısıtmalı falan değil benim araç. Yada silecek deposuna henüz don'a karşı silecek suyu koymadığım içinde donmuş olabilir su. Tam emin değilim. 

Her neyse, silecekleri çalıştırdığım günde otoamatikman far yıkamada devreye giriyordu, fakat don olduğundan sanırım far yıkama (ismini bilemedim) cihazları dışarda kaldı 2 gün boyunca tamamen içeri girememişler. OBD cihazıyla tarattığımda far yıkama bölümünde "Elektrik arızası" olarak göründü.

Hava biraz ısınana kadar bekleyeceğim dedim yapacak bişey yoktu. Su püskürtme motoru çalışmıyor, su püskürtmüyordu. Bir kaç gün geçtikten sonra kendiliğinden tekrar geri konumlarına dönmüşler! Asıl şaşırdığım konu burda aracı çalıştırmadığım halde nasıl kendiliğinden içeri girdiler ? Sürekli elektrik mi var acaba ?

IMG_3643.jpg

IMG_3644.jpg

@Recep Gül far yıkama mekanizmasını motor geri çekmiyor kendi girer donunca dışarda kalmış çözülünce mekanik olarak içeri girmiştir.

Kışın antifiriz koymayı unutmayın sağı solu patlatabilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Upvote 0
Cam sularını vw yetkili servisten alıyorum. Litresi 20₺ ye geliyor. Zaten konsantre oluyor. Sulandırarak koyuyorum. 1/1 oranında galiba -30 a kadar dayanıyor. Arkasında yazıyordu. Temizlemeside bence piyasa mallarından çok daha iyi. 

Upvote 0
@Recep Gül motor suyuna mi deyince ondan hocam. Konu mevzu silecek ya motor suyu nerden aklınıza geldi ilahi 😁. Mizacınıza sığınarak güldüm lütfen yanlış anlamayın :)  

Bende size silecek suyuna yarı yarıya antifirizli su ile normal su karışımını tavsiye ediyorum.

Mesela biz Van’da, soguk yerde yanı, full antifirizli su atıyoruz anca oluyor.

Diger tavsiyem ise temizliğin daha köpüklü ve güzel olması icin würth sabunlar var konsantre minik onlardan atın bi depoya bi adet. 

Upvote 0
@agacmalzeme Antifriz? Silecek suyuna mı motor suyuna mı ?
Aman hocam naptın cam suyuna antifiriz koyulmaz., antifiriz silecek suyu tesisatına kalıcı zarar verir..!!

Bildiğimiz yapı marketlerde, benzincilerde her yerde satılan (antifirizli cam suyu) kullanılıyor.,

Araçta ısıtmalı silecek suyu var mı bilmiyoruz.,

Fakat ısıtma özelliği olsaydı bile ısıtma özelliği sadece ön cama suyu püskürtten nozulların buzunu çözüyor., cam suyu deposunda ısıtma yok., cam suyu deposu motorun yaydığı ısıdan faydalanıyor.,

Far yıkamalı araçların silecek suyu deposu daha büyüktür., 5-6 lt. civarı deposu var., en az 2 lt. antifirizli cam suyu koymanız lazım., cam suyu donar ise silecek suyu deposunu çatlatır., hortumlar delinebilir.,

Genelde soğuk avrupa ülkelerinde ısıtmalı silecek suyu fiskiyeleri ve klimalı ön cam opsiyonu standart olarak sunuluyor ama silecek suyunun donmasını engellemek için antifirizli cam suyu şart..

Upvote 0
@forzaGilles Valla dün araca bindiğimde su püskürtmedi. Donmuş olma ihtimali geldi aklıma ve yine far yıkama yerleri hafif dışarda kalmış.

En yakın yerden görseldeki antifrizi aldım i. Silecek suyu tam dolu mu bilmiyorum ama aldığı kadar sırf antifriz koyayım diyorum. Su yeterince vardı.

306F2C9A-E55E-47C5-B722-5B509DFD0535.jpeg

Upvote 0
@forzaGilles Valla dün araca bindiğimde su püskürtmedi. Donmuş olma ihtimali geldi aklıma ve yine far yıkama yerleri hafif dışarda kalmış.

En yakın yerden görseldeki antifrizi aldım i. Silecek suyu tam dolu mu bilmiyorum ama aldığı kadar sırf antifriz koyayım diyorum. Su yeterince vardı.

Ekli dosyayı görüntüle 42802
Hocam sulandırıp dokun derim yine de ben nolur olmaz bakın orda yazıyor wasser in Almanca da su olduğunu hatırlıyorum :) .

2 birim antifiriz 1 birim su karıştırıp koyarsanız -16 imiş bence o şekil yapın birazda fışkırtın ki hortumlar felan karışsın azıcık. Çok soguk değilse 1-1 koyarsanız -10 yazıyor oda iş görebilir. Van da ben direkt o hali ile koyuyorum geçen yıl -26 olunca başka türlü etki etmiyor. Bu sene sıcak hafif seyreltip koydum. 

@forzaGilles hocamın bahsettiği sanırım motor soğutma suyu antirifiz, Allahtan siz su ile karışınca seyreltilsinler cam suyu antifirizi almışsınız. 👍

Upvote 0
@Kingslayer Cevaplar için teşekkürler hocam dediğiniz gibi yaptım 1lt şişeye yarısından biraz fazla antifriz geri kalanını su doldurup basınçlı olarak döktüm.

"Wasser" evet su demek." Doğru hatırlıyorsunuz

Tam 1lt lik boş yer varmış hepsini doldurdum. Daha öncesinde depo-su dolu olduğu için beklettim. Bilseydim böyle donacağını baştan koyardım çünkü berline daha önce hiç bu kadar kar  yağmamıştı. Yine yağmaz deyip önemsemedim açıkcası

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

@Kingslayer Cevaplar için teşekkürler hocam dediğiniz gibi yaptım 1lt şişeye yarısından biraz fazla antifriz geri kalanını su doldurup basınçlı olarak döktüm.

"Wasser" evet su demek." Doğru hatırlıyorsunuz

Tam 1lt lik boş yer varmış hepsini doldurdum. Daha öncesinde depo-su dolu olduğu için beklettim. Bilseydim böyle donacağını baştan koyardım çünkü berline daha önce hiç bu kadar kar  yağmamıştı. Yine yağmaz deyip önemsemedim açıkcası
Sulandırmadan koysaydınız iyi olurdu çünkü depo 1 Litre aldığına göre ve deponun 5-6 litre olduğunu hesaba katarsak., depo içinde full 'e yakın su varmış.,

ve 1/1 sulandırdığınıza göre şuan deponun içinde sadece 500ml. sıvı eklemiş oldunuz., bu suyun donmasını engelleyecek bir miktar değildir.,

Silecekleri biraz çalıştırıp içindeki suyu biraz boşaltıp 1,5-2 litre arası antifrizli cam suyunu "saf olarak" koyunuz.., su donarsa depoyu çatlatır., tesisat/hortumlar zarar görür., silecek suyu motoru zarar görür başınıza iş alırsınız masraf açar., 3 kuruşluk cam suyu elinizi korkak alıştırmayın.. :)  

@Kingslayer yok hocam ben de kışlık cam suyundan bahsettim., recep dostumuz üstteki msj.ında (Antifriz? Silecek suyuna mı motor suyuna mı ?) diye bir ifade kullanmış o sebebten dikkat edilmesi gerektiğini söyledim.,

Bazen insanlar motor soğutma suyu sistemine koyulan antifirizi ile silecek suyuna koyulan antifirizli cam suyunu birbirine karıştırıyor., ondan dolayı o ifadeyi kullandım.. :)

Upvote 0

Geri
Üst Alt