tsi motorlu araçlarda en memnun olduğunuz yağ Anket

TSİ Motorlarda memnun olunan yağ (en az yağ eksilten)

• Kullanılan toplam oy
    60
İsim
Kenan Kalav
Konuyu açmamdaki amaç,

kendi aracım da dahil internette 1.4 tsi&tfsi motorlarda 1.2 ve 1.0 turbolu motorlarda yağ eksilmesi,

belirli eksiltme oranları kabul edilir deniyor, ama yağa göre de değiştiğini düşünüyorum.

kimi bakımdan bakıma kimi 5,6 binde bir kimi 2000 de 1 litre eksiltiyor.

oyunuzu kullanıp fikirlerinizi iletirseniz memnun olurum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@jamesdaugles Benim kullandığım yağ seçenekler arasında yok.

Castrol Edge Prof. LL III 5W30 kullanıyorum servis bunu koyuyor 4 yıldır gram eksiltme yok. Ben yıllık 4-5binkm yapıyorum 1.4 TSI 125 DSG

@jamesdaugles Ben Castrol Edge Prof. LL III 5W30 

Eminim ki @krym hocam da seçenektekini dikkatinden kaçırıp bu sanmıştır.

Seçeneklerinizde servislerin kullandığı ya yok maalesef!

@Terms editleyemiyorum, diğer kısımları geldikçe ekleme yaparım diye düşünmüştüm.

LL 5W30 seççimde sorun olmayacağını düşünüyorum. 

@jamesdaugles 

1_org_zoom.jpgcastrol-edge-professional-ll-3-5w-30-1-l.jpg

Olmaz ikisi farklı yağ.

Petronasa seçenek koyupta castrole ayıp etmişsiniz :)

@Terms  :)  valla ben forumda edit olmadığını şimdi öğrenmiş oldum.

Buldum Pro olarak kabul ettim ilk seçimleri normali de alta ekledim.

Mrb

Castrol edge professional 5w30 long life professional bulursanız iyidir

@Terms evet yanlis isaretledim-servis yagi zanettim

Servis disinda hic yag degistirmedim, hayatimda disaridan yag almadim, hicde yag konusunda sorun yasamadim-eklemedimki arabami cok zorlarim genelde, yag eksiltme araba eskidikce olan birsey degil, ben genelde 10 bin kmde arabayi sifirlarim ama yeni arabalarda da oluyor.

En son serviste formene özellikle belirtim ne kadar yag eksiltmis bakin diye, teslim alirken "hemen hemen hic eksiltmemis" dedi, 1.0 tsi 11 bin kmdeydi.

Ben yağ eksiltmediği iddia edilen hiçbir tsi motora inanmıyorum inanasım gelmiyor, 1.2 tsi golfüm 10binde yaklaşık 500ml eksiltmiş nulunmakta an itibariyle, ilave ekledim tabiki. Liqui moly 4200 5w30 kullanıyorum yağın olumsuz bir yanını görmedim piyasadaki en kaliteli yağ olduğuna inanmam, fiyatının diğer yağlara göre her yerde daha tutarlı olması, sahtesine denk gelme ihtimalinin daha az olmasındam dolayı internette indirimlerle vs. daha uygun fiyatlara tedark edilebilmesi gibi konulardan ötürü tercih ediyorum. Castrol kullanmayı da düşündüm fakat elim yine liqui moly e gidiyor

Hiçbir içten yanmalı motora bakımda koyduğunuz yağı 15bin km sonra boşalttığınızda aynı miktarda alamazsınız. Mutlaka bir kısmı filtre tarafından emilir, buharlaşır hatta tolerans değerine göre yanma odasına bile gider.  Eksilmeyi normal karşılasam bile bunun asla bakım aralıklarında yağ seviyesi uyarısı verdirecek kadar düşmemesi gerekir.  Bizi rahatsız eden zaten budur.  Ben daha önce 1.2 tsi ve  şimdi kullandığım 1.0 tsi motorlu aracımda  servise gittiğimden hep CASTROL  kullandım  ve çok şükür böyle bir durumla karşılaşmadım. 10bin üzeri yıllık km yaptığımda az da olsa özellikle 1.2 tsi aracımda yağ çubuğundan eksilmeyi görebiliyordum ama o da kesinlikle uyarı lambası yakacak seviyede olmadı ki bu kabul edilebilir.   

Yağ eksiltmede esas olan üretim aşamasındaki tolerans değeridir. Kullanım koşulları ve kullanım tarzı da bu işin göz ardı edilmemesi gereken değişkenidir. Normalde motorun tolerans değeri lamba yaktırmayacak seviyedeyken yoğun trafikli güzergah ,sürekli performanslı kullanım ve istenilen özelliklerde yağ kullanma durumunda bütün araçlar gayet de güzel yağ eksiltirler. Tsi motorlarda hem ülkemiz hem de yurtdışı forumlarda yağ eksiltme ile ilgili hiçbir kaçak olmamasına, kompresyon testlerinin olması gereken sonuçları vermesine rağmen şikayetler var . Bu  Vw nin koyduğu bir tık fazla toleransın performanslı sürüşle birleştiğinde ortaya çıkardığı durumdur .Tabi aracın  sizden önceki sahibi aracı  en kötü iki sene de bir  bakıma sokmadıysa   yada ucuz diye gidip sahte yağları motora doldurduysa  üzerine bir de her fırsatta tapa gaz uzun uzadıya mesafe gittiyse marka fark etmeksizin geçmiş olsun demektir. 

Bu arada ben turbo motorlar yağ eksiltir genellemesine de katılmıyorum. Vectra c 1.6 motorlar , Fiat 1.4 fire motorlar da sıfırlıklarından beridir yağ eksiltmeleri ile bilinir.

Ezcümle, yağ eksiltme mevzusu neredeyse her markanın  formunda tartışılan konudur.  Önemli olan bilinçli olmak aracımızın bakımlarının aksatmamak ve orjinalliğinden emin olmadığımız yağı kesinlikle araçlarımızdan uzak tutmaktır derim

1.2 110 hp tsi aracımda hic yag eksiltme durumu olmadı. Diger aracim fabia 1.2 90hp aracımda da olmadı.. inandığım birsey var araçta ilk Hangi yağ varsa ve motor hangi yağ ile rodaj olduysa onunla devam etmek.. sürekli servisin kullandığı long life III kullanıyorum memnunum.

izledigim bir videoda farklı bir yağ koyulduğunda diğer yağın silindir içinde oluşturduğu tabakayı temizleyip yağ yakmaya sebep olabileceği yönündeydi 

Valla bende 1.0 dsg tsi var 30 k olacak neredeyse hiç yağ eksiltmedi ki ayrica sık sık kontrol ederim.Vw servis Castrol koyuyor.10 k da bir yada yilda bir hangisi dolarsa servise giderim...

@fanajal 1.0 tsi  bu konuda belki de en başarılı olan tsi motor. Bendeki de aynı şekilde. 0/20 yağ kullanılabilinecek şekilde üretimi yapılmış zaten. 1.2 tsi ya göre yağ sıcaklığı daha düsük kalıyor performanslı kullanımda. 

Geri
Üst Alt